fbpx
Naujienos

Tinklaraštininkas apkaltino filmo apie Saulių ir Paulių kūrėjus

Kadras iš filmo „Traukinio apiplėšimas kurį įvykdė Saulius ir Paulius“
Kadras iš filmo „Traukinio apiplėšimas kurį įvykdė Saulius ir Paulius“
Komedijos “Traukinio apiplėšimas, kurį įvykdė Saulius ir Paulius” kūrėjai pranešė, jog sulaukė netikėto kaltinimo – 29 metų tinklaraštininkas V. Ž.  teigia, kad originalus filmo scenarijus yra neva nukopijuotas nuo jo kūrinio. Filmo kūrėjai kaltinimus laiko absurdiškais ir dėl šio atvejo kreipėsi į AVAKA  (Audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociaciją), o pažeidėjo kreipimąsi vadina noru pasipelnyti.
“Filmo scenarijų kūrėme drauge su Simonu Aškelavičiumi, visi personažai ir jų nuotykiai yra mūsų originaliai sugalvoti. Tokie, staiga mesti kaltinimai kopijavimu – visiškai nepagrįsti”,- sako filmo režisierius ir prodiuseris Ričardas Marcinkus.
Prieš kelias dienas jis, filmo režisierius Simonas Aškelavičius ir operatorius Julius Sičiūnas netikėtai gavo raštišką pretenziją dėl kūrinio plagiavimo ir reikalavimą atlyginti nuostolius ar moralinę žalą. Pretenziją atsiuntė V.Ž., kuris teigia, kad filmo “Traukinio apiplėšimas, kurį įvykdė Saulius ir Paulius” scenarijus yra neva nukopijuotas nuo jo rusiškame tinklaraštyje www.diary.ru  publikuotų apsakymų  “Broliai Ramanauskai”. Juos jis esą pasirašė “Vlad Gimbicki” slapyvardžiu.
“Nebuvome girdėję nei apie tokio tinklapio egzistavimą, nei apie tokį autorių ir jo kūrinį. Mesti kaltinimai yra absurški –  autorius lygina, kad ir jo, ir mūsų kūrinyje pagrindiniai veikėjai rūko, vartoja alkoholį, kad susiduria su sudėtingomis gyvenimiškomis situacijomis”,- sako R. Marcinkus. -“Jei kūrinius lygintume pagal tokius kriterijus, tai visi literatūros kūriniai, dainos ir filmai galėtų būti traktuojami kaip vienas kito kopija”.
Gavę pretenziją filmo autoriai sako susipažinę su minimu autoriaus kūriniu. Vienintelis tiesioginis sutapimas, kad herojų vardai yra tokie patys – Saulius ir Paulius. “Tokiais vardais pavadinome filmo herojus, nes jie juokingai kartu skambėjo. Tai – atsitiktinumas, kad ir  tinklaraštininkas sugalvojo tokius pačius savo apsakymų herojų vardus”,- sako R. Marcinkus.
Pasak prodiuserio, iš pradžių dingtelėjo, galbūt, tinklaraštininkas išties jautriai reaguoja į herojų vardų filme sutapimą ir tiki, kad jo kūriniu pasinaudota.  Tačiau aplinkybės rodo, kad tai gali būti siekio pasipelnyti atvejis.
“Po filmo premjeros jis nesikreipė į mus nei raštu, nei telefonu, nei kitu būdu. Pretenziją atsiuntė tik dabar, praėjus porai mėnesių, kai filmas jau surinkęs visas galima pajamas. Todėl įtariame galimą pareiškėjo norą pasipelnyti”, – sako prodiuseris R. Marcinkus. 
Dėl šio atvejo filmo autoriai kreipėsi į juos atstovaujančią AVAKA. Organizacijos vadovas Darius Vaitiekūnas sako, kad, palyginus abu kūrinius, teisinio pagrindo manyti, kad filmo scenarijus yra V.Ž. kūrinio plagiatas – nėra. “Autorinis kūrinių herojų, vardų, amžiaus ir panašių aplinkybių sutapimas negali būti laikomas pažeidimu, kadangi tai yra bendrinės aplinkybės ir negali būti laikomi autorių teisių objektais”,- komentuoja D. Vaitiekūnas.
Simono Aškelavičiaus ir Ričardo Marcinkaus sukurta komedija “Traukinio apiplėšimas, kurį įvykdė Saulius ir Paulius” kino teatruose pradėta rodyti nuo 2015 m. vasario 6 d. Filmas per visą rodymo laikotarpį surinko virš 450 tūkst. eurų pajamų.

 

Komentarai