fbpx
Festivaliai, Galerija, Reportažai, Vilniaus dokumentinių filmų festivalis

VDFF’15 uždaryme apdovanoti geriausi dokumentinio kino kūrėjai

VDFF'15 uždarymas Fotografė Vilija Buivydė
VDFF’15 uždarymas
Fotografė Vilija Buivydė

Šeštadienio, rugsėjo 26 d., vakarą buvo uždarytas beveik dvi savaites vykęs 12-sis Tarptautinis Vilniaus dokumentinių filmų festivalis. Vakaro metu buvo apdovanoti ir konkursinės programos nugalėtojai.

Festivalio metu vyko filmų iš Baltijos šalių konkursinė programa. Joje dalyvavo 12-ka dokumentinių juostų iš trijų Baltijos šalių (Estijos, Latvijos ir Lietuvos). Šiemet konkursinėje programoje dalyvavo net penki filmai iš Lietuvos. Visas dokumentines juostas vertino tarptautinė žiūri – tai Beatrice Neumann (konsultacinės pardavimų ir platinimo firmos „BeA Film“, teikiančios paslaugas nepriklausomiems kino kūrėjams, kompanijoms ir institucijoms, vadovė), Gabrielis M. Paletz (baigė Jeilio universitetą, Pietų Kalifornijos universitete įgijo daktaro laipsnį, daugiausia domisi dokumentika, apie ją rašo straipsnius) ir Hanka Kastelicova (vykdančioji dokumentinių filmų prodiuserė televizijos kanale „HBO Europe“).

Trečia vieta už įdomiai atskleistą čiukčių kultūrą atiteko estų režisierių sukurtam filmui „Kelionė pas kirminų maitintoją“ (Rež. Liivo Niglas ir Priit Tender, 2015).

Antroji vieta atiteko lietuvių režisierei Giedrei Žickytei už filmą „Meistras ir Tatjana“.

Režisierė Giedrė Žickytė Fotografė Vilija Buivydė
Režisierė Giedrė Žickytė
Fotografė Vilija Buivydė

„Nėra lengva užduotis papasakoti praeities istoriją, ypač jei ruošiesi ją pasakoti dramatišku ir emocišku būdu. Režisierei pavyko auditorijai papasakoti neįtikėtą meilės istoriją, kuri kartu buvo ir susipažinimas su tikrai talentingu menininku“, – įteikdama apdovanojimą kalbėjo Hanka Kastelicova.

„Ačiū. Labai malonu gauti šį apdovanojimą visai netoli to vietos, kur Vitas Luckus gyveno ir kūrė“, – atsiimdama apdovanojimą dėkojo režisierė Giedrė Žickytė.

„Mus visus pakerėjo visų filmo elementų harmonija ir vizualus pasakojimas, kuriuo pavyko užfiksuoti net ir mažiausią sielos virpesį“, – skelbdama pirmosios vietos nugalėtoją kalbėjo Hanka Kastelicova.

„Prizai yra labai malonus dalykas. Bet turbūt svarbiausia yra ne jie, o tai, kad turime laiką ir vietą, kurioje galime dalintis savo istorijomis, vaizdais, džiaugsmais. Man atrodo, kad tai yra labai svarbu“ – atsiimdamas pirmosios vietos apdovanojimą už filmą „Avinėlio vartai“ dėkojo Audrius Stonys.

Režisierius Audrius Stonys Fotografė Vilija Buivydė
Režisierius Audrius Stonys
Fotografė Vilija Buivydė

Po apdovanojimų ceremonijos įvyko Artūro Jevdokimovo filmo „Suokalbis“ premjera.

„Kadangi filmas sukurtas po 20-ies metų, tai noriu jums palinkėti smagaus jausmo žiūrint tuos veidus, kokie mes buvome 1995 ir 1996 metais. Buvo įrašyta nemažai filmo garso, bet per Vingio kino teatro atidarymą jas pavogė iš mano mašinos. Tad filmas didžiąja dalimi sukurtas iš garso, iš sukurto garso“ – savo naująjį filmą pristatė režisierius Artūras Jevdokimovas.

Filmas „Suokalbis“ – 1995–1996 metais kultinės Vilniaus kavinės „Suokalbis“ spindesys jau blanko, tačiau joje vis dar rinkdavosi menininkai – skirtingo amžiaus, pripažinti ir nežinomi, studentai ir, žinoma, eiliniai užklydėliai. Nuorūkos virto per peleninių kraštus, padavėjai nespėdavo keisti butelių, audringos diskusijos ir šokiai kartais trukdavo iki paryčių. XXI a. suklestėjo klubų kultūra, „Suokalbio“ ir panašių kavinių bendruomeniškumas išnyko alkoholio garuose ir tabako dūmuose.

Nors festivalis oficialiai uždarytas, tačiau atrinkus filmus bus galima dar pažiūrėti iki spalio 2-4 d. Klaipėdos kultūros fabrike.

VDFF’15 uždarymo akimirkos

Komentarai
Esu „KINFO“ redaktorius ir kitų darbų darbelių darytojas. Į „KINFO“ komandą patekau netikėtai, tad būnant „KINFO“ komandoje netikėtumų ir nuotykių netrūksta. Smagu, kad „KINFO“ sudaro galimybę tobulėti, sutikti naujų įdomių žmonių bei progą prisidėti prie lietuviško kino sklaidos. Kinas, anksčiau buvęs interesų periferijoje, tapo itin svarbia gyvenimo dalimi, be kurios būtų nemiela gyventi.