fbpx
Naujienos, Festivaliai, Pirmoji banga

Vilniuje prasideda „Pirmosios bangos“ seansai ir tarptautinė konferencija „Kino paveldas be sienų“

Ankstyvojo kino festivalio „Pirmoji banga“ akimirka
Nuotraukos autorė: Alda Eikevičiūtė

Rugsėjo 15 d. Vilniuje startuoja ankstyvojo kino festivalis „Pirmoji banga“, visus kino entuziastus kviečiantis ne tik į seansus „Skalvijos“ kino centre, bet ir į jau 3-iąją tarptautinę konferenciją „Kino paveldas be sienų“, kuri prasidės antrą festivalio dieną ir dvi dienas vyks „Planeta“ kino ir medijų erdvėje.

Garsiai apie nebylųjį kiną

Per pastaruosius 40 metų nebylusis kinas tapo labiau prieinamas platesnei auditorijai nei bet kada. Yra žmonių, kurie nuoširdžiai rūpinasi kino istorija ir skiria jai savo gyvenimą. Tai tyrinėtojai, archyvarai, kolekcininkai, kuratoriai, festivalių organizatoriai, akompaniatoriai, žiūrovai ir daugelis kitų profesionalų, kurių darbas ne visada tiesiogiai susijęs su kino paveldu. Kas yra šitie žmonės? Ką jie daro? Kaip atrodo jų kasdienybė? Šiemet „Pirmosios bangos“ rengiamoje konferencijoje bus garsiai kalbama apie nebylųjį kiną ir jį supančius žmones.

Pranešimai ir diskusijos lies animatoriaus Vladislovo Starevičiaus kino paveldą bei jo svarbą tarptautinėje kino bendruomenėje, nepažintą unikalų Japonijos kino paveldą, ankstyvojo kino festivalių programų sudarymą bei kitus ankstyvojo kino entuziastams rūpimus klausimus. Festivalio svečiai ir Lietuvos tyrėjai, atstovaujantys įvairioms kino paveldosaugos ir archyvinio kino rodymo institucijoms pasidalins tyrimais, susijusiais su programą suformavusiais filmais ir jų tematika, pristatys bei aptars šiuo metu vykdomus su kino istorija bei paveldosauga susijusius projektus ir tyrimus.

Ankstyvojo kino festivalio „Pirmoji banga“ akimirka
Nuotraukos autorė: Alda Eikevičiūtė

Dingusio filmo istorija

Kai kurių filmų pamatyti bei įvertinti paprasčiausiai nėra galimybių – jie laikomi dingusiais, tačiau kartais įvyksta nepaprastų atradimų.  „Prieš porą metų sulaukiau netikėto skambučio iš Šiaulių Fotografijos muziejaus. Jie savo fonde aptiko keletą kino juostų su nežinomais kūriniais ir paprašė pagalbos juos identifikuojant. Procesas užtruko keletą metų, bet jo metu paaiškėjo, kad Šiaulių Fotografijos muziejuje saugomi iki šiol dingusiais laikyti filmai“, – neįtikėtina dingusio istorija dalinasi „Pirmosios bangos“ sumanytojas ir vienas iš organizatorių Aleksas Gilaitis. Apie filmų identifikacijos procesą ir unikalių fragmentų reikšmę bendrame kino istorijos paveiksle A. Gilaitis plačiau papasakos kartu su Šiaulių „Aušros“ muziejaus Fotografijos skyriaus vedėja Vilija Ulinskyte-Balziene ir George‘o Eastmano muziejaus kuratoriumi Peteriu Bagrovu.

Vladislavo Starevičiaus anūkė

Lietuvoje karjerą pradėjusio animatoriaus Vladislavo Starevičiaus anūkė Léona Béatrice Martin-Starewitch specialiai atvyks ne tik pristatyti „Pirmosios bangos“ rengiamos retrospektyvos seansus, bet ir papasakoti apie savo senelio kino paveldą bei jo svarbą tarptautinėje kino bendruomenėje. Būtent ji šiuo metu rūpinasi V. Starevičiaus filmų išsaugojimu, restauravimu bei platinimu.

Ankstyvojo kino festivalio „Pirmoji banga“ akimirka
Nuotraukos autorė: Alda Eikevičiūtė

Vienas iš nedaugelio profesionalių benshi pasakotojų

Šiemet ankstyvojo kino festivalyje „Pirmoji banga“ dalyvaus vienas nedaugelių iki šiol dirbančių profesionalių benshi pasakotojų – Ichiro Kataoka, o jo pasakojimai lydės du programoje esančius japoniškus nebylius filmus. Jis konferencijos dalyviams pristatys nepažintą Japonijos nebylaus kino akompanavimo būdą, kurį žiūrovai turės progą atrasti festivalio seansuose, bei jo tradicijas.

Nebyliojo kino ekspertai

Savo patirtimi taip pat dalinsis Nyderlandų filmų instituto – „Eye“ muziejaus, skirto kinui ir kino istorijai, nebyliojo kino kuratorė Elif Rongen-Kaynakçi, Pordenonės nebyliojo kino festivalio direktorius Jay‘us Wisebergas bei nebyliajam kinui skirtos svetainės silentlondon.co.uk kino kritikė Pamela Hutchinson.

Konferencija yra nemokama ir atvira visiems. Pokalbius moderuos Aleksas Gilaitis. Renginys vyks anglų kalba, jį taip pat bus galima stebėti nuotoline transliacija ankstyvojo kino festivalio „Pirmoji banga“ socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje.

Europos šalių kino forumo „Scanorama“ satelitinis renginys – ankstyvojo kino festivalis „Pirmoji banga“ vyks rugsėjo 15–18 dienomis „Skalvijos“ kino centre. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kino centras ir Vilniaus miesto savivaldybė.

Komentarai
Kinas visada buvo labai svarbi mano gyvenimo dalis. Geriausiai tai, koks kinas man patinka apibūdina Tildos Swinton citata: „Už nebalintą veidą ir nelygią eiseną. Už realistišką šeimyninę sceną. Už skausmingą žodžių pasirinkimą. Už atvirą, o galbūt ir nelaimingą pabaigą. Už nuo pėdos slystanti batą ir jį pataisantį kojos judesį. Už sudaužytą kiaušinį ir išpiltą pieną. Už neaiškaus kalbėjimo idėją. Už kino erdvę, kur niekas nevyksta, bet viskas įmanoma.“ Gavus pasiūlymą prisijungti prie KINFO šeimos nusprendžiau neatsisakyti, nes tai puiki proga ne tik daryti tai, kas miela širdžiai, bet dar ir galimybė susipažinti su bendraminčiais.