Jau eilę metų „Vasaros media studija“ neatsiejama nuo Juodkrantės. Kinas ir studentai, jaunatviškas šurmulys ir po apylinkes judančios filmavimo komandos – šis derinys jau tapo neatsiejamas nuo Neringos. Didžiulė studentų, dėstytojų ir personalo kino šeima gyvena Juodkrantės poilsio namuose „Ąžuolynas“, kuris kasmet svetingai sutinka tuos, kurie trokšta išmokti ir sužinoti apie kiną daugiau. Vieta išties įspūdinga: „Ąžuolynas“ apsuptas šimtametės girios apaugusių kopų, nuo jo slenksčio atsiveria Kuršių marių platybės, o iš kiemo per Raganų kalną vingiuojantis takas nuveda tiesiai prie Baltijos jūros. Bet ar visada kūrybinės dirbtuvės vyko čia? Kodėl ši vieta pasirinkta? Prie puodelio kavos apie tai kalbamės su „Vasaros media studija“ vadove kino režisiere Inesa Kurklietyte. Tokie mūsų pašnekesiai jau tampa tradicija. Juk smalsu sužinoti, kaip viskas prasidėjo.
„Vasaros media studija“ vyksta šešioliktus metus. Ar visada dirbtuvės vykdavo Neringoje?
Pati pirmoji studija vyko Druskininkuose. Ją organizavo Donatas Ulvydas su Henriku Šablevičiumi. Aš tuo metu studijavau Prancūzijoje ir surinkusi kolegas atvykau į ją. Antra studija vyko Nidoje. Po to, kai aš jau pradėjau dirbti su šiuo projektu. Šią vietą, „Ąžuolyno“ poilsio namus, atradau aš, nes man pasirodė, kad Juodkrantė yra tinkamesnė vieta už Nidą, kad čia uždariau ir jaukiau. Be to, „Ąžuolynas“ yra pritaikytas tokiems projektams: jis turi kino teatrą, didžiulį amfiteatrą, daugybę kambarių ir erdvų kiemą. Priešais jo langus – marios, šalia – jūra. Ir nors buvo nedidelių „migracijų“: vienais metais studija veikė Palangoje, dar vienais Vilniuje, kai miestas buvo Europos kultūros sostinė, bet galiausiai studija grįždavo čia. Čia mes apsistojame jau dvyliktus metus. Apskritai, Juodkrantė yra geriausiai tinkama tokioms kūrybinėms dirbtuvėms: su visa infrastruktūra, su ta atmosfera ir skirtingomis filmavimo vietomis, kurios yra aplink – nuo industrijos Klaipėdoje, didelio miesto, uosto iki kopų ar mažiausių žvejų namelių pajūryje. Visi žinome, kas yra Neringa, kokia ji magiška. Lietuvos kino kūrėjas negali laikyti savęs kinematografininku, jei nenufilmavo nei vieno filmo Neringoje. (Juokiasi.) Tad pabandykime, kad ši taisyklė galiotų visai Europai.
Ar buvo idėjų rinktis kitą vietą? Kodėl daug metų studija vyksta čia, Juodkrantėje?
Ši vieta įdomi tuo, kad savo struktūra, visa atmosfera yra tokia, kad iš jos niekas niekur neina. Praeina dvi savaitės ir studentai išeina iš šio pastato. Iki tol dažniausia išlenda tik į filmavimus, nes kitu metu intensyviai dirba. Gyvenimas, darbas čia vyksta visą parą. Mus supa labai gera atmosfera, ranka pasiekiamos pačios įvairiausios filmavimo vietos, geros darbo sąlygos, net baseinas yra – jei tau perkaito galva, gali jame atsivėsinti. Sunkiai rastume kitą tokią tinkamą vietą. O patys filmavimai vyksta visoje Neringoje. Žmonės išmaišo atokiausius kampelius. Jau mažai ko aš nežinau čia, tačiau kasmet studentai mane vis nustebina, atrasdami kažką čia nauja: ar netikėtą gamtos lopinėlį, nuošalų namą, keistą molą ar dar nepažintą įdomią asmenybę, kurią verta įamžinti dokumentiniame kine. Iš tikrųjų Neringa labai dinamiška ir jos gamta yra nuolat besikeičianti. Čia gali filmuoti ir siaubo filmus, ir romantiškas dramas – įvairiausių žanrų filmus. Čia ir dykuma, ir giliausia miško glūduma, ir miestas, ir kaimas – viskas čia vietoje. Dėl to kinematografininkai ir veržiasi čia. Dėl to ir mes esame čia, – Juodkrantės privalumus atskleidžia „Vasaros media studija“ vadovė.
Grįžtant prie šios vietos pojūčio. Koks jis ir ką gali duoti smalsiam ir įdėmiam jaunam žmogui? Kaip vieta skatina kūrybiškumą? Ar ji gali įkvėpti, sužadinti kūrybinį potencialą? Neabejoju, kad taip. Ir man atrodo, kad Neringa tai daro nuolatos – žadindama tapytojų, rašytojų, skulptorių ar fotografų vaizduotę. Tą kasmet daro ir su kino žmonėmis.
Čia vyksta „Vasaros media studija“