fbpx
Naujienos

„Tindirindžio“ festivaliui jau vienuolika metų

Kadras iš animacinio filmo „Nuoskauda“  Festivalio „Tindirindis“ archyvas
Kadras iš animacinio filmo „Nuoskauda“
Festivalio „Tindirindis“ archyvas

Tarptautinis animacinių filmų festivalis „Tindirindis“ jau vienuoliktąjį kartą kviečia žiūrovus į kino sales, kur bus rodomi geriausi nekomercinės animacijos filmai iš viso pasaulio. Šiemet iš daugiau nei tūkstančio animacinių filmų beveik du šimtai buvo atrinkti į konkursines programas.

Festivalio renginiai vyko ištisus metus. Pavasarį organizuotos animacinių filmų retrospektyvos Lietuvos kinematografininkų sąjungoje, vasarą Nidoje, Palangoje, Klaipėdoje, Visagine. Festivalyje parengta lietuvių animacinių filmų programa buvo parodyta Suzdalio festivalio Forumo metu Rusijoje. Pirmą kartą Prancūzijos žiūrovams plačiai pristatyta lietuviška animacija  Grenoblyje, kur įvyko Lietuvos ambasados Prancūzijoje organizuotas Lietuvos kultūros mėnuo.

Rudenį festivalis savo maratoną pradeda nuo Kauno, Panevėžio, Šiaulių, ir tik lapkričio pabaigoje sugrįžta į Vilnių, kur vyks septyniolikos konkursinių ir trijų retrospektyvinių programų rodymai.

Ką tik įvyko retrospektyvinė Jūratės Leikaitės–Aškinienės kūrybos paroda „Animacijos magija“ ir knygos „Taip Laima lėmė. Filmo gimimas“ pristatymas Vilniuje, LTMK Muziejuje ir Lietuvos kinematografininkų sąjungoje,  ir dabar paroda jau keliauja į kitus Lietuvos miestus.

Jau daugelį metų intensyviai bendradarbiaujant su užsienio festivaliais, ši tradicija yra išsaugota ir vystosi toliau.

Trys rusų animacijos jubiliejai.

2013 m. švenčiami trys jubiliejai – tai trijų didelių animacinio kino studijų – 1953 m. įsteigtos „Sojuzmultfilm“ lėlių studijos, 1988 m. Aleksandro Tatarskio įkurtos studijos „Pilot“ ir studijos-mokyklos „ŠAR“, įkurtos 1993 m., jubiliejai. Ta proga parengta ir bus parodyta specialioji retrospektyvinė programa.

Prancūzų filmų retrospektyvos.

Bendradarbiaujant su Prancūzų institutu Lietuvoje organizuojamos dvi retrospektyvinės programos. Bus parodytas dokumentinis filmas„Bendžaminas Rabjeras – žmogus, kuris prajuokino gyvūnus“ apie prancūzų iliustratorių ir animatorių Benžaminą Rabjerą,sukūrusį „Besijuokiančios karvės“ (La vache qui rit) sūrio produktų ženklą. Taip pat bus parodyta naujausių filmų programa iš dviejų bene garsiausių Prancūzijoje animacijos mokyklų: Supinfocom ir Gobelins. Supinfocom – tai kompiuterinės grafikos mokykla-universitetas, įsikūręs dviejuose Prancūzijos miestuose –Valansjene, Arlyje ir turintis filialą Pune, Indijoje. Gobelins L’École de L’Image – tai visame pasaulyje gerai žinoma Gobelino vizualinės komunikacijos mokykla, 1975 metais Pierre Ayma įkurta Paryžiuje.

Kadras iš animacinio filmo „Gloria Victoria“  Festivalio „Tindirindis“ archyvas
Kadras iš animacinio filmo „Gloria Victoria“
Festivalio „Tindirindis“ archyvas

Lietuvių animacija.

Lietuvos trumpametražių animacinių filmų gamyba ir industrija toliau traukiasi, nes šiais metais Lietuvos Kino centras neskyrė finansavimo nė vieno naujo trumpo metražo animacinio filmo gamybai. Lietuvos animatoriai jaučia didelę nuoskaudą dėl valstybinių institucijų požiūrio į šio meno palaikymą ir paramą Lietuvoje. Šiais metais lietuvių animacijos programą sudaro daugiausia jaunų autorių, studentų ir debiutantų filmai ir vieno kito profesionalo darbai, kurių biudžetai buvo grynai simboliniai, ir jie buvo sukurti daugiausia didžiulio entuziazmo ir meilės savo meno rūšiai dėka. „Lietuvių programoje“ išvysime kelis profesionalų filmus.  Nijolės Valadkevičiūtės „Antra ašis“ – eksperimentinė juosta. Kauno kino studijos režisierės Eglės Jankauskaitės darbas „Kaip kauniečiai kiną kūrė“ animacijos technika papasakos Lietuvos tarpukario kino istoriją. Redos (Bartkutės) Tomingo filmas „Kaltė“, pristatytas 2013 m. Anesi  festivalio konkursinėje programoje, o Lietuvoje pelnęs „Sidabrinę gervę“, vaizduoja vienišos, nuo supančio pasaulio save izoliavusios lapės dramą. Išvysime muzikinius vaizdo klipus: „Houly Pouly“ (rež. U. Budinaitė, muz. Markas Palubenka) ir „Mano širdis“ (rež. V. Malčius, muz. „Betoniniai triušiai“), edukacinį filmą „Mūsų senis besmegenis“ (rež. A. Skučas), meilės geometrijos pamokas Skirmantos Jakaitės ir Solveigos Masteikaitės „Neeuklidinėje geometrijoje“, Meinardo Valkevičiaus „Bylą“. Studentų programoje – originalūs Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos, Vilniaus dailės akademijos ir Šiaulių universiteto studentų darbai: B. Gaidamovič ir K. Pečiulevičiaus „Mergaitė su degtukais“, N. Kanišausko „Graži diena“, M. Levickaitės „Bilietas į dangų“, U. Šarkanaitės „Berniukas iš jūros dugno, kuris išgąsdino žmones“,  Ž. Česnauskio „Emigranto skrydis“. Olandų kūrinys „Semis“ (rež. Ruud Den Drijver) – tai vienos žydų šeimos tragedija Antrojo pasaulinio karo metu, kurios stebėtojas ir dalyvis – jų ištikimas katinas. Šio filmo grafiniai darbai buvo atlikti Lietuvoje, Vilanimos filmų studijoje.

Tarptautinės programos.

Trumpametražių animacinių filmų programose (santrumpa – TK) pasaulio meistrų filmai. Pagal temas filmai sugrupuoti į atskiras juokingų ir linksmų, muzikinių, siaubo, jausmingų, sielas sukrečiančių ir mąstyti verčiančių filmų programas. Baškirų komedijoje „Aldaras ir pilkasis vilkas“ (rež. Rim Sharafutdinov) susitinka ir susibičiuliauja gyvenimu nusivylę veikėjai – santuokos nepakeliantis vyriškis ir išbadėjęs vilkas. Karpinių grafika modernioje komiškoje baltarusių liaudies dainos interpretacijoje „Kaip aš tarnavau savo brangiam ponui“ (rež. Michail Tumelija). Ironijos kupina animuota parodija „Ex animo“ (rež. Wojciech Wojtkowski) – absurdo elementais kuriamas pasaulio atspindys. Programą vainikuoja Anesi festivalio prizą laimėjęs kanadiečių filmas „Gloria Victoria“ (rež. Theodore Ushev), užbaigiantis animacijos grando XX-ojo amžiaus trilogiją. Tai įspūdingas dialogo tarp meno ir karo paveikslas. 2013 m. Anesio tarptautiniame animacinių filmų festivalyje šis filmas laimėjo FIPRESCI („Tarptautinės kino kritikų federacijos“) apdovanojimą. Nepakeliamos vienatvės naštą ir bandymą ja atsikratyti pamatysime rusų animatoriaus Ivano Maksimovo filme „Ilgiausias tiltas svajonių kryptimi“. Chris‘o Landreth‘o „Pasąmonės slaptažodis“ pristato užmaršaus žmogaus pasąmonės teatrą. Šiaurės Kaukazo pasakos motyvais paremto „Nemirtingojo“ (rež. Mikhail Aldashin) veikėjas, piemuo Nemurumas ieško šalies, kurioje niekas nemiršta. 2013 m. Suzdalio rusiškų animacinių filmų festivalyje šis filmas buvo išrinktas geriausiu. „Oskaro“ laureato, režisieriaus Chris‘o Landreth‘o „Pasąmonės slaptažodis“, šiais metais Anesi tarptautinių animacinių filmų festivalyje laimėjęs geriausio trumpametražio filmo apdovanojimą, pristato užmaršaus žmogaus pasąmonės teatrą. 2012 metų Anesi festivalio laureate, filme “Vampyriukas Kali” (rež. Regina Pessoa) pasakojama mažo vienišo ir nelaimingo vampyro istorija, jo troškimas susirasti draugų ir išlįsti iš šešėlių. Išvysime ir šiurpų, bet komišką estų filmą “Ėdrus vikšras” (rež. Priit Tender), sukurtą pagal seną čiukčių pasaką. Tai tik dalis to didžiojo parado nuostabių filmų, kurie patraukė daugelio pasaulio festivalių žiūrovų ir žiuri dėmesį.

Animacija vaikams.

Šiemet parengtos puikios animacinių filmų programos vaikams (santrumpa – V), o filmai įgarsinti lietuviškai. Tradiciškai naujausios ir gražiausios animacinės įvairių šalių pasakos surinktos programoje „Pasakų pasaulis“. Pažintiniai filmai, praplečiantys vaikų akiratį sudėti programoje „Pasaulio pažinimas“. Patiems mažiausiems žiūrovams šilti ir linksmi filmai surinkti programoje „Istorijos mažyliams“. Baltarusių liaudies pasakos motyvais sukurtas „Filipukas“ (rež. Tatjana Kublitskaja) dar sykį įrodo seną išmintį – gerumu galima suminkštinti net ir visiškai sudiržusią širdį, šis filmas Zlino festivalyje pripažintas geriausiu. Spalvingame lenkų filme „Zuikis Tauškutis ir draugai“ (rež. Krzysztof Brzozowski, Jacek Łechtański) pasaulio grožį ir svarbiausias žmogiškas vertybes vaikams atskleis mieli pliušiniai gyvūnai. Bespalvis ir nuobodus berniuko pasaulis netikėtai tampa spalvingu, kvapą gniaužiančiu ir nuotykių kupinu kiekvieno mažo berniuko svajonių išsipildymu – visa tai amerikiečių filme „Sebastijanas“ (rež. Vlad Marsavin). Šio filmo kūrimo procese dalyvavo ir lietuviai.

Kadras iš animacinio filmo „Sebastijanas“  Festivalio „Tindirindis“ archyvas
Kadras iš animacinio filmo „Sebastijanas“
Festivalio „Tindirindis“ archyvas

Eksperimentiniai filmai.

Programoje „Forma T – Figūra Z“ (santrumpa – EX) eksperimentuojama su formomis, su medžiagomis ir su figūromis. Filme „Viešbučio kambarys“ (rež. Bernd Oppl) erdvė pamažu suledėja. Eksperimentinio kino klasiko Max Hattler filmai „Neaiškus įrodymas“ ir „Pavyzdinis erdvėlaivis“ – tai žaidimas su kasdieniais buities daiktais, tampančiais neįtikėtinais objektais.

Debiutai ir studentų filmai.

Būsimų pasaulinės animacijos žvaigždžių filmai yra programoje „Žvaigždžių debiutai“ (santrumpa – D). Anesi tarptautinio animacinių filmų festivalio laureatas, filmas „Nuoskauda“ (rež. Anna Budanova) pasakoja apie tragišką mažos mergaitės bičiulystę su keistu savo pačios kūriniu.

Studentų filmų (santrumpa – ST) programoje „Siaubai ir sapnai“ surinkti šiurpūs ir mistiški filmai. Programoje „Juokai juokais“ daug puikių juokingų studentiškų filmų. Programa „Gyvenimo metamorfozės“ – tai gyvenimiškos pamokos ir įkvepiančios istorijos. Muzikiniai filmai bus parodyti programoje „Muzika ir grafika“.

Muzikiniai vaizdo klipai.

Vienas pagrindinių dramaturginių elementų programos (santrumpa – MV) „Muzikos animacija“ filmuose yra muzika, kuriai paklūsta vaizdai ir plastika – tai animaciniai vaizdo klipai iš įvairių pasaulio šalių.

Filmai suaugusiems.

Programa (santrumpa – S) „Suaugusiųjų žaidimai“. Meilė, aistra, seksas, žmonių santykiai ir mažos bei didelės didelių žmonių problemos – tai filmų suaugusiems programa. „Lagaminas“ (rež. Jacek Lechtanski) pasakoja apie dykumoje gyvenantį laukinį vyrą, netikėtai randantį… lagaminą ir susiduriantį su civilizuoto pasaulio problemomis. Poetiškas slovakų filmas „Sniegas“ (rež. Ivana Šebestova) – tai istorija apie meilę, kurią galima išgalvoti, ir sniegą, kuris įkvepia ir gydo.

Vaikų sukurti filmai.

Programa (santrumpa – VS) „Vaikų sukurti filmai. Linksmai ir žaismingai“ pristato darbus, kuriuos sukūrė moksleiviai iš skirtingų Lietuvos miestų ir užsienio šalių.

Tarptautinis animacinių filmų festivalis „Tindirindis“ – tai nekomercinio animacinio kino arena, kurio tikslas parodyti plačias šio meno galimybes, parodyti plačiajai Lietuvos auditorijai, kad animacija kalba apie rimtus dalykus ir nagrinėja gilias problemas. „Tindirindis“ neša Lietuvos animacijos vėliavą į pasaulį ir animacijos pasaulį į Lietuvą.

Festivalio „Tindirindis“ informacija

Komentarai