fbpx
Kino industrija, Naujienos

Skelbiama „Oskaro“ sieksiančių lietuviškų filmų atranka

„Oskarų“ statulėlės Šaltinis - studiosystemnews.com
„Oskarų“ statulėlės
Šaltinis – studiosystemnews.com

Šiemet ir vėl JAV Kino meno ir mokslo akademijos patvirtintas lietuviškasis „Oskaro“ komitetas kviečia teikti filmus-kandidatus tapti oficialiu Lietuvos pretendentu „Oskarams“ geriausio filmo užsienio kalba kategorijoje.

Atrankoje gali dalyvauti  visų žanrų, ne trumpesni kaip 40 minučių filmai, atitinkantys šiuos pagrindinius kriterijus: platinimas Lietuvoje pirmą kartą vyko nuo 2014 m. spalio 1 dienos iki 2015 m. rugsėjo 30 dienos, kūrinys komerciniais pagrindais buvo viešai rodomas kino teatre mažiausiai 7 dienas iš eilės, reklamai buvo parengta ir įgyvendinta marketingo strategija, didžioji dalis dialogų yra ne anglų kalba, filmas nebuvo komerciniais tikslais platinamas JAV, o didžioji dalis kūrybinių procesų buvo kontroliuoti lietuvių autorių.

Daugiau apie JAV Kino meno ir mokslo akademijos keliams techninius reikalavimus galima susipažinti oficialiame „Oskarų“ puslapyje. Filmą atrankai gali pateikti tik filmą prodiusavusi studija, įvardinta filmo titruose ir turinti © (copyright) teisę.

Filmų (7 kopijų DVD formate) atrankai laukiame iki 2015 m. rugsėjo 1 d. Lietuvos kino centre, adresu Z. Sierakausko 15, Vilnius.

Studijos, kurių filmai bus pradėti rodyti po š. m. rugsėjo 1 d., bet ne vėliau kaip iki rugsėjo 30d., ir atitinkantys visus Akademijos keliamus reikalavimus taip pat gali teikti kandidatus  komisijos svarstymui, pateikiant išankstinius dokumentus, patvirtinančius filmo tinkamumą.

Atrankos komitetą sudaro: komisijos pirmininkas  Europos kino akademijos narys, JAV režisierių gildijos apdovanojimo laureatas, kino režisierius ir prodiuseris Arūnas Matelis; komiteto nariai – Lietuvos kino, televizijos ir teatro aktorius Juozas Budraitis; Humanitarinių mokslų daktarė, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docentė, Europos kino akademijos narė, kinotyrininkė Gražina Arlickaitė; Europos kino akademijos narys, kino operatorius Rimvydas Leipus, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, kino režisierius ir operatorius Kornelijus Matuzevičius; kino scenaristas, eseistas Pranas Morkus; kino kritikas, laikraščio „7 meno dienos“ ir žurnalo „Kinas“ vyriausiasis redaktorius Linas Vildžiūnas.

Komitetas filmą, pretenduosiantį varžytis dėl „Oskaro“ geriausio filmo užsienio kalba kategorijoje, planuoja paskelbti iki š.m. rugsėjo 20 dienos.

Pirmieji Lietuvos pretendento į kandidatą „Oskarui“ geriausio filmo užsienio kalba kategorijoje rinkimai įvyko 2006-aisiais. Komiteto sprendimu buvo išrinktas Arūno Matelio dokumentinis filmas „Prieš parskrendant į Žemę“. 2008-aisiais daugiausiai komiteto balsų pelnė Mario Martinsono drama „Nereikalingi žmonės“, 2009-aisiais – Gyčio Lukšo  juosta „Duburys“, 2011-aisiais ­ – Kristijono Vildžiūno filmas „Kai apkabinsiu tave“, 2012-aisiais dokumentinis Audriaus Stonio filmas „Raminas“,2013 m. – Giedrės Beinoriūtės „Pokalbiai rimtomis temomis“, o pernai Igno Jonyno “Lošėjas”.

Komentarai