fbpx
Stop kadras

Stop kadras #27. „Išmuštieji iš vėžių“

Kadras iš filmo „Išmuštieji iš vėžių“ Šaltinis - fossbytes.com
Kadras iš filmo „Išmuštieji iš vėžių“ Šaltinis - fossbytes.com
Kadras iš filmo „Išmuštieji iš vėžių“
Šaltinis – fossbytes.com

Ar žinote, kokiame filme Matthew McConaughey pradėjo savo kaip aktoriaus karjerą? Tai Richardo Linklaterio juosta „Išmuštieji iš vėžių“ (Dazed and Confused, 1993). Filmo pavadinimas kilo nuo „Led Zeppelin“ dainos tokiu pat pavadinimu. Nors nei viena šios grupės daina neskamba garso takelyje, režisierius bandė gauti teisę panaudoti dainą „Rock and Roll“ filmo pabaigoje, rodant titrus, tačiau jos negavo. Iš viso „Išmuštųjų iš vėžių“ biudžetas buvo 6.9 milijono dolerių. Šeštadalis jo buvo panaudotas gauti dainų autorines teises.

Filmo veiksmas vyksta 1976-ųjų vasarą, kuomet paskutinę mokslo metų dieną baigiantieji mokyklą nusprendžia surengti „fuksų“ įšventinimą. Didžioji kankinimų dalis buvo tokia pati kaip ir iš paties režisieriaus gyvenimo, kuomet jį mokykloje skriausdavo vyresni mokiniai. Vieną tokių vaidmenų atlikęs Wiley Wigginsas iš tikrųjų turėjo vaidinti masinėse scenose, tačiau prodiuseriai jam pasiūlė vieno iš pagrindinių veikėjų Mičo Kramerio rolę. Pats aktorius teigė, kad taip tikriausiai įvyko dėl jo keisto vardo ir natūraliai ilgų plaukų.

Kadras iš filmo „Išmuštieji iš vėžių“ Šaltinis - cinepata.com
Kadras iš filmo „Išmuštieji iš vėžių“
Šaltinis – cinepata.com

Aktorių atrankoje dalyvavo dabar jau garsus aktorius Vincentas Vaughnas, tačiau jo vietą užėmė Benas Affleckas. Renee Zellweger taip pat dalyvavo atrankoje, tačiau gavo tik vaidmenį masinėse scenose. Prodiuseriai viename iš pagrindinių vaidmenų norėjo matyti tuo metų jau garsų aktorių Brendaną Fraserį (dabar geriau žinomo iš filmo „Mumija“), tačiau jis atsisakė, nes daugiau nenorėjo vaidinti filmuose apie mokyklą.

Dabar šlove besimėgaujantis Matthew McConaughey Vudersono vaidmenį gavo visai atsitiktinai. Ostino (Teksasas) bare jis sutiko aktorių atrankų vykdytoją Doną Phillipsą. Bare jie abu taip prisigėrė, kad galiausiai juos iš jo išmetė. Matthew taip patiko Phillipsui, kad jis jam pasiūlė užsukti į jo darbą. Taip aktorius ir gavo savo pirmąjį darbą kine. Garsioji McConaughey frazė „Alright, alright, alright“ atėjo jam į galvą skambant „The Doors“ dainai. Ką reprezentuoja šie žodžiai iš tikrųjų?

Kadras iš filmo „Išmuštieji iš vėžių“ Šaltinis - destroyallcinema.wordpress.com
Kadras iš filmo „Išmuštieji iš vėžių“
Šaltinis – destroyallcinema.wordpress.com

Matthew tai buvo pirmoji gyvenime vaidinta scena. Todėl jis bandė įsivaizduoti, koks yra jo veikėjas Vudersonas: „Gerai, Vudersonai, aš mėgstu rokenrolą, žolę, mašinas ir moteris. Aš esu mašinoje, klausausi „Ted Nugent“ „Stranglehold“ ir esu „apsinešęs“. Ir ten eina moteris. Aš turiu tris iš keturių.“ Tuo metu ir nuskambėjo garsioji aktoriaus frazė „Alright, alright, alright“, kurią aktorius naudoja dar ir dabar.

Ar žinojote, kad filmavimo metu Milla Jovovich, kuriai tuo metu buvo 16 metų, ir aktorius Shawnas Andrewsas pabėgo į Las Vegasą ir jame susituokė? Andrewsui tuo metu buvo dvidešimt vieneri, todėl Millos mama santuoką anuliavo. Shawnas, kuris atliko Pikfordo vaidmenį, filmavimo metu labai nesutarė su aktoriumi Jasonu Londonu. Vienu metu režisierius turėjo juos išskirti filmavimo aikštelėje. Richardas Linklateris net išbraukė dalį dialogų, kad šiems aktoriams tarpusavyje netektų daug bendrauti.

Filme veikėjai rūko daug žolės, tačiau iš tikrųjų aktoriams prodiuseriai to daryti neleido. „Tai nebuvo tikra marichuana, nors aktoriai ir prisipažįsta, kad buvo „apsirūkę“, ypač filmo pabaigoje“, – teigė režisierius. Jei kalbėtume apie alų, tai kai kuriose scenose jis buvo tikras ir aktoriai iš tikrųjų pasigerdavo. Išskyrus Jasoną Londoną, kuris atsisakė gerti.

Kadras iš filmo „Išmuštieji iš vėžių“ Šaltinis - thrld.com
Kadras iš filmo „Išmuštieji iš vėžių“
Šaltinis – thrld.com

Kaip kalbėjo pats režisierius, jis norėjo sukurti filmą apie aštuntąjį dešimtmetį ir parodyti tokį, koks jis buvo. Šiame laikotarpyje buvo ne vien gerų dalykų, bet ir nemažai smurto. Tačiau žiūrint šį filmą daugumą apima tam tikra nostalgija ir noras patiems prisiminti savo mokyklos laikus. 2002 metais Quentinas Tarantino žurnale „Sight and Sound“ filmą „Išmuštuosius iš vėžių“ įtraukė į savo visų laikų geriausių filmų dešimtuką. 2004 metais buvę Richardo Linklaterio bendraklasiai, kurių pravardės buvo Vudersonas, Sleiteris ir Floydas, padavė režisierių į teismą už tai, kad pasinaudojus jų vardais buvo sukurti filmo veikėjai. Tačiau ieškinys buvo atmestas.

Šis filmas, kaip ir visi Linklaterio kūriniai, įtraukia savo paprastumu ir dialogais. Beje, čia galite pamatyti, kaip jaunystėje atrodė dabar jau gerai žinomi aktoriai. Todėl nepraleiskite progos „sugrįžti“ į aštuoniasdešimtuosius.

Filmo anonsas:

Komentarai