fbpx
Naujienos, Reportažai

Tomas Venclova pristatė dokumentinį filmą apie Josifą Brodskį

Akimirka iš dokumentikos filmo „Romas, Tomas ir Josifas“ pristatymo „Skalvijoje“
Nuotraukos autorė: Vytautė Ribokaitė

Penktadienio vakarą, vasario 23 d., „Skalvijos“ kino centre režisierė Lilija Vjugina ir poetas Tomas Venclova pristatė dokumentinį filmą apie Josifą Brodskį „Romas, Tomas ir Josifas“.

„Skalvijos“ programų koordinatorė Sonata Žalneravičiūtė pažymėjo, kad tai jau trečiasis šiame kino centre rodomas filmas apie J. Brodskį. 2009 m. Naujojo Rusijos kino dienas atidarė vaidybinis Andrejaus Chržanovskio filmas „Pusantro kambario, arba Sentimentali kelionė tėvynėn“, kuriame atkuriama J. Brodskio vaikystė ir jaunystė bei galima pamatyti tam tikrus animacijos intarpus su jo piešiniais. Tuo tarpu 2010 m. Vilniaus dokumentinių filmų festivalio specialioje programoje „Meno pavidalai“ buvo rodyta Romano Liberovo juosta „Josifas Brodskis. Pokalbis su Dangaus gyventoju“. Šiame filme taip pat pasitelkiama animacija, o patį filmo pagrindą sudaro ritiko Solomono Volkovo pokalbis su J. Brodskiu, vykęs 1993 m. Niujorke.

Akimirka iš dokumentikos filmo „Romas, Tomas ir Josifas“ pristatymo „Skalvijoje“
Nuotraukos autorė: Vytautė Ribokaitė

Filmo „Romas, Tomas ir Josifas“ režisierė Lilija Vjugina prisipažino, kad idėja sukurti dokumentinį filmą apie J. Brodskį jai kilo perskaičius poeto Andrejaus Sergejevo žmonos Liudmilos prisiminimus. Ši literatų šeima supažindino J. Brodskį su Tomu Venclova ir poetas ėmė dažnai lankytis Lietuvoje.

Pristatydamas filmą Tomas Venclova pabrėžė, kad J. Brodskis iki gyvenimo pabaigos labai domėjosi Lietuva bei daug apie ją kalbėjo. Jis prisiminė, kaip vasario 16 d. imdamas interviu iš J. Brodskio JAV žurnalui „Akiračiai“ paklausė Nobelio laureato, ką jam reiškia ši data. Jozefas atsakė: „Aš labai gailiuosi, kad tai tik data, o ne faktas.“

Dokumentinėje juostoje „Romas, Tomas ir Josifas“ pasakojama apie tris draugus – Romą Katilių, Tomą Venclovą ir Josifą Brodskį. Pati režisierė savo kūrinį vadina akademiniu audiovizualiniu darbu.

Galerija: Dokumentikos filmo „Romas, Tomas ir Josifas“ pristatymas „Skalvijoje“
Nuotraukos autorė: Vytautė Ribokaitė

Komentarai
Kinas visada buvo labai svarbi mano gyvenimo dalis. Geriausiai tai, koks kinas man patinka apibūdina Tildos Swinton citata: „Už nebalintą veidą ir nelygią eiseną. Už realistišką šeimyninę sceną. Už skausmingą žodžių pasirinkimą. Už atvirą, o galbūt ir nelaimingą pabaigą. Už nuo pėdos slystanti batą ir jį pataisantį kojos judesį. Už sudaužytą kiaušinį ir išpiltą pieną. Už neaiškaus kalbėjimo idėją. Už kino erdvę, kur niekas nevyksta, bet viskas įmanoma.“ Gavus pasiūlymą prisijungti prie KINFO šeimos nusprendžiau neatsisakyti, nes tai puiki proga ne tik daryti tai, kas miela širdžiai, bet dar ir galimybė susipažinti su bendraminčiais.