fbpx
Naujienos

Ukrainiečių kino klasiko Jurijaus Iljenkos filmai Lietuvos kinematografininkų sąjungoje

Ukrainiečių kino klasiko Jurijaus Iljenkos filmai LKS archyvas
Ukrainiečių kino klasiko Jurijaus Iljenkos filmai
LKS archyvas

Lapkričio 14 – 18 dienomis Lietuvos kinematografininkų sąjunga pakvies vilniečius į retrospektyvinę Ukrainos kino klasiko Jurijaus Iljenkos filmų savaitę. Žiūrovams bus pristatytos penkios šio garsaus ukrainiečių poetinio kino atstovo juostos, sukurtos per daugiau kaip du dešimtmečius Aleksandro Dovženkos kino studijoje Kijeve: nuo spalvingai etnografiško 1968 metų šedevro „Jano Kupalos išvakarės“ („Вечiр на Ивана Купала“), kuriame režisierius su švelniu humoru išradingai improvizuoja Nikolajaus Gogolio ir ukrainiečių liaudies pasakų temomis, iki 1989 metais sukurtos dokumentinio tikrumo persmelktos istorijos „Gulbių ežeras. Zona“ („Лебедине озеро. Зона“), pasakojančios apie atšiaurią kalėjimo ir kalinių tarpusavio santykių kasdienybę.

Ši retrospektyva dedikuojama įvairias kino profesijas – operatoriaus, režisieriaus, scenaristo, aktoriaus, prodiuserio – įvaldžiusio Jurijaus Iljenkos 80-osioms gimimo metinėms, kurių kino menininkas, deja, nesulaukė. 1960-aisiais operatoriaus studijas Maskvos kinematografijos institute (VGIK‘e) baigęs Iljenka jau savo debiutiniu operatoriaus darbu Jakovo Sėgelio filme „Sudie, balandžiai“ (1960) pelnė apdovanojimus Prahos ir Lokarno kino festivaliuose. 1963 metais pakviestas filmuoti Armėnijos, Gruzijos ir Ukrainos kino klasiku laikomo režisieriaus Sergiejaus Paradžanovo juostą „Užmirštų protėvių šešėliai“, nuo kurios skaičiuojama ukrainiečių poetinio kino pradžia, įsitvirtino kaip talentingas naujos kino kalbos atstovas Aleksandro Dovženkos kino studijoje. Po kelerių metų filmu „Šulinys trokštantiems“ šioje studijoje jis debiutavo ir kaip režisierius, tačiau Ukrainos Komunistų partijos funkcionierių spaudimu filmas, pasakojantis apie Ukrainos kaimo sunaikinimą, buvo uždraustas rodyti daugiau nei du dešimtmečius.

Po trejų  metų ekranuose pasirodė antroji jo režisuota Ukrainos nacionaline tematika sukurta juosta „Jano Kupalos išvakarės“, galutinai įtvirtinusi Jurijaus Iljenkos kaip savito ukrainiečių kino kūrėjo vardą, nors tuo metu ukrainiečių, kaip ir Lietuvos ar bet kokios kitos respublikos kinematografas buvo niveliuojamas monolitiniu sovietinio kino terminu. Po šio filmo sėkmės Iljenka liko dirbti Kijevo kino studijoje ir daugiau kaip per 25-erius metus joje sukūrė pačius gražiausius savo filmus.

Įvairialypė Jurijaus Iljenkos profesinė veikla pažymėta daugybe kino ir valstybės apdovanojimų. Ukrainos nepriklausomybės metais jis įsitraukė į aktyvią politinę veiklą, tapo nacionalistinės ukrainiečių partijos Svoboda nariu. Paskutinis režisieriaus filmas – skandalinga stiprių antirusiškų nuotaikų kupina istorinė juosta „Malda už etmoną Mazepą“, kurios premjera įvyko 2003 metais tarptautiniame Berlyno kino festivalyje, sukėlė ginčų apie daugeliui nepriimtinas nacionalizmo apraiškas kine. Nekeista, kad filmas buvo uždraustas rodyti Rusijos Federacijoje, tačiau, jis nebuvo teigiamai įvertintas ir pačioje Ukrainoje. Jo rodymo teisių neįsigijo ir nė viena užsienio kompanija. Apžvelgiant visą kūrybinį Jurijaus Iljenkos kelią, tenka pastebėti, kad talentingam ukrainiečių kino klasiku vadinama menininkui pavyko įgyvendinti tik mažesnę dalį savo kūrybinių sumanymų – iš 42 jo parašytų scenarijų tik 7 tapo filmais.

Jurijaus Iljenkos jubiliejui skirta jo filmų retrospektyva tęsia sėkmingo Lietuvos kinematografininkų sąjungos ir Ukrainos ambasados bendradarbiavimo tradiciją, savito nacionalinio kolorito kino mėgėjus ir Ukrainos draugus jau trečią kartą kviesdama žiūrėti vertingiausių Ukrainos kinematografo darbų. Visos peržiūros Lietuvos kinematografininkų sąjungos kino salėje (Vasario 16-osios g. 8, Vilnius) yra nemokamos, filmai rodomi originalo kalba su lietuviškais subtitrais.

Projektą dalinai remia Lietuvos kultūros taryba. 

Ukrainos kino klasika.

Režisieriaus ir operatoriaus Jurijaus Iljenkos 80-mečiui

2016 m. lapkričio 14 – 18 d. 

PROGRAMA 

JURIJAUS ILJENKOS FILMAI

11.14 / 18:00 „Jano Kupalos šventę“ /„Вечiр на Ивана Купала“ (1968)

11.15 / 18:00 „Baltas paukštis su juoda žyme“ / „Бiлий птах з чорною ознакою“ (1970)

11.16 / 18:00 „Girių giesmė. Mauka“ / „Лiсова пiсня. Мавка“ (1980)

11.17 / 18:00 „Legenda apie kunigaikštienę Olgą“ / „Легенда про княгиню Ольгу“ (1983)

11.18 / 18:00 „Gulbių ežeras. Zona“ / „Лебедине озеро. Зона“ (1989)

Komentarai