fbpx
Lietuviški filmai, Naujienos

Unikalią G. Žickytės „Šuolio“ istoriją girdės nuo Talino iki Niujorko

Kadras iš Giedrės Žickytės filmo „Šuolis“ (The Jump)

Režisierės Giedrės Žickytės dokumentinis filmas „Šuolis“ („The Jump“) tęsia sėkmingą festivalinę kelionę visame pasaulyje. Tarptautiniame A klasės Talino „Juodųjų naktų“ kino festivalyje („Tallinn Black Nights“), „Šuolis“ atrinktas į konkursinę programą.

Tarptautinio A klasės festivalio „Juodosios naktys“ vieno iš programos sudarytojų ir kino skauto Edvino Pukštos teigimu, šiais metais festivalyje daugybė filmų, kurių autoriai įvairiomis perspektyvomis atsisuka atgal į praeitį, kai Lietuva, Latvija ir Estija dar tik siekė Nepriklausomybės ir laisvės nuo Sovietų Sąjungos.

„Džiaugiuosi, kad po pelnytos pergalės Varšuvos kino festivalyje Taline bus parodytas ir Giedrės Žickytės dinamiškai sukaltas, emocingas dokumentinis trileris „Šuolis“ apie mums rečiau girdėto Simo Kudirkos drąsų žygdarbį ir likimą, kurį aptarinėjo ir sprendė net du JAV prezidentai Richardas Nixonas ir Geraldas Fordas. Jo gyvenimo peripetijos yra tiesiog neįtikėtinos ir neabejotinai sudomins ne tik Baltijos šalių žiūrovus, bet ir gausiai keliaus aplink pasaulį. Man atrodo, kad Giedrė sukūrė ypač universalų ir visiems suprantamą filmą, o charizmatiškojo optimisto S. Kudirkos užburiantis nuotykis nepaliks abejingų“, – sako E. Pukšta. Kartu su „Šuoliu“ Baltijos šalių konkurse po Lietuvos vėliava rungsis Šarūno Barto „Sutemose“, Marato Sargsyano „Tvano nebus“ bei Audriaus Mickevičiaus ir Nerijaus Mileriaus „Pavyzdingas elgesys“.

Šią savaitę unikalią istoriją pasakojantis „Šuolis“ dalyvauja Čekijoje vykstančiame didžiausiame dokumentinių filmų festivalyje Rytų ir Centrinėje Europoje „Ji.hlava IDFF“. Šiame festivalyje G. Žickytės filmas yra atrinktas į konkursinę „Testimonies“ programą, taip pat papildomai nominuotas ir prestižiniam „Silver Eye Award“ prizui, kuriuo Dokumentinių filmų institutas („Institute of Documentary Film“) apdovanoja geriausią Centrinės ir Rytų Europos dokumentinį filmą. „Silver Eye“ nominantams bus suteikiamos „East Silver Caravan“ festivalio paslaugos ištisus metus – išskirtinė galimybė būti pristatytiems daugiau nei 180 tarptautinių kino festivalių, mugių ir tarptautinių transliuotojų atstovų.

Po „Ji.hlavos IDFF“, „Šuolis“ tęs kelionę Vokietijoje „Nordic Film Days Lübeck“ festivalyje, kuriame pristatomi svarbiausi metų filmai iš Vokietijos, Skandinavijos ir Baltijos šalių regiono. Festivalyje G. Žickytės dokumentinis filmas pasirodys greta visame pasaulyje pripažintų režisierių kaip Thomas Vinterberg, Bille August, Susanne Bier, Jan Troell, Joachim Rønning ir Espen Sandberg.

„Žinoma, kad po tiek metų darbo yra labai smagu sulaukti puikaus starto: filmas kviečiamas į daugybę festivalių, yra nominuojamas ir apdovanojamas. Su visa komanda džiaugiamės, kad „Šuolį“ žiūrovai galės išvysti visame pasaulyje“, – sako filmo režisierė Giedrė Žickytė.

Lapkričio 11-19 dienomis G. Žickytės dokumentinė juosta atrinkta į vieną svarbiausių Amerikoje Niujorko dokumentinių filmų festivalį DOC NYC. Gruodžio pradžioje režisierės filmas pasirodys pagrindinėje „Artdocfest Moscow“ programoje, prieš tai įvyks Latvijos premjera konkursinėje „Ardocfest Riga“ programoje. Rusų režisieriaus Vitaly Mansky 2007 metais įkurtas festivalis atkreipia dėmesį į ryškiausius dokumentinius filmus.

Dokumentinėje kino juostoje „Šuolis“ G.Žickytė pasakoja unikalią, plačiai pasaulyje nuskambėjusią istoriją apie lietuvio jūreivio desperatišką šuolį į laisvę. 1970 m. Lietuvos jūreivis Simas Kudirka, peršokęs iš sovietinio laivo į JAV pakrančių apsaugos katerį, paprašė politinio prieglobsčio, tačiau, savo siaubui, netrukus buvo grąžintas sovietams. Jo drąsus šuolis į laisvę Šaltojo karo metu sukėlė vieną didžiausių politinių sąmyšių JAV ir Sovietų Sąjungoje.

Režisierės G.Žickytės kurtą filmą „Šuolis“ prodiusuoja studija „Moonmakers“ (Lietuva), bendroje gamyboje su „VFS Films“ (Latvija) ir „Faites un Voeu“ (Prancūzija).

Filmo „Šuolis“ premjera Lietuvoje įvyks jau kitais metais. Filmo gamybą ir pristatymus Varšuvoje, Romoje bei Niujorke dalinai finansavo Lietuvos kino centras. Filmo gamybą taip pat dalinai finansavo ES programa „Kūrybiška Europa – MEDIA“, Latvijos nacionalinis kino centras, Prancūzijos nacionalinis kinematografijos centras, LRT, France Televisions, WDR, MDR, YLE, SVT, Lietuvių fondas Čikagoje, Vilniaus savivaldybė ir kt .

Filmo platintojas Lietuvoje – „Pasaka distribution“.

Komentarai