fbpx
Geri filmai, Topai

Top 7. Rašytojai

Kadras iš filmo „Staugsmas“, Šaltinis - mattfind.com
Kadras iš filmo „Staugsmas“,  Šaltinis - mattfind.com
Kadras iš filmo „Staugsmas“
Šaltinis – mattfind.com

Sako, kad ruduo įkvepia. Sako, kad rudenį atjoja Pegasas, kuris visus priverčia mąstyti giliau, matyti giliau, kurti giliau. Ką reiškia „giliau“? Ką reiškia matyti „giliau“? Jei būčiau geras rašytojas, Jums net nekiltų mintis kvestionuoti mano parašytų žodžių junginių. Deja…

Kai ruduo mums nešykšti ne tik spalvų lauke, bet ir melancholijos, kuri labai reikalinga kūrybai, pažiūrėkime filmus apie rašytojus.

1. „Mizerė“ (Misery), 1990 m., rež. Rob Reiner

Prisipažinkite, tikrai turite savo favoritą, kurį norėtumėte pririšti prie lovos ir laikyti savo namuose. Mizerės svajonės išsipildo. Tai puiki Stepheno Kingo knygos ekranizacija, puiki vaidyba, puiki istorija. Tikrai. Šį filmą siūlome pažiūrėti ne tik skaitantiems, bet ir rašantiems.

2. „Staugsmas“ (Howl), 2010 m., rež. Rob Epstein, Jeffrey Friedman

Dar tuomet, kai Jamesas Franco buvo tik aktorius, o ne režisierius/tapytojas/skandalistas/dėstytojas/lovelasas, jis vaidino Alaną Ginsbergą filme „Staugsmas“. A. Ginsbergo mylėtojų klubas sako, kad šiame filme poetas ir rašytojas parodomas tikresnis, autentiškesnis nei tas, kurį sugebėjo „išvaidinti“ Danielas Radcliffe`as.
Yra rašytojai, kurių knygas ekranizuoja, ir yra rašytojai, kurių gyvenimas yra ekranizuojamas. A. Ginsbergas – pastarasis. Tai viena iš bitnikų laikotarpio ikonų. Pasimetusi, tačiau kūrybinga ir atvira iki kaulų čiulpų smegenų, asmenybė. Susipažinkite su ja. Padėkosite vėliau.

3. „Kapotė“ (Capote), 2005 m., rež. Bennett Miller

Šioje juostoje pasakojama, kaip rašytojas Trumanas Kapotė surado istoriją knygai „Šaltakraujiškai“ („In Cool Blood“) ir, žinoma, kaip ją rašė. Tad turite galimybę pamatyti kūrybos užkulisius, įkvėpimo akimirkas ir, žinoma, asmenybę. Asmenybę, kurią vaidina Philipas Seymouras Hoffmanas.

P. S. Apie tai pasakojama ir kitame filme „Nekenčiamiausias“ (Infamous).

4. „Paštininkas“ (Il Postino: The Postman), 1994 m., rež. Michael Radford

Tai pasakojimas apie tai, kaip paprasto žmogaus gyvenimą gali pakeisti poezija. Iš kitos pusės – tai pasakojimas, kaip mažo Italijos kaimelio gyvenimą pakeičia trumpam į ten iš Kolumbijos ištremtas poetas Pablo Neruda. Dvi siužetinės linijos. Daug poezijos. Patikėkite, po filmo aplanko švelnumas, lengvumas… kažkas tokio, ką gali suteikti tik gera poezija.

5. „Valandos“ (The Hours), 2002 m., rež. Stephen Daldry

Šį filmą skiriame moterims ir visiems Wirginia Woolf gerbėjams. Tai juosta apie šią rašytoją ir jos romano heroję ponią Delovėj (angl. Mrs. Dalloway). Tamsus, slogus pasakojimas. Bet toks buvo ir W. Woolf gyvenimas. Kas skaitėte jos knygas, tai suprasite.

6. „Švytinti žvaigždė“ (Bright Star), 2009 m., rež. Jane Campion

Trumpai apie šį filmą galima pasakyti taip: subtilus, poetiškas filmas apie XIX a. poetą Johną Keatsą.

Visi žinome, kad meno kūrinyje niekada nebūna trumpos ir vienos žinutės. Juostoje taip pat atskleidžiama karšta, nuoširdi ir poetiška meilės istorija. Tokia, apie kurią visi svajojame, skaitome ar rašome, bet retai patiriame.

7. „Pradedant vakare“ (Starting out in evening), 2007 m., rež. Andrew Wagner

Pabaigoje kviečiame susipažinti su filmu apie tai, kas pažįstama daugeliui – pasidavimas, įkvėpimo stoka, rašytojo kūrybinė krizė (angl. writer`s block). Kartais išeitis slypi už kampo, kartais tavyje, o kartais jaunoje studentėje ir jos rašto darbe. Tereikia tikėti.

P. S. Į septintuką netelpa visi filmai, kuriuose pasakojama apie įvairius rašytojus, jų gyvenimą, kūrybos kelią. Štai dar keli, kuriuos rekomenduojame pažiūrėti: „Baironas“ (Byron), „Vaildas“ (Wilde), „Andersen. Gyvenimas be meilės“ (rus. Andersen. Zhizn bez lyubvi), „Paskutinė stotelė“ (The last station), „Agata Kristi: gyvenimas“ (Agatha Christie: A Life in Pictures), „Mano Afrika“ (Out of Africa).

Viskas. Septyni.

Dar į septintuką nepatekę, bet Jūsų dėmesio verti filmai: „Henry Fool“, „American Splendor“, „Shadowlands“, „Finding Neverland“, „Adaptation“.

Kaip visada, Jūsų pasiūlymų kitiems septintukams laukiame el. paštu agne@kinfo.lt

Komentarai
Mėgstu kiną, nes jis man padeda bent akimirkai susikoncentruoti, išnykti iš tikra-netikra pasaulio ir padeda atrasti atsakymus į mano klausimus. O KINFO – erdvė, kurioje galiu dalintis tais atsakymais, kuriuos randu kine. Taip pat čia galiu ir bandau tobulėti ne tik kaip „man patiko – nepatiko“ pliurpėja, bet kaip argumentais ir įmantriomis frazėmis apsikausčiusi kino kritikė. Alfredas Hitchcockas yra pasakęs, kad filmo ilgis visuomet turi būti tiesiogiai proporcingas šlapimo pūslės ištvermei, o mano tikslas – rašyti tekstus taip, kad net ir labai norintys sisioti, neišbėgtų į tualetą tol, kol nepabaigtų skaityti mano teksto.