fbpx
Fantastiniai filmai, Stop kadras

Stop kadras #13 „Terminatorius“

Filmo „Terminatorius“ plakatas Šaltinis - pinterest.com
Filmo „Terminatorius“ plakatas
Šaltinis – pinterest.com

„I’ll be back.“  Frazė, kurią išgirdę iškart prisimename 1984-ųjų filmą „Terminatorius“ (Terminator, 1984). Tikiuosi, kad juostą matė beveik visi, skaitantys šį straipsnį.

Praėjus beveik trims dešimtmečiams filmas vis dar yra gerai žinomas. Vien tai jau yra daug. „Terminatoriaus“ režisierius ir idėjos autorius Jamesas Cameronas nesitikėjo tokios sėkmės. „Žinome, kad būsime nukonkuruoti kalėdinių filmų. „Kopa“ (Dune, 1984), „2010-ieji“ (2010, 1984)… Aš pats stovėsiu eilėse, kad juos pamatyčiau. Kodėl kiti neturėtų daryti to paties?“, – teigė režisierius viename iš intervių, duotų 1984 metais. Bet abu paminėti filmai, nepaisant to, kad jų biudžetas beveik dešimt kartų viršijo „Terminatoriaus“, šiais laikais yra beveik pamiršti…

Jamesas Cameronas sakė, kad rašant scenarijų didelę įtaką darė penkiasdešimtųjų metų mokslinės fantastikos filmai. Pirminėje scenarijaus versijoje į praeitį buvo nusiųsti du terminatoriai. Vienas panašus į filme matomą robotą, o kitas – skystojo metalo kiborgas, kurio  neįmanoma sunaikinti įprastais ginklais. Deja, idėjos kurti antrąjį kiborgą teko atsisakyti, mat Cameronas nežinojo, kaip ją įgyvendinti naudojant tų laikų techniką. Vis dėlto  skystojo teminatoriaus idėja buvo įgyvendinta, bet tik jau antroje filmo dalyje – „Terminatorius 2: paskutinio teismo diena“ (Terminator 2: Judgment Day, 1991).

Kadras iš filmo „Terminatorius“ Šaltinis - dvdverdict.com
Kadras iš filmo „Terminatorius“
Šaltinis – dvdverdict.com

Režisieriui teko kurti turint ganėtinai menką filmo biudžetą ir atlikti nemažai pakeitimų. Bet reikia pripažinti, kad filme esantys vaizdo efektai neatrodo pigiai. Scena, kurioje terminatorius iš ateities persikelia į filmo laikus realizuota gan paprastai: dūmai, pakilęs vėjas, elektros išlydžiai ore – bet to visiškai pakanka, kad žiūrovai suprastų, kas vyksta.

Juostoje matomas geležinis roboto karkasas nėra sukurtas pasitelkus kompiuterines technologijas. Jis buvo iš tikrųjų sukonstruotas. Tačiau Cameronui dėl lėšų stygiaus nepavyko visiškai įgyvendinti savo plano, mat siekdamas tikroviškesnio efekto jis norėjo, kad robotas būtų žmogaus dydžio, turėtų daugiau elektronikos elementų ir smulkių detalių, leidžiančių geriau atkartoti žmogaus judesius.

Kadras iš filmo „Terminatorius“ Šaltinis - unrealitymag.com
Kadras iš filmo „Terminatorius“
Šaltinis – unrealitymag.com

Kalbant apie „Terminatorių“ būtina paminėti ir Arnoldą Schwarzeneggerį.

Režisierius norėjo, kad pagrindinio filmo veikėjo Kyle`o Reese`o vaidmenį atliktų kylanti JAV kino žvaigždė, bet kartu jis turėjo būti patrauklus ir priimtinas platesnei žiūrovų auditorijai. Tad scenarijaus kopija buvo nusiųsta Arnoldo Schwarzeneggerio agentui. Tiesa, Cameronas abejojo, ar toks pagrindinis veikėjas tiks filmui, mat tuomet Terminatoriaus vaidmeniui reikėtų fiziškai dar didesnio už Arnoldą aktoriaus. Vis tik režisierius sutiko dalyvauti pokalbyje su Arnoldu dėl vaidmens, bet ketino su aktoriumi susipykti ir galiausiai kitiems pareikšti, kad šis jis netinkamas juostai. Pokalbio metu austras vis kalbėjo apie tai, kaip turėtų būti vaidinamas filmo blogiukas, kol Cameronas nusprendė, kad tiek išvaizda, tiek aktoriniais sugebėjimais Arnoldas puikiai tiktų paties Terminatoriaus vaidmeniui.

Arnoldas Schwarzeneggeris netikėjo filmo sėkme lygiai taip pat, kaip ir pats Jamesas Cameronas, kuris net atleido savo agentą, po to, kai šis pamatęs pradinį filmo scenarijų patarė mesti šią idėją šalin ir imtis kitų filmų įgyvendinimo. Vieno interviu metu, kurį aktorius davė „Konano Barbaro“ (Conan the Barbarian, 1982) filmavimo aikštelėje, aktorius, paklaustas žurnalisto apie „Terminatorių“, pasakė: „Tai tik šlamštas, užtruks vos porą savaičių.“ Tačiau Arnoldo pasakyta frazė vis tik yra klaidinga – aktorius vien tris mėnesius turėjo treniruotis su įvairiais ginklais, kol juos įvaldė ir su jais ėmė jaustis patogiai.

Kadras iš filmo „Terminatorius“ Šaltinis - unrealitymag.com
Kadras iš filmo „Terminatorius“
Šaltinis – unrealitymag.com

Arnoldas Schwarzeneggeris bandė pakeisti garsiąją filmo frazę „I`ll be back“ („Aš sugrįšiu“) (visas Terminatoriaus išsireiškimų sąrašas pateikiamas straipsnio pabaigoje). Tiesa, aktorius tenorėjo atsikratyti trumpinio „`ll“, mat austriškas akcentas gerokai trukdė jį ištarti, bet Cameronas nesutiko su tokiu pasiūlymu ir net vieno interviu metu yra pastebėjęs, kad netobulą aktoriaus anglų kalbą galima interpretuoti kaip ateities robotų nesugebėjimą kalbėti žmonių kalba.

Kadras iš filmo „Terminatorius“ Šaltinis - kinopoisk.ru
Kadras iš filmo „Terminatorius“
Šaltinis – kinopoisk.ru

Taigi, klausimas, kodėl šis filmas tebelieka populiarus po tiek metų, nėra labai lengvas. Gal robotų sukilimo prieš žmones idėja neatrodo tokia jau ir absurdiška? Teks dar palūkėti 2029 metų – tada sužinosime, ar filmo išpranašauta ateitis iš tikrųjų bus tokia.

O štai ir minėtasis sąrašiukas:
1) Nice night for a walk.
2) Nothing clean, right.
3) Your clothes, give them to me now.
4) The 12-gauge autoloader.
5) The .45 long-slide with laser sighting.
6) Phased plasma rifle in 40-watt range.
7) The Uzi nine-millimeter.
8) All.
9) Wrong.
10) Sarah Connor?
11) I’m a friend of Sarah Connor.
12) I was told that she’s here.
13) Could I see her, please?
14) Where is she?
15) I’ll be back.
16) F — – you, asshole.
17) Get out.

Komentarai
Vienas ryškiausių vaikystės prisiminimų, lėmęs potraukį fotografijai – kai tėvas raudonų lempučių šviesoj parodė, kaip „gimsta“ nuotraukos. Dar vienas vaikystės džiaugsmas – animacija, kurią vėliau pakeitė filmai. KINFO apjungia šiuos du mano pomėgius :)