fbpx
Naujienos

Trys čekų kino juostos padės sulaukti Kalėdų

Čekų kino juostos padės sulaukti Kalėdų
Čekų kino juostos padės sulaukti Kalėdų

Tris vakarus iš eilės, gruodžio 7, 8 ir 9 dienomis, Lietuvos kinematografininkų sąjunga atvers duris čekų kino mėgėjams, siūlydama ilgus žiemos vakarus praskaidrinti nuotaikingomis labiausiai pripažintų šiuolaikinio čekų kino meistrų Jiřío Menzelio ir Jano Svěráko komedijomis. Šią galimybę artėjant Kalėdoms vilniečiams jau antrą kartą dovanoja Čekijos Respublikos ambasada Vilniuje.

Trijų peržiūrų ciklą pradės 1985 metais sukurta Jiřío Menzelio komedija „Mano mielas kaimelis“, neskubriu ritmu pasakojanti apie mažo socialistinių laikų čekų kaimelio kasdienybę ir jos pagrindinių personažų – kolūkio vairuotojo Paveko ir jo pamainininko, sulėtėjusios brandos kvaišelio Otiko, gyvenimą ir darbą, lydimą įvairių nesusipratimų ir nuotykių. Šiame „Oskarui“ geriausio filmo užsienio kalba kategorijoje nominuotame filme ryškios visos kertinės naujojo čekų kino bangos, susiformavusios apie 1960-uosius, kino kalbos ypatybės – punktyrinis siužetas, veriamas į grakščią viena su kita susijusių scenų grandinėlę, subtilus, elegantiškas ir kartu labai žemiškas, žmogiškas, kitaip tariant „čekiškas“ humoras, raiškios, įsimenančios frazės, šviesūs personažai, jaukus ir kartu švelniai komiškas provincijos pasaulis.

 

Artėjančių Kalėdų nuotaiką turbūt labiausiai primins paskutinysis čekų kino vakaras – Jano Svěráko muzikinė pasaka „Trys broliai“ (2014), Čekijoje sumušęs visus populiarumo rekordus. Beje, 1996-aisiais jo susuktas taip pat muzikinis filmas „Kolia“ yra pelnęs režisieriui „Oskarą“. Nuotykių, netikėtų situacijų bei mielo humoro ir gražios muzikos kupinas siužetas pasakoja apie tris brolius, iškeliavusius į pasaulį, kad įgytų patirties, susirastų žmonas ir paveldėtų tėvų turtą. Keliaudami broliai patenka į žinomas pasakas, kuriose jų laukia pinklės, netikėtumai ir meilė su jų herojėmis – Princese Rože iš „Miegančiosios gražuolės“, žaviąja Raudonkepure ir našlaite Marijana iš „Dvylikos mėnesių“. Filmo scenarijų kūrė režisieriaus tėvas Zdeněkas Svěrákas, o muziką – žinomas kompozitorius Jaroslavas Uhlířas. Variety apžvalgininkės, kino kritikės Alissos Simon nuomone, filmas, kurio biudžetas siekė apie 2 milijonus dolerių, ekrane atrodo kaip daug kartų brangesnis, ir nemažą šios prabangos dalį neabejotinai sudaro natūralūs vaizdingieji Čekijos gamtos ir pilių peizažai.

Tris nemokamas peržiūras subtilaus čekų kino mėgėjams dovanoja renginio organizatoriai – Čekijos Respublikos ambasada Vilniuje ir Lietuvos kinematografininkų sąjunga.

Renginį remia Lietuvos kultūros taryba.

Filmai bus rodomi čekų kalba su lietuviškais ir angliškais subtitrais.

ČEKŲ KINAS PRIEŠ KALĖDAS

2016 m. gruodžio 7, 8 ir 9 d.

Lietuvos kinematografininkų sąjungoje

PROGRAMA:

Gruodžio 7 d. 18:00 val.

„Mano mielas kaimelis“ („Vesničko má středisková“)

Rež. Jiří Menzel / Čekoslovakija / 1985 / 98 min.

Gruodžio 8 d. 18:00 val.

„Aš aptarnavau Anglijos karalių“ („Obsluhoval jsem anglického krále“)

Rež. Jiří Menzel / Čekija, Slovakija, Vokietija, Vengrija / 2006 / 120 min.

Gruodžio 9 d. 18:00 val.

„Trys broliai“ („Tři bratři“)

Rež. Jan Svěrák / Čekija, Danija / 2014 / 90 min.

Komentarai