fbpx
Naujienos

Vasaros sekmadienių vakarai per LRT – su lietuviško kino TV premjeromis

Kadras iš filmo „Ekskursantė“
Kadras iš filmo „Ekskursantė“

LRT televizija visą vasarą kiekvieną sekmadienį kviečia mėgautis pastaraisiais metais sukurtais lietuviškais vaidybiniais filmais. LRT programų tinklelį papuoš „Ekskursantė“, „Lošėjas“, „Aurora“, „Nesamasis laikas“ ir daugelis kitų išskirtinio kritikų ir žiūrovų dėmesio sulaukusių lietuvių kino juostų.

Vasarą LRT žiūrovų dėmesio lauks ir 2013-aisiais septynis „Sidabrinių gervių“ apdovanojimus susišlavusi Kristinos Buožytės „Aurora“, „Kolekcionierė“, Mariaus Ivaškevičiaus „Santa“, Romo Zabarausko „Streikas“, Agnės Marcinkevičiūtės „Vardas tamsoje“ ir daugelis kitų kino salėse ir festivaliuose puikiai įvertintų lietuvių vaidybinių filmų.

Pirmoji televizinė premjera – jau šį sekmadienį 21.50 val. Bus parodyta  režisieriaus Algimanto Puipos drama „Nuodėmės užkalbėjimas“ (2007 m.), sukurta  Jurgos Ivanauskaitės romanų „Ragana ir lietus“, „Placebas“ bei „Sapnų nublokšti“ motyvais. Filme vaidina Rasa Samuolytė, Kostas Smoriginas, Aleksas Kazanavičius, Nelė Savičenko, Remigijus Sabulis, Adomas Stancikas ir kt.

Filme pasakojama apie jauną žurnalistę Viktoriją, kuri lankosi pas psichoanalitikę Ritą. Viktoriją kankina meilė ir aistra kunigui Pauliui. Skausminga jaunos moters aistra kunigui ir gyvenimo vidurio sulaukusios psichoterapeutės intymus dienoraštis, kurį leista perskaityti visiems norintiems. „Tai istorija apie vyrų pažemintas, maištaujančias moteris, kurios išsivaduoja tik „kitoje realybėje“, ­– sakė filmo režisierius A. Puipa.

Birželio 14-ąją, Gedulo ir vilties dieną, kviečiame į gausybę svarių apdovanojimų pelniusio filmo „Ekskursantė“ (2013 m. ) TV premjerą.

„Ekskursantė“ – tai filmas, sukurtas pagal tikrą 11-metės mergaitės iš Lietuvos istoriją. Pabėgusi iš tremtiniais perpildyto krovininio traukinio, vežusio ją ir jos šeimą į Sibirą, ji įveikė 6 tūkst. km ilgą ir pilną pavojų bei nuotykių kelią namo  –  į Lietuvą. Keliaudama ji sutiko įvairių žmonių: vargšę rusų moterį, gyvenančią apleistame kaime taigoje, prasigėrusį vairuotoją, traukinio konduktorių, iš lagerių pabėgusių plėšikų gaują, žiaurų daktarą, dirbantį vaikų lageryje, įsimylėjusį lėktuvo pilotą, NKVD narį ir NKVD kareivius, medžiojančius lietuvių partizanus… Ir visi jie sutrumpino mergaitės kelionę į Tėvynę, rizikuodami ne tik asmenine laisve, bet ir gyvybe. Kai kurie jos sutikti žmonės ją žlugdė, kai kurie abejingai nusisuko ir netrukdė jos kelionei. Tik keli jų sutiko pagelbėti įgyvendinti jos viltį grįžti namo, į Lietuvą. Tai filmas apie viltį ir lemtį, meilę ir draugystę, pasiaukojimą ir geraširdiškumą bei neišmatuojamą meilę savo kraštui, savo Tėvynei ….

Kadras iš filmo „Ekskursantė“  Kino centras „Garsas“
Kadras iš filmo „Ekskursantė“
Kino centras „Garsas“

Rež. Audrius Juzėnas. Vaidino Anastasija Marčenkaitė, Igor Savočkin, Raisa Riazanova, Sergej Garmaš, Ksenija Rappoport, Darius Meškauskas, Margarita Žiemelytė, Valda Bičkutė, Nelė Savičenko ir kt.  2013 m.

Filme pagrindinį vaidmenį atlikusi kino naujokė Anastasija Marčenkaitė praėjusiais metais pelnė „Sidabrinę gervę“ kaip geriausia metų aktorė.

Reikšmingiausi filmo „Ekskursantė“ pelnyti apdovanojimai:

  1. Lietuvių kino akademija.7 nominacijos ir 3 apdovanojimai „Sidabrinė gervė-2014”:Geriausias scenarijus, pagrindinė aktorė, operatorius
  2. Lietuvos kinematografininkų sąjunga.Apdovanojimas „Reikšmingiausias režisieriaus kūrybinis darbas-2013“
  3. Rusijos kino akademija.Nacionalinė premija N I K A-2014 (pirmasis lietuviškas filmas, pelnęs šį apdovanojimą)
  4. 44-asis Tarptautinis Europos vaikų ir jaunimo festivalis „GIFFONI-2014“Italijoje, Salerno. Specialus „Percorsi creative” apdovanojimas filmui
  5. Festivalis „LIETUVOS KINO DIENOS” Panevėžyje. Pagrindinis prizas „Geriausias metų filmas-2013”
  6. „KINFO APDOVANOJIMAI-2014“:Geriausias režisierius, scenarijus, pagrindinė aktorė, geriausias filmas-spec. žiūrovų prizas
  7. 19-asis Tarptautinis vaikams ir jaunimui filmų festivalis „ŠLINGEL”,Kemnitz, Vokietija. Specialus vaikų žiuri apdovanojimas
Vytautas Kaniušonis, Lošėjas
Kadras iš filmo „Lošėjas“
Studija „Uljana Kim Studija“

Birželio 24-ąją bus parodytas pasaulį apkeliavęs labiausiai žinomas pastarųjų metų lietuviškas filmas „Lošėjas“ (rež. Ignas Jonynas, scen. aut. Kristupas Sabolius).

Įtaigus, dinamiškas ir provokuojantis „Lošėjas“ nusitaiko į ribinėse situacijose esančius žmones, kurie yra žymiai arčiau mūsų nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Nusivylę ir nebeturintys ko prarasti filmo personažai ilgainiui atsiduria tiesiog per arti mirties ir padaro ją pasipelnymo įrankiu. Iš mirties galima lošti. Kaip? Apie tai pasakoja filmo siužetas.

Vincentas yra geriausias greitosios pagalbos stoties darbuotojas, kurio aistra – įvairiausi azartiniai lošimai. Persekiojamas skolininkų, jis priverstas imtis ko nors radikalaus, kad grąžintų nuolat pralošiamus pinigus. Vincentui gimsta idėja sukurti su jo profesija susijusį nelegalų žaidimą. Iš pradžių makabriškas užsiėmimas sudomina tik greitosios pagalbos darbuotojus, bet netrukus ima sparčiai plėstis. Kolegos medikai tampa lošimo agentais, o Vincentas – bankininku. Finansiniai reikalai vis gerėja, bet žaidimui pasipriešina gydytoja Ieva, su kuria Vincentą sieja ką tik užsimezgęs aistringas ryšys. Netrukus jis bus priverstas lemtingai pasirinkti – žaidimas ar meilė.

Vaidina: Vytautas Kaniušonis, Oona Mekas, Romuald Lavrynovič, Valerijus Jevsejevas, Lukas Keršys, Jonas Vaitkus, Artūras Šablauskas, Simonas Lindešis ir kiti.
Pasaulinė filmo „Lošėjas“ premjera įvyko 61-jame San Sebastiano tarptautiniame kino festivalyje 2013 m., konkursinėje programoje „Nauji režisieriai“ (New Directors) Specialus pagrindinės konkursinės programos žiuri prizas filmo prodiuseriams Uljanai Kim ir Robertui Vinovskui Tarptautiniame Varšuvos kino festivalyje, Paryžiaus kino festivalyje „L’Europe Autour de l’Europe“ – specialusis žiuri prizas ir prizas už geriausią filmą Lietuvių kino akademijos apdovanojimuose „Sidabrinė gervė 2014“ „Lošėjas“ laimėjo kaip metų geriausias pilnametražis vaidybinis filmas, taip pat metų geriausio režisieriaus, geriausio aktoriaus, geriausio dailininko, geriausio kompozitoriaus, geriausio profesinės meistrystės darbo kategorijose.

„Lošėjas“ – oficialus Lietuvos pretendentas į „Oskarą” geriausio filmo užsienio kalba kategorijoje 2014.

Kadras iš filmo „Nesamasis laikas“  „Meed Films“ archyvas
Kadras iš filmo „Nesamasis laikas“
„Meed Films“ archyvas

Birželio 21-ąją kviečiame žiūrėti režisieriaus Mykolo Vildžiūno dramą „Nesamasis laikas“ (2014 m.).

Mistinė drama „Nesamasis laikas“ kalba apie tai, kas aktualu daugeliui šiuolaikinių žmonių, įsisukusių į pašėlusį kasdienio gyvenimo maratoną – ryšio praradimas su šeima ir draugais, nuolatinis nuovargis, nerimas dėl rytojaus, noras atrasti dalykus, kurie padeda nusiraminti ir iš naujo patirti gyvenimo džiaugsmą.

Filmo centre – trisdešimtmetis Tadas. Aktyvaus, labai daug dirbančio (ir uždirbančio), mažai miegančio miesto žmogaus gyvenimas primena kaleidoskopą, kai iš tikrųjų niekam nebelieka laiko – nei sutuoktinei, nei vaikui, nei tėvams, nei draugams (kurių paprasčiausiai nėra – yra tik pažįstami). Tado bėgimą sustabdo avarija. Atsipeikėjęs ligoninėje, vaikinas nelabai ką prisimena – tik faktą, kad vairuodamas automobilį nulėkė nuo kelio. Tačiau netrukus Tadui pasakoma, kad jis važiavo ne vienas – šalia sėdėjusi mergina yra toje pačioje ligoninėje, panirusi į komą…  Vienintelis nuoširdžiai su Tadu bendraujantis žmogus  –  iš kažkur išdygęs dvidešimt metų nematytas vaikystės draugas. Vaikiškai taikūs susitikimai su juo, prisiminimai, vienatvė ir tyla priverčia Tadą įsiklausyti į patį save – o gal visi kalba atvirai, tik jis nebemoka klausyti? Lėtai ir skausmingai Tadas ima pergalvoti savo gyvenimą ir santykius su tais, kurie jau buvo praradę viltį jį susigrąžinti.

„Pagrindinis šiuolaikinės kartos bruožas  – nuolatinę įtampą kelianti sumaištis. Kuomet nieko nespėji, o privalai. Nenori, o reikia. Dar gali, bet jau nebetiki. Savo filmu norime pasakyti, kad atsakymai į šią kartą kankinančius klausimus yra. Tereikia sustoti ir į įsiklausyti“, – sako filmo režisierius Mykolas Vildžiūnas.

Vaidino: Tadas Gryn, Toma Vaškevičiūtė, Valentinas Novopolskis, Mindaugas Papinigis, Irena Jankutė, Nelė Savičenko, Sigitas Račkys, Rimantas Šavelis.

Filmas 2014-aisiais laimėjo „Sidabrinę gervę“ už antraplanio aktoriaus vaidmenį.

LRT informacija

Komentarai