fbpx
Festivaliai, Reportažai, Vilniaus dokumentinių filmų festivalis

VDFF15. Parodyti atrasti dingę filmo „Šimtamečių godos“ kadrai

Lina Kaminskaitė-Jančorienė Fotografė Monika Daužickaitė
Lina Kaminskaitė-Jančorienė
Fotografė Monika Daužickaitė

Penktadienio, rugsėjo 18 d., vakarą lietuviško kino mėgėjai turėjo išskirtinę progą pažiūrėti neseniai atrastus Roberto Verbos dokumentinio filmo „Šimtamečių godos“ (1969) nepanaudotus kadrus. Juos Centriniame valstybės archyve atrado „Meno avilio“ lietuviško kino tyrinėtojos.

„Robertas Verba yra laikomas vienu svarbiausių lietuviškos dokumentikos kūrėjų, o jo filmas „Šimtamečių godos“ – vienas reikšmingiausių kūrinių lietuvių kino istorijoje. Ši atrasta medžiaga svarbi ne vien tik dėl filmo, bet ir dėl to, kad tai yra pirmas atvejis, kuomet pavyko atrasti filme nepanaudotą medžiagą. Lig tol tokie bandymai atsidurdavo aklavietėje, nes sovietmečiu kurtų filmų medžiaga būdavo arba iš karto po filmavimo sunaikinama, arba dėl tuo metu buvusios sovietinio archyvavimo politikos ar dėl kitų subjektyvių ar objektyvių priežasčių buvo sunaikinta ir neišliko“, – atradimo svarbą įvardino Lina Kaminskaitė-Jančorienė.

Filmo „Šimtamečių godos“ nepanaudota medžiaga „Meno avilio“ archyvas
Filmo „Šimtamečių godos“ nepanaudota medžiaga
„Meno avilio“ archyvas

Unikalų atradimą padarė dvi „Meno avilio“ dokumentinio kino tyrinėtojos: Lina Kaminskaitė-Jančorienė ir Dovilė Grigaliūnaitė. Ši medžiaga buvo pasiklydusi pačiame archyve, ir, kaip teigė viena iš tyrinėtojų, ją jos atrado atskirame archyvo liekanų „folderyje“.

Peržiūrėjusios atrastus kadrus, tyrėjos pastebėjo, kad juos sudaro tris dalys: raudos, kadrai iš filmavimo aikštelės arba neįtrauktų žmonių portretai ir nebyli medžiaga (dalis medžiagos yra tik su garsu arba tik su vaizdu). Iš viso rasta penkių valandų trukmės kino juostų archyvas, svečiams buvo parodyta apie pusantros valandos suskaitmenintos medžiagos.

Renginio metu taip pat buvo pristatyta ir nauja, neseniai išleista „Lietuviško dokumentinio kino antologija“. Leidinyje yra ne tik trylika skaitmenintų ir restauruotų filmų, bet ir Jono Meko bei Šarūno Barto filmai. Taigi žiūrint į visumą galima pamatyti lietuviško dokumentinio kino savitumą, jo pradžią, raidą, tam tikrą tradiciją ir naują jo braižą.

Ištrauka iš nepanaudotų kadrų:

Jau rytoj kinas likęs „už kadro”! Kviečiame į vienintelę filmo „Šimtamečių godos” nepanaudotos medžiagos peržiūrą Vilniaus dokumentinių filmų festivalyje:

Posted by Meno Avilys on Thursday, 17 September 2015

„Tai yra „Meno avilio“ ilgametis darbo rezultatas. Jeigu mes anksčiau filmus restauruodavome ir skaitmenindavome, pritaikydami juos peržiūroms šiuolaikiniuose kino teatruose, tai siekdami platesnės lietuviškų dokumentinių filmų paveldo sklaidos, išleidome šį DVD. Dabar filmai yra prieinami ne tik kino teatrų žiūrovams. Į jį įtraukėme mūsų požiūriu svarbiausius ir reikšmingiausius daugialypį lietuvišką dokumentinį kiną reprezentuojančiu kūrinius“, – naują DVD leidinį pristatė „Meno avilio“ vadovė Lina Kaminskaitė-Jančorienė.

Prieš atrastos medžiagos peržiūrą buvo parodytas skaitmenintas ir restauruotas Roberto Verbos filmas „Šimtamečių godos“.

Akimirkos iš renginio

Komentarai
Esu „KINFO“ redaktorius ir kitų darbų darbelių darytojas. Į „KINFO“ komandą patekau netikėtai, tad būnant „KINFO“ komandoje netikėtumų ir nuotykių netrūksta. Smagu, kad „KINFO“ sudaro galimybę tobulėti, sutikti naujų įdomių žmonių bei progą prisidėti prie lietuviško kino sklaidos. Kinas, anksčiau buvęs interesų periferijoje, tapo itin svarbia gyvenimo dalimi, be kurios būtų nemiela gyventi.