fbpx
Naujienos

Sulaukęs ypatingo dėmesio San Sebastiane, Igno Jonyno „Lošėjas“ varžysis pagrindinėje Varšuvos filmų festivalio programoje

„Lošėjo“ premjera San Sebastiano filmų festivalyje. Filmo autorių nuotrauka
„Lošėjo“ premjera San Sebastiano filmų festivalyje.
Filmo autorių nuotrauka

Igno Jonyno „Lošėjas“ pateko į pagrindinę svarbiausiojo Lenkijos filmų festivalio, vyksiančio Varšuvoje spalio 11-20 dienomis, konkursinę programą. Lietuviškas vaidybinis filmas dalyvaus jau antrame A klasės festivalyje. Režisieriaus Igno Jonyno debiutinėje juostoje pagrindinius vaidmenis atliko aktorius Vytautas Kaniušonis ir Los Andžele vaidinanti lietuvių menininko Jono Meko dukra Oona Mekas. Filmo scenarijų režisierius sukūrė kartu su filosofu ir rašytoju Kristupu Saboliumi.

29 – asis Varšuvos filmų festivalis pristato pagrindinį lietuviško kūrinio veikėją kaip „ekscentrišką postkomunistinės Europos herojų, kurio kasdienybė yra kova“. Debiutantus retai įsileidžiančioje oficialioje programoje tarp 15 filmų iš Europos, Artimųjų Rytų, Rusijos, Azijos ir Pietų Amerikos „Lošėjas“ varžysis dėl pagrindinio festivalio prizo. Pristatydamas oficialios programos atrankos kriterijus, Varšuvos festivalio direktorius Stefanas Laudynas pažymėjo, kad čia patekę filmai turi būti įdomūs, jaudinantys ir sukurti šiuolaikine kino kalba.

Pasaulinės premjeros San Sebastiano filmų festivalyje metu „Lošėjas“ kritikų buvo įvardintas kaip viena didžiausių festivalio vilčių. Ispanų kino kritikas Joan Sala Igno Jonyno kūryboje įžvelgia šių dienų Dostojevskį: „Persmelktas kontraversijos ir nepastovumo, šis debiutas yra brutaliai įtikinamas. Lietuvio Igno Jonyno filmas atskleidžia visuomenės, kurioje neliko nė krislelio solidarumo, brolybės ir lojalumo vienas kitam, bėdas. Čia žmonės gyvena susvetimėjusiame pasaulyje ir vadovaujasi principu kiekvienas už save. Net ir greitosios pagalbos automobilių vairuotojai įsivelia į makabrišką ir sunkiai įsivaizduojamą lošimą. Kuris iš pacientų mirs pirmasis – atsakymo į šį klausimą ieško visi žaidimo dalyviai, nes teisingas spėjimas – nauda jų kišenei. Meilė, gyvenimas ir mirtis – viskas pastatyta ant kortos šiame titaniškame debiute, už kurio niūrios tiesos bei liguistos magijos, galėtume įžvelgti net ir paties Dostojevskio šešėlį“.

Švedijos ir Danijos kino kritikas, knygos apie Larsą von Trierą sudarytojas Janas Lumholdtas „Lošėją“ giria už svarų įnašą keičiant Šiaurės Europos kino veidą. „Puiki aktorių vaidyba, gerai parinktos filmavimo vietos ir kinematografija mane verčia manyti, kad kaip visi velsiečiai moka dainuoti, o visi brazilai – žaisti futbolą, taip kiekvienas lietuvis puikiai išmano fotografiją. Be to, jaudinančiai atrodo Meko dukra, tęsianti šeimos tradiciją. Šis įdomus, vietomis liūdnas, vietomis išties juokingas filmas pasižymi ypatingu atidumu detalėms. Jo originalaus sumanymo prielaidos išauga tiek iš šiandienos, tiek iš archaiškų tautinių aplinkybių. Filme regiu ir iškreipto humoro, kuris, nors ir susijęs su Rytų Europos ekscentriškumais, neatrodo toks svetimas ir skandinaviškajam. Nekantriai laukiu būsimų šių lietuvių darbų, kurie taps reikšmingu indėliu į Šiaurės Europos kiną“.

Kino kritikai šių metų San Sebastiano festivalio „Naujųjų direktorių“ programą kartu su „Lošėju“ pavadino festivalio žvaigžde. „Režisierius nusipelnė ypatingų pagyrimų pasirinkdamas puikiai vaidinančius pagrindinių vaidmenų atlikėjus Vytautą Kaniušonį ir amerikietę lietuvę aktorę Oona Mekas dėmesį kaustančiame „Lošėjuje“, – rašo Britanijos kino kritikė Amber Wilkinson kino žurnale Film Maker Magazine. „Ne mažiau svarbūs antraeiliai filmo personažai primena rūsyje žaistą greitosios pagalbos vairuotojo žaidimą prakeiktoje Larso von Triero „Karalystės“ (kultinio danų televizijos serialo „Riget“) ligoninėje. Tik pabaiga čia neišauginama iki absurdo – iš visų įmanomų variantų, ji atrodo labiausiai adekvati ir tinkama“, – pažymi ispanų kino kritikų portalas Planeta Claqueta. „Filmas su atvira pabaiga mums rodo, kad visas gyvenimas yra žaidimas“, – apie „Lošėją“ rašo ispanų dienraštis Heraldo de Aragón.

Išskirtinį dėmesį lietuviškam filmui parodė ir San Sebastiano filmų festivalio direktorius Jose Luisas Rebordinos. Jis asmeniškai atrinko šių metų festivalį reprezentuojančius aštuonis filmus iš 60-ties, tarp kurių pateko ir „Lošėjas“. Šie direktoriaus favoritai atstovaus jau pasibaigusią kino šventę ir bus rodomi Bilbao mieste. Pristatydamas „Lošėją“, Jose Luisas Rebordinos jį įvardija kaip „pirmą, dar nepažįstamos lietuviškos kinematografijos kūrinį, dalyvaujantį didžiuosiuose festivaliuose“.

„Lošėjas“ – pirmas Lietuvos ir Latvijos bendros gamybos vaidybinis filmas nepriklausomo kino istorijoje, sukurtas bendradarbiaujant kino kompanijoms „Uljanos Kim studija“ ir „Locomotive productions“. Filmo gamybą rėmė Lietuvos kultūros ministerija, Lietuvos kino centras, Latvijos nacionalinis kino centras, Europos Sąjungos „Media“ programa ir Europos Tarybos „Eurimage“ fondas.

Naujienos Facebook’e: http://www.facebook.com/TheGambler.Losejas

Filmo „Lošėjas“ informacija

Komentarai