Naujienos

Už „Porche“ greitesnės žuvys – plėšrūnės

Kadras iš filmo „Rifo pasakos 2“ Garsų pasaulio įrašų archyvas
Kadras iš filmo „Rifo pasakos 2“
Garsų pasaulio įrašų archyvas

Spalvingi nuotykiai po vandeniu į Lietuvos kino teatrus atkeliauja jau šį penktadienį. „Rifo pasakos 2“ veikėjai – rifo gyventojai, užpuolami didžiausio priešo, ryklio, atkeliaujančio į seklumą per potvynį. Dideli ir plėšrūs rykliai iš tiesų nėra tokie baisūs ir pavojingi, kaip apie juos manome mes ir, žinoma, mažieji jūrų gyventojai.

Rykliai juda kaip lėktuvai. Juos į priekį stumia uodega, atstojanti propelerį. Šoniniai pelekai atstoja sparnus, pro kuriuos tekėdamas vanduo kelia ryklį į viršų. Atlantinis pilkšvasis ryklys įsibėgėja greičiau nei „Porshe“ automobilis. Ryklys Mako yra pati greičiausia žuvis vandenyne, ji pasiekia iki 95km/h greitį.

Rykliai ypač jautrūs mėnulio sukeliamiems potvyniams ir atoslūgiams. Prieš prasidedant potvyniui rykliai priartėja prie kranto, o per potvynį maitinasi rifuose ir įlankose. Artėjant atoslūgiui jie vėl grįžta į gelmes. Ryklių nasruose be paliovos auga nauji dantys. Vidutiniškai visi dantys pasikeičia per 8 dienas. Per visą gyvenimą rykliai pakeičia iki 30 tūkst. dantų. Šiuo metu atrasta daugiau nei 400 rūšių ryklių. Mažiausias iš jų – Nykštukinis ryklys, kurio ilgis tesiekia iki 30 cm., didžiausias – Bangininis ryklys, užaugantis iki 15 metrų, sveriantis iki 20 tonų ir mintantis kirmėlėmis, krabais ir kitais mažais vandens gyviais. Vidutiniškai rykliai gyvena 25 metus, tačiau kai kurių rūšių grobuonys išgyvena iki 100 metų.

Rykliai jaučia AA baterijos skleidžiamą impulsą būdami net už 1,6 kilometro. Rykliai paskęstų, jei nustotų plaukti, nes neturi oro pūslės kaip kitos žuvys. Ryklių akys yra abejose galvos pusėse, o jų regos laukas siekia beveik 360 laipsnių. Yra tik dvi vietos, kurių ryklys nemato: tiesiai sau prieš nosį bei už savo galvos. Jei ryklys nejudėtų vandenyje, jis negalėtų kvėpuoti, nes tik plaukdami rykliai pasisavina deguonį.

Mėsėdžių ryklių patelės turi dvi gimdas, iš kurių dažniausiai gimsta po vieną jauniklį. Tigriniai rykliukai užsiima kanibalizmu dar negimę. Ryklės pilve embrionai suėda savo brolius ir seseris, kol galiausiai gimsta tik du rykliukai.

Kai kurie rykliai yra labai išrankūs maistui. Kartais jie paragauja aukos ir jei neskanu – nuplaukia šalin. Jeigu aplinkui yra daug maisto, rykliai gali pradėti ryti viską iš eilės, o tuo metu į jų skrandžius papuola ne tik mažesnės žuvys, bet ir vienas kitas ryklys. Didysis baltasis ryklys nevalgęs gali išgyventi iki trijų mėnesių. Citrininiai aštriadančiai rykliai gali pajusti vieną lašą kraujo Olimpinio baseino dydžio teritorijoje. Rykliai jaučia, ar aukos kvapas atsklido į kairę, ar į dešinę šnervę ir taip greičiau suseka grobį. Du trečdaliai ryklio smegenų yra skirti pajusti ir apdoroti aukos kvapą. Braziliniai švietrykliai naudoja savo pjūklą primenančius nasrus, kad atsiplėštų banginio taukų. Šitaip jie apkramto gyvus banginius!

Gražius ir lietuviškai kalbančius ryklius, per potvynį atplaukusius į rifą, kino teatruose išvysite jau gegužės 10 dieną 3D ir 2D formatais.

Filmo anonsas:

 

Garsų pasaulio įrašų informacija

Komentarai
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas