Nuostabios Kuršių nerijos gamtos apsuptyje šią vasarą vyks jau tradicija tapusios tarptautinės kūrybinės dirbtuvės „Vasaros media studija“ (ang. „Summer Media Studio“ arba sutrumpintai „SMS“). Jau septynioliktąjį kartą vyksiančiose dirbtuvėse ES kino ir medijų aukštųjų mokyklų studentai ir jaunieji kino profesionalai gilinsis į vaizdo ir garso montažo subtilybes, nes šių metų dirbtuvių tema – montažo filosofija. Jau visai netrukus, nuo birželio 21 d. iki liepos 3 d., „Nidos meno kolonijoje“ įsikūrusios tarptautinės komandos vystys vaidybinių, dokumentinių ar eksperimentinių filmų idėjas. Tam jie naudos modernią vaizdo, garso ir montažo techniką, o patarimų ir pagalbos sulauks iš kino industrijos profesionalų – režisierės Kristinos Buožytės ir montažo režisierių Tomo Rugio ir Rufat Hasanov.
„Vasaros media studija“ yra palikusi labai gerus prisiminimus. Būdama LMTA studente, „SMS“ dalyvavau du kartus. Kiekvienas dalyvavimas buvo pilnas iššūkių, sunkaus darbo, nuostabių pažinčių ir nepamirštamų įspūdžių. Tai yra nuostabi galimybė pažinti save ir kitus, suvokti savo ir kitų išskirtinumus bei panašumus, pasidalinti darbine ir gyvenimiška patirtimi. O kai viskas vyksta tokioje nuostabioje vietoje – Nidoje, tai ko daugiau ir reikia!“, – sako šių metų dirbtuvių lektorė Kristina Buožytė, kuri buvo ne tik daugybės apdovanojimų pelniusio fantastinio filmo „Aurora“ režisierė, bet ir viena iš filmo montažo režisierių. Jai pritaria ir 20 metų montažo režisieriumi dirbantis Tomas Rugys, didesnę laiko dalį atidavęs tokiems TV projektams kaip „Radijo šou“, „Alchemija“, „Pasivaikščiojimai“ ir kino filmams „Trispalvis“, „Valentinas vienas“ ir „Kaip pavogti žmoną“. „Kaip ir beveik visur, o ypač kine, yra reikalinga praktika. Tokia vieta kaip „SMS“ yra ypač palanki patirties „perpylimui” iš dirbančių praktikų pradedantiesiems“, – sako jis.
Tarptautinės kūrybinės dirbtuvės visada pasižymi ir tarptautine lektorių komanda. Ne išimtis ir šie metai – savo patirtimi be K. Buožytės ir T. Rugio dalinsis šiuo metu Lietuvoje gyvenantis ir kuriantis azerbaidžanietis Rufat Hasanov, kuris yra daugiau nei tuzino kino filmų montažo režisierius, o kaip režisierius debiutavęs su filmu „Chameleonas“. „Intensyvūs dviejų savaičių kino kursai gražioje aplinkoje, kuomet esi supamas tau padėti pasirengusių kino pramonės specialistų, o viso to pabaigoje tu dar turi ir trumpametražį filmą, kurį gali patalpinti į savo portfolio – kas gali būti geriau? – retoriškai klausia Rufat Hasanov ir čia pat priduria, – kinas yra kalba, o montažas yra šios kalbos gramatika. Kalba gali skirtis – būti literatūrinė, šnekamoji ar pilna barbarizmų, bet jai vis tiek reikia struktūros, tam tikros logikos. Be to, kaip ir bet kuris gyvas organizmas, kalba irgi evoliucionuoja. Taigi, labai bendrais bruožais, „montažo filosofija“ susideda iš drąsaus idėjos perteikimo, kino kalbos sienų praplėtimo, nenukrypstant į nenuoseklumą.“
Ką apie montažo filosofiją mano kiti dirbtuvių lektoriai? „Esu visų savo darbų montuotoja arba bendramontuotoja. Montažo technikų išmanymas leidžia laisviau reikšti mintis bei eksperimentuoti su istorijos pasakojimu… Yra sakoma, kad filmas gimsta 3 kartus: parašius scenarijų, nufilmavus filmą ir jį sumontavus. Kiekviename etape yra įmanomi radikalūs pokyčiai ir montažas yra vienas iš jų. Nuo montažo priklauso istorijos suprantamumas, pasakojimo tempas, žiūrovui keliamos emocijos“, – teigia Kristina Buožytė. „Manau, kad montažas kine – pagrindinė ašis, apie kurią sukasi visas pasakojimo vaizdais principas. Mano montažo principas yra „Srautas – Būsena – Kontekstas“. Srautas – montažas turėtų būti kuo mažiau juntamas, kad sukeltų žiūrovui panirimo į istoriją Būseną, kurios pagalba istorija žiūrove pažadintų platesnį Kontekstą, negu tiesiog matoma ekrane“, – savo mintimis pasidalino T. Rugys, kuris, kaip ir jo kolegos, jau nekantrauju savo žiniomis pasidalinti su kino meno studentais ir jaunaisiais kino profesionalais.
„Vasaros media studijos“ organizatorius – Lietuvos muzikos ir teatro akademija. Projektą remia Lietuvos kultūros taryba prie LR Kultūros ministerijos ir LR Mokslo ir Švietimo ministerija. Projekto partneriai – „National School of Theatre and Film Arts“ (Bulgarija), „Latvian Academy of Culture“ (Latvija), „Helsinki Metropolia School of Applied Sciences“ (Suomija), draugai – „Audiovizualinių menų industrijos inkubatorius“ (AMII), „Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija“, „Nidos Meno kolonija“ ir „Vilniaus dailės akademija“. Daugiau informacijos apie kūrybines dirbtuves rasite čia: www.summermediastudio.lt