Balandžio 11 d., pirmadienį, 11 val. Lietuvos Respublikos Seime, Kazimiero Antanavičiaus salėje (Seimo III rūmai, 220 kab.) vyks pasitarimas, kurio metu bus diskutuojama Lietuvos kultūros tarybos ekspertų atrankos ir veiklos skaidrumo klausimais. Pasitarimą organizuoja Seimo Antikorupcijos komisijos narys ir parlamentinės grupės „Už istorinę atmintį ir teisingumą“ pirmininkas Arvydas Anušauskas.
Kultūros taryba, skirstanti kultūros ir meno projektų finansavimą, visuomenei pristatoma kaip nepriklausoma nuo politikų įstaiga, tačiau tikrieji paraiškų vertintojai yra įslaptinti konkurso būdu atrenkami ekspertai, o taryba patvirtina arba atmeta sprendimus, o gal kartais juos ir keičia. Ekspertų anonimiškumas įtvirtintas įvertinus kultūros ir meno lauko specifiškumą bei siekiant, kad vertintojai nepatirtų galimo spaudimo.
Kita vertus, ekspertų įslaptinimas užkerta galimybę žinoti, kas ir pagal kokius kriterijus priima sprendimus, kurie projektai verti gauti fondo paramą. Nors įstatymu deklaruojama, jog būtina mažinti kultūrinę sostinės ir regionų atskirtį, kyla klausimas, ar Vilniui skiriama didžiausia dalis lėšų atspindi kultūros sklaidos politiką. Neretai girdima, kad yra ignoruojami tiek tradiciniai, tęstiniai, tiek inovatyvūs, Lietuvą pasaulyje garsinantys kitų regionų ar asociacijų projektai. Keliamas klausimas dėl paraiškų pateikimo ir vertinimo elektroninės sistemos sukūrimo. Taip pat pasigendama tinkamo ekspertų apmokėjimo bei įgyvendintų projektų analizės.
„Dalyvausiančių asociacijų ir institucijų atsakymai į kvietimus jau atspindi didelę nuomonių įvairovę šiais klausimais. Tikiuosi produktyvios diskusijos, kurios metu išsakytos pozicijos ir argumentai leis pateikti būtinus įstatymų papildymus ir garantuoti didesnį kultūros sektoriaus finansavimo skaidrumą“, – teigia Seimo narys Arvydas Anušauskas.
Pasitarime dalyvaus Lietuvos kultūros tarybos, Lietuvos mokslo tarybos, Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto nariai, Kultūros ministerijos, Lietuvos meno kūrėjų ir Kultūros vadybininkų asociacijų, įvairių sąjungų: Lietuvos rašytojų, muzikų, literatūros vertėjų, fotomenininkų, dizainerių, bei kitų suinteresuotų institucijų atstovai ir ekspertai. Kviečiami ir parlamentinės grupės „Už istorinę atmintį ir teisingumą“ nariai.