1963 m. rugsėjį buvo išleistas pirmasis Marvel Comics kompanijos komiksų numeris. Jo pavadinimas – „The X-men“.
Beveik po trisdešimties metų žiūrovai jau galėjo pamatyti herojus ne tik komiksų žurnaluose – 1992 m. pasirodė animacinio filmuko „X-Men“ serijos. Gal kai kuriems net teko jas matyti per kažkada ir Lietuoje rodytą televizijos kanalą Fox Kids. O 1994 m., prabėgus dar dvejiems metams, autorines teises įsigijo viena didžiausių kino kompanijų „20th Century Fox“.
Pirmasis filmas „Iksmenai“ (X-Men) kino ekranus pasiekė 2000 metais, ketvirta filmo dalis (X-Men: Days of Future Past) dar filmuojama, planuojama ją baigti 2014 m. vasarą.
Bet šiandien daugiausiai dėmesio skirsime 2009 m. juostai – „Iksmenai: pradžia. Ernis“ (X-men Origins: Wolverine). Joje pasakojama vieno iš pagrindinių (ir žiūrovų bene mėgstamiausio) veikėjų Ernio (vaidina Hugh Jackman) istorija iki tapimo iksmenų komandos nariu.
Buvo planuojama pagrindinį veikėją Loganą vaizduoti kenčiantį nuo potrauminio streso sindromo dėl kariuomenėje praleistų metų, bet „20th Century Fox“ studija nepritarė šiai idėjai, mat tai būtų pernelyg sunki tema filmui, kuris statomas komiksų motyvais. Taip pat pradinė filmo scenarijaus versija buvo tamsesnė ir brutalesnė, bet tuomet filmą būtų tekę pažymėti įspėjamuoju „R“ ženklu (asmenims iki 17-os metų žiūrėti su suaugusiais), bet filmo pridiuseris Hugh Jackmanas (beje, tai buvo pirmasis jo prodiusuojamas darbas) nematė tam būtinybės ir scenarijus buvo sušvelnintas.
Lievas Schreiberis (vaidinantis Victor Creed) turėjo vilkėti raumenų kostiumą, kad fiziškai atrodytų bent kiek panašiu į Hugh Jackmaną, kuris tuo metu svėrė apie 100-ą kilogramų. Kostiumas vertė Schreiberį jaustis pažemintu ir jam buvo skirta laiko „užsiauginti tikrų raumenų“. Treniruotės truko tris mėnesius, taip pat ir tuo metu, kai aktorius vaidino Lietuvoje filmuotame fime „Pasipriešinimas“ (Defiance, 2008). Vėliau abi žvaigždės treniravosi kartu. Jackmanas pasirūpino, kad į Schreiberio dietą būtų įtraukta labai daug baltymų, Lievas Schreiberis juokaudamas tai vadino „vištų genocidu“.
Ypač didelio populiarumo sulaukė šio filmo piratinė versija. Kodėl? Ogi todėl, kad ji internete atsirado mėnesiu anksčiau už numatytą filmo premjerą ir ją atsisiuntė ne mažiau nei 4,5 mln žmonių. Abi verijos trunka po 107-ias minutes ir internetinėje versijoje yra visos scenos. Tačiau anksčiau pasirodžiusioji dar nebuvo visiškai baigta – kai kuriuose kadruose matomos aktorių prilaikančios virvės jam atliekant kaskadinį triuką, kitose – kompiuteriniai vaizdo efektai nėra ištobulinti ir atrodo nerealiai. O vaizo efektų šiame filme tikrai netrūksta. Kalbant vien tik apie Ernio kadrus, daugiau nei tūkstantis jų yra su vaizdo efektais.
Rogeris Friedmanas, Fox žinių korespondentas, parašė neigiamą filmo apžvalgą, remdamasis internetine versija. Ši apžvalga buvo labai greitai pašalinta, o pats žurnalistas atleistas.
Po premjeros buvo diskutuojama, kad juosta „Iksmenai: pradžia. Ernis“ būtų sulaukusi didesnio pasisekimo, jei internete nebūtų pasirodžiusi nebaigta filmo versija. Pats Hugh Jackmanas sakė, kad gailisi, jog žiūrovai pamatė nebaigtą produktą, ir tai galėjo sugadinti įspūdžius apie filmą. Taip pat pridūrė – „It’s like a Ferrari without a paint job“. (Tai, kaip nenudažytas Feraris.)