fbpx
Stop kadras

Stop kadras #24. Kas bijo Virdžinijos Vulf?

Kadras iš filmo „Kas bijo Virdžinijos Vulf?“ Šaltinis - warnerbros.co.uk
Kadras iš filmo „Kas bijo Virdžinijos Vulf?“ Šaltinis - warnerbros.co.uk
Kadras iš filmo „Kas bijo Virdžinijos Vulf?“
Šaltinis – warnerbros.co.uk

„Kas bijo Virdžinijos Vulf?“ (Who‘s afraid of Virginia Woolf?, 1966) – pirmasis Mike`o Nicholso pilnametražis filmas, pastatytas pagal adaptuotą Edward Albee pjesę tuo pačiu pavadinimu. Spektaklio premjera įvyko 1962 m. ir sulaukė daug kontroversiškų žiūrovų vertinimų dėl jame vartojamos kalbos. Pirmą kartą scenoje buvo vartojami žodžiai: „son-of-a-bitch“, „screw you“, „up yours“. Todėl, dar prieš pradedant statyti filmą, buvo paprašyta šiuos žodžius pašalinti iš scenarijaus, tačiau Ernestas Lehmanas nusprendė nieko nekeisti. „Kas bijo Virdžinijos Vulf?“ sulaukė net ir Amerikos filmų asociacijos dėmesio (The Motion Picture Association of America), kuri grasino uždrausti jo filmavimą dėl tos pačios vartojamosios kalbos. Kad šis filmas būtų rodomas, „Warner Bros“ sutiko atlikti mažų pakeitimų ir iš jo pašalino dalį keiksmažodžių. Beje, kino teatruose jį galėjo išvysti žmonės, sulaukę aštuoniolikos metų arba jaunesni, lydimi savo tėvų. Ant plakatų privalėjo būti įspėjimas, kad filme yra vaikams netinkamos leksikos. Tais laikais tai buvo visas taisykles kino teatruose laužantis filmas.

Galbūt dar labiau galėjo nustebinti pagrindinės aktorės pasirinkimas. Nors pagyvenusio amžiaus Martos vaidmeniui buvo galvojama pasirinkti Bette Davis, pagrindinis vaidmuo vis dėlto atiteko tuo metu viena gražiausių Holivudo aktorių tituluojamai 33-erių metų Elizabeth Taylor. Dėl šio vaidmens ji priaugo net 13,5 kilogramų! Visi buvo nustebinti tokios aktorės transformacijos. Ji ne vien priaugo svorio, bet ir pažemino savo balso tembrą ir pasirūpino, kad ant jos galvos būtų pražilusių plaukų. Už Martos vaidmenį Elizabeth Taylor gavo antrąjį „Oskarą“ savo karjeroje.

Kadras iš filmo „Kas bijo Virdžinijos Vulf?“ Šaltinis - warnerbros.co.uk
Kadras iš filmo „Kas bijo Virdžinijos Vulf?“
Šaltinis – warnerbros.co.uk

Įdomu tai, kad visi keturi pagrindiniai aktoriai buvo nominuoti „Oskarams“ pagrindinių ir antraplanių aktorių kategorijose, tačiau be Taylor jį gavo tik Sandy Dennis. Filmas laimėjo penkis „Oskarus“, o iš viso buvo nominuotas net trylikai! Tai vienas iš dviejų filmų (kitas Cimarron, 1931, rež. Wesley Ruggles), kuris buvo nominuotas „Oskarams“ kiekvienoje galimoje kategorijoje. Tai buvo nuostabus debiutas režisieriui Mike`ui Nicholsui, deja, tais metais jis negavo apdovanojimo kaip geriausias režisierius. Jis „Oskarą“ laimėjo kitais metais už filmą „Absolventas“ (The Graduate, 1967).

Visi dramos kadrai buvo nufilmuoti „Smith“ koledže Northamptone, Masačiusetso valstijoje. Režisierius norėjo, kad scenos atrodytų kuo tikroviškesnės, todėl pasirinko realią vietą, o ne filmavimą Holivudo studijoje, kaip buvo daroma su beveik visais filmais tuo metu. Nors Brodvėjaus spektaklyje visas veiksmas vyksta tik Martos ir Džordžo namuose, režisierius filme pridėjo dar kelias vietas – sodą ir pakelės barą, kuriame vėliau jie linksminasi.

Kadras iš filmo „Kas bijo Virdžinijos Vulf?“ Šaltinis - it.wikipedia.org
Kadras iš filmo „Kas bijo Virdžinijos Vulf?“
Šaltinis – it.wikipedia.org

Pats filmas neturi nieko bendro su Virdžinijos Vulf asmenybe ar jos literatūra. Daina, kuri nuolat dainuojama filme „Kas bijo Virdžinijos Vulf?“, sukurta pagal animacinio Volto Disnėjaus filmuko „Trys paršeliai“ (Three Little Pigs, 1933) dainą „Kas bijo didelio, pikto vilko?“. Kadangi Virdžinijos pavardė angliškai reiškia vilką, pjesės autorius šią dainą perkūrė ir pagal ją pavadino savo kūrinį.

Šis pirmasis Mike`o Nicholso filmas nuo pat pirmų minučių pritrenkia aktorių vaidyba. Galbūt šiek tiek per daug triukšmo, bet taip atvirai pasakojama istorija apie keturių skirtingų asmenų išgyvenimus tikrai nustebina, todėl šį filmą renkomenduočiau kiekvienam įtraukti į savo filmų sąrašą.

Filmo anonsas:

Komentarai