fbpx
filmai (Kinomaistas.lt), Kinomaistas.lt archyvas

Brangenybių medžiotojai / The Monuments Man, 2013

Teko girdėti, kad Antrojo pasaulinio karo metu vokiečių karininkai tiesiog masiškai savinosi meno galerijų fondus. Ypač nuo to kentėjo prancūzai, kurie, tiesa, atsilygindavo niekadėjams nuodydami juos nesubrendusiu vynu. Kas jau kas, o mes, lietuviai, turėtume žinoti, kad bene pirmasis bet kokio kosminio masto ateities planus kurpiančio totalitarinio režimo žingsnis ir siekis – ištrinti tautos atmintį, kurioje bus galima pasėti savo ideologinės doktrinos daigus. Deginti knygas, naikinti intelektualus ir kovoti su progresyviuoju, realybe atspindinčiu „degeneratų menu“ – tik keletas iš galimų priemonių tam.

Savo naujausiu filmu „Brangenybių medžiotojai“ („The Monuments Men“), kuriame atlieka ir pagrindinį vaidmenį, niekados nesenstantis namą Klaipėdoje žadantis pirkti George’as Clooney kaip tik ketina supažindinti pramoginio kino mėgėjus su kiek gilesnėmis tiesomis. Kita įdomus filmo aspektas – tai, kad tarp žanrų įrašytas žodis komedija. Tikriausiai po Quentino Tarantino filmo „Negarbingi Šunsnukiai“ sėkmės Holivudas suprato, kad galbūt ir pakaks to Vangelio muzikos fone besiplaikstančios Amerikos vėliavos patoso ir įsileido į žanrą komedijinę dimensiją.

„Brangenybių medžiotojai“ pagrindas – tikrosios sąjungininkų paveldo objektų grupės istoriją pasakojantis Roberto M. Edselio istorinis veikalas, todėl kūrėjai išdidžiai tvirtina, kad tai – dar vienas tikrais faktais paremtas „kinas“. Grupė meno istorikų ir muziejų sutelkia jėgas, kad atgautų nacionalsocialistų nugvelbtus meno kūrinius, kol Hitleris jų nesunaikino. Jei atvirai, šioje vietoje smagu įsivaizduoti vaizdelį, kuriame Luvro sienas ištuštinęs antras asmuo po fiurerio H. Georingas, kuriam už transliacijas iš karo lauko kur kas įdomesni rodėsi jo privačiame rezervate besiganančių stirnų vaizdai, atiduoda tautos vadui savo neįkainojama laimikį sunaikinimui. Kažin, ar būtų galima rasti geriau režimo beprotybę atskleidžiančią sceną.

Nežinia, kaip stipriai dar ir prie scenarijaus rašymo prisidėjęs G. Clooney laikėsi istorinės linijos, bet, hey – juk tai tiesiog istoriniais motyvais paremta smagi pramoga su visa plejeda Holivudo žvaigždžių.

Filme vaidina: George Clooney, Cate Blanchett, Matt Damon ir kt.

Pasaulinė premjera: 2013 m. gruodžio 18 d.

Premjera Lietuvoje: – 2014 m. sausio 10 d.

Filmo žanras: istorinis, drama, karinis, komedija

Komentarai