fbpx
Naujienos

„Šeršėlaifam“ tęsia kelionę po Lietuvą ir kovo 15-16 dienomis atkeliauja į Panevėžį.

Kadras iš filmo  „Elektriniai vaikai“  Festivalio „Šeršelėfam“ archyvas
Kadras iš filmo „Elektriniai vaikai“
Festivalio „Šeršelėfam“ archyvas

Tarptautinis moterų filmų festivalis „Šeršėliafam“ vyksta aštuntus metus iš eilės. Moterų režisierių ir apie moteris sukurti filmai šiais metais bus pristatomi Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje, Šiauliuose ir Ukmergėje. Festivalis pasitinka žiūrovus intriguojančiu šūkiu „Mes jas stebime!”, kino renginys visą savo dėmesį dedikuos naujausiai moterų režisierių kūrybai. Festivalio pavadinimas kilo iš prancūziško posakio „cherchez la femme“ ( liet. „ieškok moters“).

Penktadienį „Šėršėliafam“ „Gulbė“ aplankys Panevėžio „Garso“ kino centrą. Venecijos kino festivalyje pristatytas filmas „Gulbė“ (rež. Teresa Villaverde) pasakoja apie trisdešimtmetę muzikantę Verą, kuri  nieko nebijo. Filmas kviečia grožėtis Lisabonos vaizdais, melodinga muzika ir moterišku pagrindinės veikėjos įvaizdžiu. Paslaptis jaučiama visame filme. ,,Mes niekada nesužinosime kokią dainą gulbė dainavo, tik žinome, kad ji dainavo‘‘. Taip, poetiškai apie gulbę kalbėjo Teresa Villaverde. Menas šiame filme vienas pagrindinių akcentų. Vera atvyksta į Lisaboną savo paskutiniam koncertinio turo pasirodymui. Bemieges naktis padeda ištverti tik paslaptinga kruopščiai pasirinkto kompaniono Pablo gyvenimo istorija. Vera prie nieko nėra prisirišusi. Kažkur toli jos namuose gyvena jos mylimasis Samas, tačiau juodu vienas kitą geriau supranta būdami atskirai. Bėgdama nuo nesuprantamų jausmų, Vera įsivelia į Pablo prižiūrimo vaiko, įvykdžiusio žmogžudystę, istoriją. Vaikas filme tampa visa apimančio neapibrėžtumo simboliu. Pagrindinio vaidmens atlikėja aktorė Beatriz Batarda už vaidmenį filme „Gulbė“ 2012 metais nominuota kaip geriausia aktorė Portugalijos „Auksinio gaublio“ apdovanojimuose.

Iš karto po to , praeitų metų festivalyje „Šeršėliafam“ debiutavusi trumpametražių filmų programa, sulaukusi didelio žiūrovų susidomėjimo. Programą „Šeršėliafam trumpai“ sudaro nuotaikingi, daug dviprasmiškų emocijų sukeliantys trumpametražiai filmai. Naujausi moterų režisierių kurti filmai  buvo pristatyti ir apdovanoti ne viename kino festivalyje, tarp kurių: Berlyno, Londono, Sandanso, Niujorko filmų festivaliai. Nors ir į trumpo metro  filmų programą įtraukti darbai skiriasi žanrais, stilistika ar tematika, bet daugeliui jų yra būdingas netikėtumas, kuris neleis žiūrovui  nuobodžiauti.

Šeštadienį bus parodyta Švedų režisierės Ellos Elisabet Lemhagen drama „Karūnos brangakmeniai“ („Kronjuvelerna“) pasakojanti apie jauną merginą Fraganciją, kuri kaltinama įtakingo pramonininko sūnaus Ričardo nužudymu. Tačiau ar tikrai nusikaltimą padarė ji? Kertinės pasakos stilistika kuriamo filmo temos – tai meilė, draugystė ir atskirtis, egzistuojanti tarp vargšų ir turtuolių. Įdomu faktas, kad „Karūnos brangakmeniai“ buvo filmuojami Lietuvoje, tat kartkartėmis smagu atitrūkti nuo filmo siužeto ir susimąstyti, kurioje gi Lietuvos vietoje buvo nufilmuota viena ar kita filmo scena. Už šį filmą 2012 metais režisierė apdovanota „Krištoliniu lokiu“ Berlyno kino festivalyje, o Švedijos kino apdovanojimas „Guldbagge“ skirtas už geriausią kostiumų dizainą ir specialiuosius efektus.

„Šeršėliafam“ klausia – „ar galima pastoti nuo muzikos?“ ir atsakymo kviečia ieškoti filme „Elektriniai vaikai“ („Electric children“). Filmo režisierė Rebecca Thomas pasakoja apie padūkusią paauglę Reičel, kuri auga mormonų fundamentalistų šeimoje. Per savo penkioliktąjį gimtadienį mergina atsitiktinai randa uždraustą garsajuostę su roko muzika ir patiria tokių neįtikimų emocijų, kad po trijų mėnesių pasijunta besilaukianti. Reičelė tvirtina pastojusi visiškai nekaltai – klausydamasi muzikos. Už nedovanotiną nuodėmę tėvai pasmerkia dukrą, bandydami pataisyti situaciją jau ruošia vestuves, tačiau Reičelė pabėga į artimiausią miestą – Las Vegasą. Čia ji ketina ieškoti kadaise ant garsajuostės pasirašiusio vyro, nes tiki, kad jis kažkaip susijęs su jos nėštumu. Penkiolikmetės klajonės tampa kur kas daugiau nei vaiko tėvo paieška. 2012 metais filmas buvo pristatytas Berlyno kino festivalyje. Pagrindinė filmo aktorė Julia Garner apdovanota kaip geriausia aktorė tarptautiniame Basterio vaikų filmų festivalyje.

 

„Šeršėliafam“ kveičia ieškoti moters Panevėžyje kovo 15-16 dienomis kino centre „Garsas”

Filmų programa:

15 d.  penktadienis

17.30 Gulbė (pagrindine programa) drama, 2011 m., Portugalija, 103 min. Rež.: Teresa Villaverde  

19.30 Trumpametražių filmų programa įvairaus žanro ir šalių, 2012 m., 90 min.

 

16  d. šeštadienis

15 val. Karūnos brangakmeniai (pagrindine programa) drama, 2011 m., 120 min., Švedija, rež.: Ella Elisabet Lemhagen.

17. 30 Elektriniai vaikai (pagrindine programa) drama, JAV,  2012 m., 96 min. Rež: Rebecca Thomas

 

Parengė: Eva Brazdžionytė

Komentarai