Telšių Žemaitės gimnazija gali pasigirti ypatingu dalyku – savo nuosavu kino teatru, kuriame yra bufetas, popieriniai bilietai ir specialiai kiekvienam vakarui kuriami plakatai bei video reklamos.
Paprašiau šį unikalų renginį jau ne vienerius metus organizuojančius gimnazistus plačiau papasakoti, kokie filmai rodomi jų kino teatre bei kas apskritai įdomaus kino sferoje vyksta Telšiuose.
– Jei neklystu, Telšių Žemaitės gimnazijos (TŽG) kino teatras atsirado prieš penkerius metus. Papasakokite plačiau, kam gimė idėja ir kaip viskas vystėsi?
Buvęs komandos narys Jonas. Telšiuose nebuvo vietų, kur būtų galima žiūrėti filmus, todėl lyg ir netyčiomis nusprendėme, kad reikia bandyti tobulinti tai, ką turime. Jau prieš mūsų 2010/2011 m. mokyklos prezidentūrą buvo organizuojami kino vakarai. Ekranas, kuris kabo šiandien, yra pasiūtas iš paprastų baltų paklodžių. Juo pasirūpino vienas iš buvusių komandos narių Mindaugas ir jo mama. Atsiradus ekranui, pradėjome galvoti, ką dar pakeitus, ką dar patobulinus… taip atsirado ir pavadinimas, ir logotipas, ir salės planas, vėliau atėjo laikas bilietų sistemai. Viską darėme dėl to, jog norėjome sukurti tą stebuklingą kino teatro atmosferą. Jei kartais ir nesisekdavo, bent patys puikiai praleisdavome laiką.
– Kokia yra dabartinė kino teatro komandos sudėtis? Kas kokias pareigas užima?
Lina. Dabartinę komandą sudaro keli mokyklos abiturientai. Tikslių pareigų kaip ir nesame pasiskirstę, kiekvienas užsiimame tokiais pasiruošimo darbais, kuriuos geriausiai sugebame. Dominykas maketuoja plakatus, filmuoja ir montuoja reklaminius vaizdo klipus, Adomas TŽG kino teatro plakatus išvežioja ir pakabina kituose miesto mokyklose, visada pasirūpina, kad ekranas būtų pakabintas tvarkingai, Lina R. atsakinga už barą, o aš rūpinuosi bilietais, jų rezervacija ir informacija Facebooko puslapyje. Visais kitais pasiruošimo darbais rūpinamės visi kartu.
– Ar tiesa, jog praėjusiais metais norėjote nutraukti kino teatro veiklą? Bent jau tokia informacija buvo paskelbta jūsų „Facebook“ paskyroje. Kokios priežastys? Kodėl kitais metais vėl atsikūrėte?
Jonas. Veiklą norėjome nutraukti, nes kino teatro įkūrėjai ir didelė komandos dalis buvo abiturientai; laikas buvo ruoštis studijoms. Man pačiam buvo netikėta, kad kino teatras vėl atsikūrė. Bet tai buvo geras netikėtumas. Kažkas, ką sukūrėme savo rankomis, vis dar gyvuoja ir randa vietą ne tik mokykloje, bet ir savame mieste.
– Kino salė yra gimnazijos patalpose, tad, natūralu, jūsų pagrindinis vadovas yra mokyklos direktorius/ė ar mokytojai. Kokios sąlygos jums buvo iškeltos norint turėti kino teatrą? Ar mokytojai prisideda prie šio projekto?
Jonas. Didelių sąlygų TŽG kino teatro veiklai lyg ir neturėjome. Dauguma mokyklos darbuotojų mumis pasitikėjo, nes į savo veiklą žiūrėjome tikrai rimtai. Visada stengdavomės derinti kino teatro veiklą su mokyklos vadovybe ir pirmiausia klausyti jos. Kai kurie mokytojai prisideda prie kino teatro veiklos budėdami seanso metu ar užtardami gerą žodį.
– Kaip vyko kūrybinės komandos pažintis su kinu? Žiūrint filmus namuose?
Jonas. Komandos pažintis su kinu nebuvo nauja, nes visi mėgome filmus. Turėjome skirtingus skonius ir nuomones, todėl kartais išrinkti filmą kino seansui buvo sunki užduotis. Žiūrėdavome filmus namuose, tada diskutuodavome, ką geriau rodyti, kas labiau patiks publikai, bet visiškai nenubukins.
– Kiek mačiau, savo kino seansams netgi kuriate specialius plakatus, kėdės turi savo numerius ir netgi salės planas egzistuoja. Tikras kino teatras! Ar sulaukiate žiūrovų ne tik iš gimnazijos?
Lina. Kiekvienas žiūrovas turi teisę pasirinkti vietą, kurioje sėdės, o kai kurie lankytojai vietas rezervuoja netgi likus savaitei iki seanso. Kartą kino vakaro metu turėjome daugiau nei 250 žmonių, o tai tikrai milžiniškas pasiekimas, turint galvoje, kad Telšiai nėra itin didelis miestas. Žiūrovų sulaukiame iš viso miesto. Įkūrimo pradžioje nei bilietų, nei galimybės pasirinkti vietą lankytojams negalėjome pasiūlyti, tačiau turėdami idėją sukurti alternatyvą tikram kino teatrui, ėmėmės didesnių darbų. Atsirado ekranas, tada ir salės planas su pasirenkamomis vietomis bei bilietai. Viskas prasidėjo nuo nedidelės 50 ct aukos ir laikui bėgant išaugo iki 4 Lt, kuriuos skiriame tolimesnei kino teatro plėtotei.
– Savo reklaminiame klipe teigiate, jog TŽG rodote filmus, apie kuriuos nesužinosime jokiame kitame kino puslapyje, o jūsų garso sistema pati nuostabiausia (šypsena). Tai papasakokite apie savo kino aparatūrą, iš kur gavote ekraną ir garso sistemą?
Dominykas. Paskutiniame reklaminiame klipe mes sarkastiškai idealizavome mūsų kino teatrą. Iš tiesų, negalime pasigirti jokiais stebuklais, kokių nepamatytumėte tikrame komerciniame kino teatre. Įgarsinimo įrangą skolinamės iš esamo mokyklos inventoriaus (prastoka salės akustika su savo didžiais aidėjimais sukuria įspūdingus surroundus), ekranas pasiūtas iš baltų paklodžių, projektorius – taip pat mokyklos nuosavybė. Stengiamės iš kuo mažesnių išteklių išspausti kuo geresnius techninius sprendimus. Paskutiniame kino seanse kolegos sumontavo konstrukciją, kuri leido projektorių pritvirtinti virš žiūrovų galvų, taip neužstatant erdvės tarp ekrano ir priekinės žiūrovų eilės.
– Kuriate ir kino seansų reklaminius pristatymus. Kas juos filmuoja ir montuoja?
Dominykas. Reklaminius klipus, pasinaudodami turimais DSLR fotoaparatais, filmuojame beveik be scenarijų, todėl 86 proc. nufilmuotos medžiagos sudaro vien „blooperiai” (nepavykę kadrai). Tada susirinkę pas Adomą „montažinėje” bandome sudėlioti viešajai interneto erdvei tinkamą reklaminį produktą, kuris galėtų skleisti žinią apie mūsų kino seansus.
Pirmieji reklaminiai filmukai:
– Kiekvienais metais mokykloje organizuojate „Lygio dienas”, kurių metu moksleivius kviečiate rengti įvairius pasirodymus. Šiais metais jie turėjo įsikūnyti į mėgstamiausių filmų personažus ir sukurti pasirodymą. Kaip sekėsi šis vakaras? Kokius renginius, susijusius su kinu, dar organizuojate?
Lina. Renginys praėjo tikrai sklandžiai, kai kurios klasės savo pasirodymus aktyviai ruošė visą savaitę. Rezultatas buvo puikus, nustebino didelis moksleivių aktyvumas ir noras dalyvauti (ankstesniais metais moksleivių dalyvavimas „Lygio dienose” buvo pasyvesnis) bei išradingas pasirodymų pateikimas, pačių kurti kostiumai.
– Kokie kino teatro ateities planai?
Lina. Kadangi šiuo metu mūsų komandą sudaro tik abiturientai, kurių tarpe yra ir dvi senbuvės, TŽG kino teatro veikla užsiimančios net 4 metus, veiklą planuojame perleisti jaunesniems moksleiviams, kurie domisi kinu ir noriai imsis šios veiklos.
– Galbūt kas iš jūsų pasirinks kino studijas?
Buvęs komandos narys Jonas Urvakis pasirinko kino studijas Londone esančiame „Middlesex“ universitete.
– Kino gyvenimas Telšiuose, kas įdomaus vyksta, kokie kino teatrai egzistuoja, galbūt kažkas organizuoja kino peržiūras ir kitose Telšių vietose?
Lina. Kinas mūsų mieste yra tikrai merdinti sfera. Telšiai šiuo metu kino teatro neturi, tačiau renginių stoka skųstis tikrai negalime, neseniai vyko net pirmas muzikos ir menų festivalis „BanditFest“, prie kurio kaip galėdami prisidėjo ir keli mūsų komandos nariai. Kartais šiltuoju metų laiku sulaukiame kino peržiūrų mūsų naujajame Telšių miesto amfiteatre – jis turi mobiliai sumontuojamą didelį ekraną ir galingą projektorių.
– Ačiū už pokalbį!