fbpx
Reportažai

„Sidabrinėmis gervėmis“ apdovanoti metų geriausi kino kūrėjai

Andrius Rožickas
„Sidabrinė gervė 2017“ apdovanojimai
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Jubiliejiniuose, dešimtuosiuose, Vilniaus Kongresų salėje vykusiuose „Sidabrinės gervės“ apdovanojimuose buvo pagerbti geriausi metų Lietuvos kino kūrėjai ir jų darbai. Nuotaikingai renginį vedė gerai žinomas laidų vedėjas Andrius Rožickas, o visą ceremoniją tiesiogiai transliavo ir LRT televizija.

Šių metų „Sidabrinės gervės“ apdovanojimai sėkmingiausi buvo režisieriui Andriui Blaževičiui ir jo debiutiniam pilnametražiui filmui „Šventasis“. Filmo kūrybinė komanda buvo nominuota net 11-oje nominacijų. Šešias iš jų laimėjo, tarp kurių ir svarbiausios – geriausio metų filmo, geriausio režisieriaus ir geriausio pagrindinio vaidmens aktoriaus. Po du apdovanojimus atsiėmė „Zero III“, „Kaukai“ bei „Moteris ir ledynas“ filmų kūrybinės komandos nariai.

Gražina Arlickaitė
„Sidabrinė gervė 2017“ apdovanojimai
Fotografė Vytautė Ribokaitė

„Sidabrinė gervė“ švenčia savo dešimtmetį. Gera akimirka susimąstyti, paklausti savęs, ką darėme, ir kodėl darėme, kaip darėme, ir kaip galėjome daryti kitaip, ką darysime kitaip. Geras laikas paklausti savęs, ko siekiame. O siekiame labai paprasto dalyko. Siekiame įvertinti tai, kas kiekvienais metais vyksta mūsų kine ir pagerbti tuos, kuriems esame dėkingi už tai, kad turime savo nacionalinį kiną“, – pradėdama renginį kalbėjo LiKA tarybos pirmininkė dr. Gražina Arlickaitė.

„Pasidžiaukime tuo, kad jis [lietuviškas kinas] įvairėja, kad vis dažniau peržengia Lietuvos ribas, kad išmokome užmegzti dialogą su kitų kraštų kūrėjais ir dirbti kartu su jais. Kad mūsų debiutantai drąsiai stoja į konkurencinę kovą su patyrusiais meistrais ir dažnai ją laimi“, – pridūrė ji.

Saulius Skvernelis
„Sidabrinė gervė 2017“ apdovanojimai
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Į jubiliejinę apdovanojimų ceremoniją atvyko ir LR Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis.

„Noriu pasveikinti šios ceremonijos dalyvius. Tai yra dešimtoji ceremonija. Renginys, kuris yra garsus ne tiktai ne tik tarp kino profesionalų, bet ir tarp visų kino mylėtojų. Noriu pasveikinti visus nominantus. Ir visiškai nesvaru, kad šiandien ne visi išeis su „Sidabrinėmis gervėmis“. Bet jūs jau esate nugalėtojai. Linkiu visiems kūrybinės sėkmės kuriant, garsinant Lietuvos vardą.“, – džiaugėsi Saulius Skvernelis.

„Sidabrinė gervė 2017“ apdovanojimai
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Šiemet vertinimui LiKA (Lietuvių kino akademija, trumpiau – Akademija) sulaukė 43-jų paraiškų: 7 pilnametražiai vaidybiniai, 5 bendros gamybos, 4 trumpametražiai vaidybiniai, 6 dokumentiniai, 11 animacinių ir 10 studentiškų filmų.

Apdovanojimai „Sidabrinė gervė“ vyko keliais etapais. Praėjus paraiškų teikimo terminui, LiKA tarybos skirta komisija atrinko ir suskirstė pateiktus filmus į nominacijas. Vėliau teikė siūlomų nominantų sąrašą LiKA Tarybai. Ji patvirtino nominantus, o Akademijos tikrieji nariai, kurių yra 74, rinko laimėtojus slaptu balsavimu elektroniniu būdu.

Šių metų atrankos komisiją sudarė kino filosofas dr. Nerijus Milerius, kino operatorė Kristina Sereikaitė, režisierė Alantė Kavaitė ir kompozitorius Algirdas Martinaitis, komisijos pirmininkė dr. Gražina Arlickaitė.

„Auksinės gervė“ už viso gyvenimo pasiekimus

„Nuoširdžiai dėkoju Lietuvos kino akademijai ir jos akademikams, balsavusiai komisijai ir Lietuvos kino centrui. Dėkoju visiems režisieriams, kurie patikėjo manimi ir pakvietė tam ar kitam darbui. Dėkoju likimui, kuris buvo šioks ir anoks, kaip ir visiems, kad jis leido man gyventi tais dešimtmečiais, kada klestėjo Lietuvos menas. Ir ne vien tik stebėti iš šalies, bet ir jame dalyvauti“, – jaudindamasis kalbėjo auksinės gervės laureatas, legendinis kino ir teatro aktorius Vytautas Paukštė.

Vytautas Paukštė
„Sidabrinė gervė 2017“ apdovanojimai
Fotografė Vytautė Ribokaitė

„Sidabrinis gervės kiaušinis“ už metų geriausią studento darbą

Jis atiteko filmo „Kalnai kalnai“ režisierei Marijai Stonytei (LMTA, darbo vadovė Giedrė Beinoriūtė). Tai jau ne pirmas kūrėjos gautas „Sidabrinis gervės kiaušinis“. Jį 2011 metais kartu su Marija Kavtaradze gavo už trumpametražį filmą „Paskutinis žmogus, su kuriuo kalbėjau“.  

„Pirmiausiai norėčiau pasakyti, kad labai gaila, kad Marija šį vakarą negali būti su mumis. Labai džiaugiamės šiuo įvertinimu. Jeigu ne mūsų filmo herojė Laima Armalienė, nebūtų tokių gerų studentiškų filmų. Jos istorija yra iš tikrųjų įkvepianti ir ačiū jai, kad leido ja pasidalinti su jumis visais“, – už negalėjusią į apdovanojimų ceremoniją atvykti jaunąją režisierę padėkojo filmo prodiuserė Viktorija Astrauskaitė.

Viktorija Astrauskaitė
„Sidabrinė gervė 2017“ apdovanojimai
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Metų geriausias dokumentinis kino filmas

Geriausiu dokumentiniu darbu išrinktas naujausias Audriaus Stonio filmas „Moteris ir ledynas“ (rež. Audrius Stonys, prod. Radvilė Šumilė).

„Vaidybinio kino žmonės kuria stebuklus. Dokumentininkai – laukia stebuklo. Norėčiau palinkėti visiems mano profesijos broliams ir seserims, kad jiems nepritrūktų tikėjimo ir kantrybės laukiant stebuklo, kuris anksčiau ar vėliau ateina“, – dėkojo jau ne vieną kartą už naująjį filmą pasaulyje ir Lietuvoje apdovanotas režisierius Audrius Stonys.

Audrius Stonys
„Sidabrinė gervė 2017“ apdovanojimai
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Metų geriausias trumpametražis vaidybinis filmas

Apdovanojimas atiteko režisierės Kamilės Milašiūtės trumpajam filmui „Motinos diena“ (rež. Kamilė Milašiūtė, prod. Marija Fridinovaitė, Marija Razgutė).

„Noriu visiems padėkoti. Labai netikėta. Labai noriu padėkoti nuostabiai komandai, kuri padėjo šitą filmą sukurti, Lietuvos kino centrui ir Atviram jaunimo centrui. Ačiū už tai, kad įsileido ir bendradarbiavo dvejus metus“, – džiaugėsi filmo režisierė Kamilė Milašiūtė.

Kamilė Milašiūtė
„Sidabrinė gervė 2017“ apdovanojimai
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Metų geriausias animacinis filmas

„Sidabrinė gervė“ buvo įteikta Gediminui Šiauliui už filmą „Kaukai“ (rež. Gediminas Šiaulys, prod. Miglė Pelakauskė).

„Kaip gerbiamas Audrius Stonys sakė, reikia laukti stebuklo, tai šis filmas gimė dėl stebuklo. Ir dėl stebuklo jo sulaukėm. Už tą stebuklą taip pat esame dėkingi filmo bendraautoriui ir kūrėjui Andriui Kirvelai“, – dėkojo trumpos kino pasakos režisierius Gediminas Šiaulys.

Gediminas Šiaulys (kairėje)
„Sidabrinė gervė 2017“ apdovanojimai
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Metų geriausias bendros gamybos kino filmas

Naujosios, tik šiemet atsiradusios, nominacijos laureate tapo dokumentinių filmų kūrėja Giedrė Žickytė už bendrą Lietuvos ir Čilės gamybos filmą „Aš čia tik svečias“ (rež. Giedrė Žickytė, Maite Alberdi).

„Manau, kad Giedrė yra tikrai labai laiminga, nes tai yra jos pirmas savarankiškas prodiuserinis darbas. Šiuo metu ji yra Šefilde kartu su Marija Stonyte, kurios čia irgi nėra“, – atsiimdama apdovanojimą už režisierę dėkojo jos filmo „Meistras ir Tatjana“ prodiuserė Dagnė Vildžiūnaitė.

Dagnė Vildžiūnaitė
„Sidabrinė gervė 2017“ apdovanojimai
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Metų geriausias antraplanis aktorės vaidmuo

Geriausio antraplanės aktorės sidabrinė gervės statulėlė atiteko Gelminei Glemžaitei už vaidmenį dramoje „Šventasis“ (rež. Andrius Blaževičius, prod. Marija Razgutė).

„Labai ačiū visiems – ačiū komandai, ačiū Andriui [Blaževičiui], ačiū komisijai. Režisieriai, laukiu pirmo plano. Ateikite pažiūrėti filmo rudenį. Labai geras filmas“, – atsiimdama apdovanojimą džiaugėsi kine debiutuojanti jaunoji aktorė Gelminė Glemžaitė.

Gelminė Glemžaitė
„Sidabrinė gervė 2017“ apdovanojimai
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Metų geriausias antraplanis aktoriaus vaidmuo

Šis apdovanojimas taip pat atiteko A. Blaževičiaus filme „Šventasis“ vaidinusiam Valentinui Krulikovskiui.

„Valentinas kažkodėl šiandien neatvažiavo, tai aš už jį atsiimu. Labai džiaugiuosi už jį. Jis tikrai vertas. Jisai, manau, padėkotų prodiuserei, režisieriui ir visai mūsų komandai“, – atsiimdamas už aktorių „Sidabrinę gervę“ kalbėjo Andrius Blaževičius.

Andrius Blaževičius
„Sidabrinė gervė 2017“ apdovanojimai
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Metų geriausias profesinės meistrystės darbas

Šios nominacijos „Sidabrinė gervė“ atiteko prodiuserei Uljanai Kim už bendros gamybos filmų su Estija ir Latvija „Apsimetėliai“ (rež. Vallo Toomla), su Latvija „Pelenų sanatorija“ (rež. Dāvis Sīmanis) ir lietuvių pilnametražio vaidybinio kino filmo „Senekos diena“ (rež. Kristijonas Vildžiūnas) prodiusavimą.

„Labai ačiū komisijai, labai ačiū kolegoms, kad nubalsavote. Manau, kiekvienas Lietuvos prodiuseris vertas gervės. Iš tikrųjų dirbome labai nelengvomis sąlygomis ir buvo didelis iššūkis. Norėčiau šia gerve pasidalinti su mano partneriu ir koprodiuseriu Robertu Vinovski ir koprodiusere iš Estijos Riina Sildos. Nes mes kartu per penkerius metus padarėme keletą bendros Baltijos šalių gamybos filmų“, – dėkojo savo kolegoms Uljana Kim.

Uljana Kim
„Sidabrinė gervė 2017“ apdovanojimai
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Publikos pasirinkimas, specialus „Lietuvos ryto“ grupės prizas

Šis žiūrovų išrenkamas specialusis prizas atiteko režisierius Emiliui Vėlyviui už jo filmą „Zero III“.

„Emilio Vėlyvio nėra. Jis ilsisi Andoroje. Norime labai padėkoti visiems balsavusiems, norime padėkoti kino žiūrovui. Norėčiau kreiptis ir į televizijos žiūrovus, kviesti ateiti į kiną ir palaikyti lietuvišką produkciją, nes mums tai gyvybiškai svarbu. Kinas yra brangus malonumas ir mums jūsų visų reikia“, – už apdovanojimą padėkojo „Zero III“, „Reidrected. Už Lietuvą“ prodiuserė Daiva Jovaišienė.

Daiva Jovaišienė ir Ramūnas Šimukauskas
„Sidabrinė gervė 2017“ apdovanojimai
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Metų geriausias dailininko darbas

Geriausiu metų dailininku buvo išrinktas Galius Kličius už darbą Kristijono Vildžiūno filme „Senekos diena“.

„Labai ačiū Akademijai už šitą mums skirtą paukštį. Mums, tai Ramūnas, Aurelijus, Gytenis, Arūnas ir Grėtė. Būtinai turiu padėkoti jiems, kadangi tai yra komanda. Ačiū režisieriui, kuris pavedžiojo savo jaunystės keliais ir klystkeliais ir jo muzika. Ir didelis ačiū žmonai, kuri iškentėjo visą tą laikotarpį ir kine, ir gyvenime“, – padėkojo kino dailininkas Galius Kličius.

Galius Kličius
„Sidabrinė gervė 2017“ apdovanojimai
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Metų geriausias montažo režisieriaus darbas

Metų geriausiais montažo režisieriais tapo Emilis Vėlyvis ir Paulius Zavadskis už filmą „Zero III“.

„Norime labai padėkoti komisijai už tokį įvertinimą. Noriu pasakyti, kad montažas kine yra labai svarbus elementas. Net patį geriausią filmą gali sugadinti blogas montažo režisierius, taip pat geras montažo režisierius gali „ištraukti“ ir patį blogiausią kūrinį. Tai yra pamoka, kurią turėtų išmokti jauni režisieriai, nes turėtų atsakingai rinktis savo filmo montažo režisierius“, – už antrąją „Sidabrinę gervę“ dėkojo „Zero III“ prodiuserė Daiva Jovaišienė.

Daiva Jovaišienė ir Ramūnas Šimukauskas
„Sidabrinė gervė 2017“ apdovanojimai
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Metų geriausias aktorės vaidmuo:

Geriausia metų aktore buvo išrinkta Gabija Jaraminaitė už vaidmenį Linos Lužytės filme „Amžinai kartu“.

„Pirmiausiai norėčiau padėkoti Linai Lužytei už mūsų nuostabią užsimezgusią draugystę. Tikiu, kad ta draugystė gyvuos ilgai. Ačiū Dagnei Vildžiūnaitei. Negali nepadėkoti savo abiem tėveliams, kurie yra šioje salėje. Ačiū jums už tai, kad aš esu tokia, kokia esu ir kad esu. Dėkoju ir visoms nominantėms. Buvo didžiulė garbė būti su jumis nominuotai šiais metais. Jūs esate nuostabios ir nepakartojamos. Nuoširdžiais šį prizą dalinuosi su jumis“, – dėkojo geriausia kino aktore išrinkta Gabija Jaraminaitė.

Gabija Jaraminaitė
„Sidabrinė gervė 2017“ apdovanojimai
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Metų geriausias aktoriaus vaidmuo

Jis atiteko Mariui Repšiui už pagrindinį vyro vaidmenį filme „Šventasis“ (rež. Andrius Blaževičius).

„Neslėpsiu. Žinokit, šitą gervė gavau pelnytai. Aš ją turėjau gauti. Jeigu būčiau negavęs, tada tektų dar daugiau dirbti. Labai dėkoju Andriui Blaževičiui, aš jį labai myliu. Jis labai talentingas režisierius, su juo labai gera dirbti. Dėkoju visai komandai.

Iš tikrųjų aš nekenčiau to filmavimo. Kiekvieną rytą keldavausi, aš juos visus siuntinėdavau, nekenčiau Blaževičiaus, nekenčiau Gelminės, nekenčiau visų kostiumų, visų operatorių, nes man buvo labai sunku. Bet kai praeidavo diena, aš grįždavau namo, net nenorėdavau grįžti. Buvo labai gera. Myliu Lietuvos kiną! Tegyvuoja Lietuvos kinas!“ – pusiau rimtai, pusiau juokais emocingai kalbėjo Marius Repšys.

Marius Repšys
„Sidabrinė gervė 2017“ apdovanojimai
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Metų geriausias kompozitoriaus darbas

Metų geriausiu kompozitoriaus darbu buvo išrinktas Denio Zujevo „Fusedmarc“, Eglės Sirvydytės ir Jurgos Šeduikytės „Mixtape Club“ bendras darbas kuriant filmo „Kaukai“ (rež. Gediminas Šiaulys) muziką.

„Viska prasidėjo nuo to, kad nuo vaikystės aš sapnuose negirdėdavau garso. Kai tas garsas atsirado, prasidėjo pirmosios dainos, pirmoji muzika.

Ir čia aš turiu padėkoti Gediminui, Miglei, visai „Petpunk“ komandai. Kai paskambinau ir pasakiau, kad noriu sukurti filmui muziką, jie atsakė, kad ieško filmui kompozitoriaus. Supratau, kad svajonės gali išsipildyti.

Tas sapno garsas realiai pradėjo rastis prieš pusę metų. Iki tol aš sapnuodavau visiškai begarsius sapnus. Ir būdavo tik dainos, kurios iš kažkur ateidavo. Bet nuo mūsų bendradarbiavimo prasidėjo muzikiniai sapnai“, – muzikos filmui atsiradimo aplinkybes papasakojo Jurga Šedukytė.

Jurga Šeduikytė
„Sidabrinė gervė 2017“ apdovanojimai
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Metų geriausias operatoriaus darbas

Geriausiu metų kino operatoriumi buvo išrinktas Audrius Kemežys už darbą A. Stonio dokumentinėje juostoje „Moteris ir Ledynas“.

„Ir nervinausi, ir laukiau, ir jau nusivyliau. Atsisėdau viduryje eilės. Eina visi iš kraštų. Galvojau – jau nelemta. Mačiau, kad visi nominantai stojasi iš kraštų, kas sėdi viduryje – pasmerkti. Kalbos neturiu. Noriu padėkoti režisieriui Audriui Stoniui už nepaprastą pasitikėjimą ir už mūsų daug metų trunkantį darbą“, – jaudindamasis dėkojo Audrius Kemežys.

Audrius Kemežys
„Sidabrinė gervė 2017“ apdovanojimai
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Metų geriausias scenarijus

Metų geriausio scenarijaus „Sidabrinė gervė“ atiteko trims jauniems kino kūrėjams: Andriui Blaževičiui, Marijai ir Teklei Kavtaradzėms  už filmo „Šventasis“ scenarijų.

„Kadangi scenaristai vis dar lieka šešėlyje, dabar yra puiki proga padėkoti žmonėms, be kurių gal dar nebūtų scenaristo profesijos Lietuvoje. Tai yra Raimundui Paškevičiui, Ramunei Čekuolytei, Aušrai Martišiūtei ir Giedrei Beinoriūtei, kuri taip pat prisidėjo prie to, kad mes esame komanda, kuri dirba kartu“, – dėkojo jaunoji scenaristė Teklė Kavtaradzė.

Teklė ir Marija Kavtaradzės, Andriui Blaževičius
„Sidabrinė gervė 2017“ apdovanojimai
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Metų geriausias režisieriaus darbas

Geriausiu metų režisieriumi buvo išrinktas su pirmuoju savo pilnametražiu filmu „Šventasis“ debiutuojantis Andrius Blaževičius.

„Labai malonu būti tarp tokių nominantų, ypač tokių kaip Audrius Stonys. Aš labai džiaugiuosi“, – trumpai padėkojo rudenį pasirodysiančio filmo režisierius Andrius Blaževičius.

Andrius Blaževičius
„Sidabrinė gervė 2017“ apdovanojimai
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Metų geriausias ilgametražis vaidybinis kino filmas

O svarbiausia metų geriausio pilnametražio filmo „Sidabrinės gervės“ statulėlė atiteko filmui „Šventasis“ (rež. Andrius Blaževičius, prod. Marija Razgutė)

„Pirmiausiai labai ačiū komisijai, kuri mus taip gausiai nominavo. Ačiū Akademijos nariams, kurie už mus balsavo. Andrius [Blaževičius] padėkojo visiems, o aš noriu padėkoti Andriui už mūsų duetą, už šitą mūsų filmą. Tikrai ne pirmas ir ne paskutinis darbas kartu“, – dėkojo filmo prodiuserė Marija Razgutė.

Marija Razgutė
„Sidabrinė gervė 2017“ apdovanojimai
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Visos „Sidabrinės gervės 2017“ apdovanojimų akimirkos

Komentarai
Esu „KINFO“ redaktorius ir kitų darbų darbelių darytojas. Į „KINFO“ komandą patekau netikėtai, tad būnant „KINFO“ komandoje netikėtumų ir nuotykių netrūksta. Smagu, kad „KINFO“ sudaro galimybę tobulėti, sutikti naujų įdomių žmonių bei progą prisidėti prie lietuviško kino sklaidos. Kinas, anksčiau buvęs interesų periferijoje, tapo itin svarbia gyvenimo dalimi, be kurios būtų nemiela gyventi.