fbpx
Naujienos

Vilniaus ir Kauno kino žiūrovų dėmesiui – lobis iš apleisto baseino Kanadoje

Kadras iš filmo „Dousonas: sustingęs laikas“
„Pirmoji banga“

1895-ųjų metų vasarį broliai Lumière’ai užpatentavo išradimą, pakeitusį pasaulį – sinematografą, kuris galėjo ne tik įrašyti, bet ir projektuoti vaizdą iš juostos. Artėjant 123-ioms šio įvykio metinėms, „Scanoramos“ satelitinis ankstyvojo kino festivalis „Pirmoji banga“ vėl kviečia atsigręžti į kino istorijos lobynus. Šiemet proginių kino seansų metu bus parodytas Billo Morrisono filmas „Dousonas: sustingęs laikas“, sukurtas panaudojant unikalias šimto metų senumo juostas, ilgą laiką laikytas dingusiomis.

XX a. pradžioje auksakasių miestas Dousonas buvo tolimiausias filmų platinimo grandinės taškas Kanadoje. Kino produkcija jį pasiekdavo paskutinį, o atgal jau neiškeliaudavo: siuntimas būdavo pernelyg brangus. Nebedemonstruojamos filmų juostos buvo išmetamos į seną miesto baseiną, galiausiai virtusį ledo arena, kurioje 1978-ais metais jas netyčia rado statybininkai. Šios laiko kapsulės dėka į kino istorikų rankas papuolė ne tik reta istorinė kronika, bet ir niekur kitur neišlikę D. W. Griffith‘o, Lois Weber,  Allano Dwano, Todo Browningo ir kitų kino pirmeivių kūriniai.

„Nitratinė juosta, plačiai naudota kino gamyboje iki XX amžiaus vidurio, yra ypatingai degi ir chemiškai nestabili. Jos nuolatinis nykimas, taip pat dėl netinkamo sandėliavimo kylantis gaisrai – ne tik populiarūs kino siužetai, bet ir tikras istorinis faktas. Deja, kartu su juostomis dažniausiai dingdavo ir jose įrašyti pasakojimai, – sako seanso iniciatorius Aleksas Gilaitis. – „Dousonas: sustingęs laikastarsi pasuka šį įprastą procesą atgal. Filme visiems laikams prarastomis laikytos istorijos vėl išvysta dienos šviesą.“

FILMO ANONSAS:

 

„Dousonas: sustingęs laikas“ – tai poetiškas bandymas atkurti Dousono miesto, o kartu ir kino gimimo istoriją, leidžiant prabilti unikaliai medžiagai, dešimtmečius laukusiai savo valandos. Siekdamas apmąstyti laiko poveikį kinui ir atminčiai, režisierius filme paliko visus pasenusios juostos nešvarumus, taip pat, atsižvelgdamas į laikmetį, paliko filmą daugiausiai nebylų, tad į nieką nepanašią atmosferą jame kuria dar ir garso takelis, parašytas kompozitoriaus ir dažno Islandų grupės Sigur Rós bendraautoriaus Alexo Somerso.

Filmo „Dousonas: sustingęs laikas“ seansai vyks vasario 10 d. Vilniaus kino centre „Skalvija“ ir vasario 15 d. Kauno kino centro „Romuva“ laikinojoje salėje.

Komentarai
Europos šalių kino forumas „Scanorama“ yra didžiausias ir svarbiausias rudens sezono kino renginys Lietuvoje. Nuolat augdama ir plėsdamasi „Scanorama“ lieka ištikima savo principams ir vertybėms: dalintis geriausių filmų atradimais, provokuoti diskusijas, formuoti diskursus su kūrėjais ir ieškoti atsakymų į kinui aktualius klausimus. Todėl kiekvienų metų lapkričio mėnesį keturiuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose) vykstantis festivalis, per kone dvi savaites žiūrovams pristato daugiau nei 100 įdomiausių ir vertingiausių pastarųjų metų Europos kino kūrinių, kviečia į susitikimus su reikšmingiausiais šiuolaikiniais kino kūrėjais ir į akistatą su pačiais savimi.