fbpx
Kino pavasaris, Naujienos

Specialiai kauniečiams: privalomų pamatyti filmų TOP 10 pagal Edviną Pukštą

Edvinas Pukšta Roberto Daškevičiaus nuotrauka
Edvinas Pukšta
Roberto Daškevičiaus nuotrauka

Šiemet kauniečius džiugins kruopščiai atrinkti filmai, įtraukti į “Kritikų pasirinkimo”, “Nepriklausomo kino”, “Meistrų”, “Festivalio favoritų” programas. Žiūrovams  festivalio metu bus parodyta daugiau nei trys dešimtys filmų. Ta proga “Kino pavasario” programos sudarytojas Edvinas Pukšta su kauniečiais dalinasi asmenine nuomone  ir įspūdžiais, į ką festivalio metu vertėtų atkreipti išskirtinį dėmesį.

1. „Nužudyk tuos, kuriuos myli”

Šiame filme atsiskleidžia kone pirmas tikrai brandus Danielio Radcliffe‘o  vaidmuo po “Hario Poterio” serijos filmų. Taip pat tai – puiki galimybė susipažinti su bytnikų judėjimo atstovais, demonstravusiais anarchistinį maištingumą, atmetusiais materializmą, vartojimu grindžiamą socialinę sistemą, siekusiais gilesnio savęs ir pasaulio pažinimo. Filmas pakvies susipažinti su  Allenu Ginsbergu, Jacku  Kerouacu, prieš jiems tampant tokiais, kokius juos pažįstame dabar.

2. „Žuvis ir katė”

Tai filmas, kuris po pirmųjų seansų Vilniuje sulaukė didelio žiūrovų susidomėjimo, karštų diskusijų ir spėliojimų, ar tikrai 2 val. 14 min. trukmės kūrinys yra nufilmuotas vienu kadru. Tai viena profesionaliausių ir įdomiausių šios kino juostos ypatybių. Pagrindinio veikėjo čia nepamatysite, kamera seka vis skirtingus asmenis ir pasakoja istoriją iš skirtingų perspektyvų. Vyksta tam tikra cirkuliacija, susitikus keliems veikėjams operatorius pasirenka, ar sekti tą patį, ar naujai sutiktą veikėją. Žiūrovas prikaustomas nežinomybės, įtampos ir artėjančios grėsmės bei pavojaus jausmo. Tai antroji Shahramo Mokri juosta ir bene pirmasis Irano siaubo filmas, kurį verta pamatyti “Kino pavasaryje”.

3. „Nuodėmės prisilietimas”

Tai kone geriausias 2013 metų Kinijos režisierių darbas. Filme pasakojamos 4 istorijos paliečia labai gilią atskirtį  ir sukuria priešpriešą tarp kitaip mąstančios senosios kartos ir vis labiau progresuojančios bei inovatyvių permainų trokštančios jaunosios kartos. 2013 m. Kanų festivalyje apdovanotas už geriausią scenarijų, Jia Zhang-Ke režisuotas filmas apnuogina didžiausias Kinijos blogybes: korupciją ir žmonių išnaudojimą, ypač provincijos regionuose.

4. „Mandela: ilgas kelias į laisvę”

Tai biografinis filmas apie  buvusį Pietų Afrikos Resublikos prezidentą – Nelsoną Mandelą. Šis režisieriaus Justino Chadwicko darbas publikai buvo pristatytas 2013 m. gruodžio 25-ąją dieną, nepraėjus nei mėnesio po Nelsono Mandelos mirties. Filmas pastatytas remiantis autobiografine knyga “Ilgas kelias į laisvę”, kur vaizduojamas Nelsono Mandelos gyvenimas nuo vaikystės mažame kaime iki inauguracijos į prezidentus.

5. „Raudona šeima”

Vietoj atšaukto japonų dramos “Koks tėvas, toks ir sūnus” Kaune repertuarą pakeis komedijinė drama, 2013 m. Tokijo kino festivalyje pelniusi publikos simpatijos prizą. Šį darbą reprezentuoja korėjiečių režisierius Kim Ki-dukas, kuris ne tik rašė filmui scenarijų, bet taip pat jį prodiusavo ir montavo. Tai labai humaniškas filmas, kurį kiekvienas žiūrovas įvertins savaip – vienam tai gali pasirodyti komedija, kitam – drama. Siužeto linija pasakoja apie Šiaurės Korėjos šnipus, kuriuos aplinkybės priverčia apsimetinėti darnia ir draugiška šeima, nepaisant jų veiksmus veikiančių ideologijų iš socialinės aplinkos.

6. „Groja Liuvinas Deivisas”

Tai brolių Coenų muzikinė pseudobiografija, tapusi vienu iš 5 lankomiausių “Kino pavasario” filmų Vilniuje ir atsidūrusi šalia tokių kino kūrinių kaip “Dalaso klubas” ar “Šimtametis, kuris išlipo pro langą ir dingo”. Nuostabiai nufilmuotas filmas apie muzikantą atrodo niekur neveda, tačiau visiškai įtraukia.  Kažkada duetu sėkmingai grojęs Liuvinas dabar bando pragyventi iš solinės karjeros. Būtent muzika šiame filme yra vienas iš akcentų, kuriančių jaukią ir melancholišką atmosferą žiūrovui kitapus ekranų.

7. „Nebraska”

Tai vienas iš filmų, kuris į sales pritraukia vis didėjantį žiūrovų skaičių. Vilniaus žiūrovai jau spėjo susitapatinti su filmo nuotaika. Tai melancholiška komedija apie tylaus žmogaus gyvenimo būdą. Tarp aktorių – alkoholiko senolio Vudžio vaidmenį įkūnijantis 2013 m. Kanų festivalio geriausias aktorius Bruce‘as Dernas bei herojaus jo žmona Keit  – „Auksiniam gaubliui“ nominuota aktorė June Squibb.

8. „Reidas 2”

Filmas Kauno programoje įtrauktas į specialųjį vidurnakčio seansą. Tai ypač šviežias gangsterinis trileris iš Azijos, pirmą kartą dienos šviesą išvydęs 2014 m. Sandanso kino festivalyje, tapęs sensacija bei sulaukęs kino kritikų pritarimo. Šis veiksmo trileris nufilmuotas nesiekiant jokių kompromisų su cenzūra, pakerintis dinamišku, kriminaliniu siužetu bei egzotiškos šalies vaizdais. Verta įvertinti šį Garetho Evanso darbą, kurio tikrai negalėtų sukurti nei viena Holivudo studija, net  ir turėdama labai didelį biudžetą.

9. „Kongresas”

Tai visiškai „antiholivudinis“ darbas, Europos kino akademijos apdovanotas kaip geriausias 2013 m. Europos animacinis filmas. Filme galima atpažinti daug pažįstamų aktorių. Izraelio režisieriaus Ari Folmano filme atsispindi labiausiai kritikuojama ir stipriausiai jau keletą metų diskutuojama tema – aktoriaus amatą bėgant laikui pakeis virtualios technologijos, gebančios jį nuskenuoti ir paversti skaitmenine versija, kuri nesens, nepavargs, filmuojant nepatirs traumų ir nesudarys nepatogumų prodiuseriams, laukiantiems kol aktorius atsilaisvins.

10. „Sugėrovai”

Tai romantinis, atviras filmas, kuriame meilė ir intymumas apibrėžiamas žodžiais. Šis Joe Swanbergo darbas daug pasako prasmingai ir taikliai parašytais dialogais, o kiekvienas žiūrovas filmo herojuose tikrai ras dalį savęs. Veikėjai kalba visiems aktualiomis temomis, kurios pasakoja apie jausmus. Vertėtų paminėti, kad  “Kino pavasario” vienas iš tikslų – supažindinti žiūrovus su ypatingais autoriais, kurie drąsiai imasi sudėtingų, kartais netgi neįgyvendinamų užduočių. Būtent šio filmo režisierius, vos 31-erių sulaukęs Joe Swanbergas, pagal savo amžių yra ypatingai veiklus, sukuriantis net po 5 – 6 filmus per metus.

Apie festivalį:

19-asis Vilniaus tarptautinis kino festivalis (VTKF) „Kino pavasaris“ vyks 2014 m. kovo 20 – balandžio 3 dienomis. Tai – didžiausias kino renginys Lietuvoje, pernai pritraukęs daugiau nei 80 tūkst. žiūrovų, ir vienas ryškiausių kino festivalių Rytų Europoje. Šiemet „Kino pavasaryje“ bus parodyta apie 250 filmų, kuriuos festivalio atstovai atrinko, per metus aplankę daugiau nei 30 tarptautinių festivalių. Daugiau informacijos: www.kinopavasaris.lt

Komentarai
Vilniaus tarptautinis kino festivalis (VTKF) „Kino pavasaris“ yra didžiausias kino renginys Lietuvoje. Sukurtas 1995 metais, festivalis vieno didžiausių ir gausiausiai lankomų renginių šalyje vardą užsitarnavo pateikdamas žiūrovams kruopščiai atrinktą, didžiuosiuose pasaulio festivaliuose kino profesionalų ir mėgėjų įvertintą kino programą.