fbpx
Naujienos

Valstybiniame Šiaulių dramos teatre – kino seansas ir susitikimas su poetu Tomu Venclova

Tomas Venclovas

Rugsėjo 3 d. Valstybiniame Šiaulių dramos teatre žiūrovų laukia išskirtinis kino seansas su albanų kilmės čekų režisieriaus Saimiro Bajo ir scenarijaus autorės Linos Žukauskaitės dokumentiniu filmu „Dekadentas Nr. 2419“ apie poetą, eseistą, vertėją ir viešąjį intelektualą Tomą Venclovą. Filmo peržiūrą lydės susitikimas ir diskusija su pagrindiniu filmo veikėju apie Šiaulių ir teatro vaidmenį jo biografijoje.

Šiauliai įrašyti Tomo Venclovos ir jo šeimos biografijoje. 1904 m. Šiaulių berniukų gimnaziją baigė poeto senelis, literatūros tyrinėtojas, vertėjas, klasikinės filologijos profesorius Merkelis Račkauskas – ankstyva pažintis su antikos kultūra suformavo vėlesnius Tomo Venclovos kūrybos principus.

1972–1976 m., prieš emigruodamas į JAV, poetas dirbo Šiaulių dramos teatro literatūrinės dalies vedėju. Čia susipažino su savo antrąja žmona, režisiere Natalija Ogaj-Ramer, ir susilaukė dukters Marijos. Šiauliuose gimė, gyveno ir palaidota jo bičiulė, viena Lietuvos Helsinkio grupės įkūrėjų, poetė, visuomenininkė, pasipriešinimo sovietiniam okupaciniam režimui veikėja Ona Lukauskaitė-Poškienė. Pastaraisiais metais Šiaulių dramos teatre statyti spektakliai pagal Tomo Venclovos verstas pjeses, tarp kurių atsidūrė ir skandalingoji Eugene’o O’Neillo „Meilė po guobomis“ (rež. Paulius Ignatavičius, 2015).

Tomas Venclovas

Nacionaliniuose kino apdovanojimuose „Sidabrinė gervė“ metų geriausio dokumentinio filmo kategorijoje nominuotas „Dekadentas Nr. 2419“ – kelio filmas apie vieną ryškiausių Lietuvos kūrėjų ir intelektualų, atsidūrusį prieštaringoje situacijoje – Tomo Venclovos poezija ir viešoji laikysena visada buvo nutolusi nuo Lietuvoje vyraujančios tradicijos ir tikrovės, tačiau tuo pat metu darė jai stiprią įtaką. Pasakojimas apie lietuvių, lenkų ir rusų kultūrų santakoje susiformavusio poeto ir aktyvaus visuomenės kritiko asmenybę atveria dramatišką XX a. portretą, laikmečio kultūrinį kontekstą, išskirtinių asmenybių galeriją ir besikeičiančias vietų biografijas.

Tomas Venclova yra daugelio tarptautinių literatūrinių premijų (Vilenica (Slovėnija, 1990), Capri (Italija, 1991), Petrarca (Vokietija, 2014) „Poezijos pavasaris“ (Lietuva, 2017) ir daugelio honoris causa daktaro laipsnių laureatas, ne kartą (1995 ir 1999 metais) įvertintas ir Lenkijos bei Lietuvos apdovanojimais: Tomas Venclova yra Lenkijos Atgimimo Ordino Didžiojo Kryžiaus laureatas, „Paribio“ žmogus, Lietuvos Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, Vilniaus garbės pilietis, Metų tolerancijos žmogus, už ypatingus nuopelnus Lietuvos valstybei 2017 m. jam buvo įteiktas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro Didysis Kryžius. Rugsėjo 13 d. Varšuvos teatre „Teatr Polski“ poetui bus įteikta prestižinė Zbigniewo Herberto tarptautinė literatūros premija.

Dokumentinio filmo „Dekadentas Nr. 2419“ seansas ir susitikimas su Tomu Venclova – rugsėjo 3 d. 17.00 val. Valstybinio Šiaulių dramos teatre.

 Renginys nemokamas, reikalinga registracija: bit.ly/45bjcQX.

Komentarai