fbpx
Festivaliai, Lietuviški filmai, Lokarno kino festivalis, Naujienos, Svetur

Šių metų Lokarno kino festivalyje Lietuvai atstovaus ir filmai, ir talentai

Kadras iš X. Baño filmo „Risčia“
LKC archyvas

Rytoj prasidėsiantis 71-asis tarptautinis Lokarno kino festivalis išsiskirs savo programos lietuviškų akcentų gausa. Net trys lietuviški ar bendros gamybos su Lietuva filmai atrinkti dalyvauti festivalio programose, įvyks jų pasaulinės premjeros, pristatymus surengs čia atvykstantys kūrybinių komandų nariai. Greta filmų industrijos dienų programose Lietuvai atstovaus ir trys perspektyvios prodiuserės.

Džiugu žinia, kad net dviejose konkursinėse programose pasaulines premjeras surengs lietuviški ar bendros gamybos su Lietuva filmai. Trumpametražių filmų programoje „Pardi di domani“ atrinktas dalyvauti režisieriaus Lauryno Bareišos filmas „Kaukazas“ (prod. Klementina Remeikaitė), o į kino debiutų, pirmojo ir antrojo filmo programą „Concorso Cineasti del presente“ pakviestas ispanų ir lietuvių bendros gamybos filmas „Risčia“ (isp. „Trote“), kurį kūrė ispanų režisierius Xacio Baño, koprodiusavo Marija Razgutė (VšĮ „Čiobreliai“ (M-Films)). Paskutinį kartą Lokarno kino festivalio konkursinėje programoje Lietuvos kūrėjai dalyvavo 2014 m., kuomet sekcijoje „Pardi di domani“ pristatytas režisieriaus Karolio Kaupinio debiutinis trumpametražis filmas „Triukšmadarys“.

Kadras iš L. Bareišos filmo „Kaukazas“
LKC archyvas

Lokarno kino festivalyje taip pat įvyks režisierės Rugilės Barzdžiukaitės dokumentinio filmo „Rūgštus miškas“ premjera. Tai antropologinis-filosofinis tyrimas apie tai, kaip žmonės priima jiems mažiau pažįstamą gyvūnų rūšį – į turistų apžvalgos aikštelę atėję apžiūrėti kormoranų sunaikintą mirusį mišką, žmonės čia tampa ne tik stebėtojais, bet ir stebimaisiais, kuriuos mato ir girdi juodi paukščiai.

Lietuviškų akcentų netrūks ir festivalio industrijos dienose. Prodiuserių tobulinimo programoje „Match Me!“, kuri šiemet skiria ypatingą dėmesį Baltijos šalims, pakviesta dalyvauti po du prodiuserius iš visų trijų šalių. Šis tinklaveikos forumas skirtas jaunoms, prieš keletą metų veiklą pradėjusioms prodiuserių bendrovėms ir jų strateginiam vystymui, su patyrusiais lektoriais bus kalbama apie besikeičiančią tarptautinę kino rinką ir kiekvienos kompanijos galimybes joje.  Lietuviškąją atranką įveikė ir projekte dalyvaus gamybos kompanijai „In Script“ atstovausianti Ieva Biliūnaitė, dirbusi filmuose „Stebuklas“ (rež. Eglė Vertelytė), „Amžinai kartu“ (rež. Lina Lužytė), „Radviliada“ (rež. Ramunė Rakauskaitė) ir Medeina Birgilaitė (gamybos kompanija „Artbox“), daugelio kompanijos vykdytų bendros gamybos filmų projektų („Tulpė, meilė, garbė ir dviratis“, „Putos iš burnos“, „Tokijo teismas“) koordinatorė. Dar viena šalies prodiuserė Justė Michailinaitė pakviesta dalyvauti dokumentikos vasaros mokykloje, kurios 5 dienų trukmės programa skiria dėmesį įvairiems dokumentinio kino mokslinių tyrimų bei gamybos aspektams nagrinėti.

Kadras iš R. Barzdžiukaitės filmo „Rūgštus miškas“
LKC archyvas

Baltijos šalių atstovų dalyvavimas tarptautinio Lokarno kino festivalio industrijos dienų programoje – tai 2017 m. prasidėjusios partnerystės tęsinys. Pernai atrinkti Lietuvos, Latvijos ir Estijos kino kūrėjai turėjo galimybę festivalio programoje „Pirmasis žvilgsnis“ pristatyti savo baigiamajame gamybos etape esančių filmų projektus galimiems finansuotojams, platintojams, festivalių programų sudarytojams.

71-asis tarptautinis Lokarno kino festivalis vyks rugpjūčio 1–11 dienomis Lokarno mieste Šveicarijoje. Įkurtas 1946-aisiais, šis kino renginys yra vienas reikšmingiausių ir seniausių Europos kino festivalių, kasmet rugpjūtį tampantis prestižine platforma pasaulio autoriniam kinui.

Visų trijų filmų gamybą ir jų atstovų prisistatymą festivalyje bei prodiuserių dalyvavimą „Match Me!“ programoje parėmė Lietuvos kino centras.

Komentarai