fbpx
Naujienos

Sostinėje – nemokama Henriko Šablevičiaus ir jo mokinių filmų retrospektyva

H. Šablevičius filmo „Kelionė ūkų lankomis“ filmavimo metu „Meno avilio“ archyvas
H. Šablevičius filmo „Kelionė ūkų lankomis“ filmavimo metu „Meno avilio“ archyvas
H. Šablevičius filmo „Kelionė ūkų lankomis“ filmavimo metu
„Meno avilio“ archyvas

Lietuviško dokumentinio kino išlikimu ir sklaida besirūpinanti organizacija „Meno avilys“ pristato Lietuvos dokumentinio kino klasiko Henriko Šablevičiaus archyvą. Šia proga keturis trečiadienius, nuo lapkričio 19 d. iki gruodžio 10 d. „Skalvijos“ kino centre bus rodoma Henrikui Šablevičiui ir jo mokiniams skirta nemokama filmų programa.

Pasak „Meno avilio“ projektų vadovės Mantės Valiūnaitės, H. Šablevičius yra vienas svarbiausiųjų autorinio lietuvių dokumentinio kino kūrėjų, kurio filmografijoje gausu savitų dokumentinių žmonių portretų.

„Siekiame aktualizuoti kino paveldą ir supažindinti su „Meno Avilyje“ saugomu režisieriaus palikimu: išskirtine fotografijų kolekcija, nepanaudotomis filmų nuokarpomis bei leidiniais“, – sako M.Valiūnaitė.

Henrikas Šablevičius buvo ne tik įtakingas dokumentinio kino režisierius, bet ir pirmos lietuvių kino mokyklos įkūrėjas. Jo iniciatyva pirmą kartą Lietuvoje savarankiškai pradėti ruošti kino kūrėjai. Tarp Šablevičiaus mokinių – pirmosios Nepriklausomos Lietuvos kino kūrėjų kartos režisieriai Audrius Stonys, Ignas Jonynas, Ramūnas Greičius ir jaunosios kartos kūrėjai: Giedrė Beinoriūtė ir kt.

Kino juostos H. Šablevičiaus archyvas
Kino juostos
H. Šablevičiaus archyvas

Bandydamas apibrėžti savo mokytojo reikšmę, A. Stonys pastebėjo: „Manau, kad jame susikoncentravo visas lietuvių dokumentikos grožis ir vitališkumas. Ir ironiškas požiūris į pasaulį, ir humoras, ir gelmė, ir ėjimas prie šaknų. Ir vizualumas, ir poetika“.

Lapkričio 19 d. 19 val. įvyks pirmoji ciklo „Henrikas Šablevičius ir jo mokiniai“ peržiūra, kurios metu bus parodytas suskaitmenintas ir restauruotas režisieriaus filmas „Kelionė ūkų lankomis“ (1973 m.) ir A. Stonio filmas „Ūkų ūkai“ (2006 m.), kurį režisierius dedikavo savo mokytojui. Lapkričio 26 d. žiūrovai turės galimybę pamatyti H. Šablevičiaus filmą „Altajaus montažas“ (1969 m.) ir Giedrės Beinoriūtės „Vulkanovka. Po didžiojo kino“ (2005 m.). Likusias H. Šablevičiaus filmų peržiūras lydės jo mokinių Igno Jonyno ir Ramūno Greičiaus trumpametražiai filmai.

Filmus pristatys režisieriaus mokiniai: Audrius Stonys, Giedrė Beinoriūtė ir projekto idėjos autorė kino kritikė Neringa Kažukauskaitė. Renginys atviras ir nemokamas.

Lietuvos dokumentinio kino klasiko Henriko Šablevičiaus archyvo pristatymas – tęstinio projekto „Atsiveriantys „Meno avilio“ archyvai“ dalis.

Komentarai