fbpx
Naujienos, Šeršėliafam

Svaiginanti 90-tųjų beprasmybė filme „Sumaišties dienos“

Kadras iš filmo „Sumaišties dienos“ Festivalio „Scanorama“ archyvas
Kadras iš filmo „Sumaišties dienos“
Festivalio „Scanorama“ archyvas

Dešimtojo „Šeršėliafam“ festivalio žiūrovai turės galimybę atsigręžti į netolimą, bet itin spalvingą ir prieštaringą laikmetį. Jauna estų režisierė Triin Ruumet kviečia sėsti į automobilį, nesisegti saugos diržų ir visu greičiu leistis į svaiginančią, paradoksalią ir dviprasmiško nostalgijos jausmo paženklintą kelionę laiku.

Pirmasis ilgametražis režisierės darbas „Sumaišties dienos“ (Päevad, mis ajasid segadusse, 2016) nukelia į Estijos provinciją gūdžiais devyniasdešimtaisiais, kai viena socialinė sistema griuvo, o kita dar tik pradėjo kurtis. Laisvė, žadėjusi atsiveriančias neribotas galimybes virto sumaištimi, o tarp praeities ir ateities įstrigę jauni žmonės savo beprasmybės paženklintas dienas leido alkoholio, smurto ir betikslio lėkimo – nežinia kur ir kodėl – verpete.

„Adidas“ treningai, automobiliai, keiksmažodžiai, laisvai besiliejanti degtinė, visu garsu skambantis pigus, bet pagavus popsas – lengvai atpažįstami, visam iš subyrėjusios sovietinės sistemos išsivadavusiam Rytų Europos regionui būdingi laikmečio ženklai. Jais nužymėta 27-erių metų Allaro (Hendrik Toompere) kasdienybė. Jo vasara bėga provincialiame pietų Estijos miestelyje šėlstant su draugais vakarėliuose, vaikantis merginų, beatodairiškai lekiant automobiliais ir įsiveliant į įvairias nelegalias veiklas.

Filmo anonsas: 

Filmas, savo pavadinimu ironiškai nurodantis į kultinį Richardo Linklaterio darbą „Išmuštieji iš vėžių“ (Dazed and Confused, 1993) atskleidžia jaunų žmonių pasimetimo būseną, 10-ajame dešimtmetyje. Dinamiškame, įtraukiančio ritmo filme taikliai atskleidžiamas permainų laikotarpis posovietinėse šalyse su jam būdinga agresijos protrūkiais paženklinta vyraujančia mačo kultūra, subyrėjusiais vertybiniais pamatais ir didžiuliais socialiniais skirtumais – tarp miesto ir kaimo, tarp vyresnės ir jaunesnės kartos, tarp dirbančių ir užsiimančių nusikalstama veikla.

„Sumaišties dienos“ – įspūdingas aktualias temas gvildenantis debiutas, kuriame dera lengvas siužetas, svaiginantis nesibaigiančių vasaros dienų pojūtis ir kur kas mažiau romantiška realybė, kurioje įstrigę jauni žmonės ne atranda save, bet tampa vis labiau pasimetę. 

Filmas „Sumaišties dienos“ rodomas lapkričio 29 ir gruodžio 4 d. kino teatre „Pasaka“. Daugiau informacijos www.serseliafam.lt ir www.kinopasaka.lt

Komentarai