fbpx
Nepatogus kinas, Reportažai

Vilniuje prasidėjo „Nepatogus kinas“ – didžiausias dokumentinių filmų festivalis Lietuvoje

Festivalis „Nepatogus kinas“ atidarymas, Nerijaus Širvio nuotrauka
Festivalis „Nepatogus kinas“ atidarymas, Nerijaus Širvio nuotrauka
Festivalis „Nepatogus kinas“ atidarymas
Nerijaus Širvio nuotrauka

Vakar, spalio 22 d., Vilniaus kino teatre „Multikino“ su Huberto Sauperio naujausia juosta „Atvykstam su taika“ buvo atidarytas tarptautinis dokumentinio kino festivalis „Nepatogus kinas“. Renginyje dalyvavo Seimo nariai, ambasadoriai, ministerijų darbuotojai, visuomenininkai ir kino pasaulio atstovai. Šio, jau aštuntus metus vykstančio festivalio filmai bus rodomi Vilniuje iki spalio 30 d., o lapkričio 4-16 d. festivalis keliaus į kitus Lietuvos miestus.

„Iš tiesų, šių metų festivalis yra ypatingas: daugiau nei penkiasdešimt filmų, pirmą kartą rengiama konkursinė programa – tai didelis žingsnis festivaliui į priekį“, – atidarydamas festivalį džiaugėsi jo direktorius Gediminas Andriukaitis. Jis pirmiausiai dėkojo pagrindiniams festivalio rėmėjams, be kurių ši kino šventė nebūtų įmanoma – Užsienio reikalų ministerijos Vystymo bendradarbiavimo projektų programai, Lietuvos kultūros tarybai bei ilgamečiui festivalio partneriui – Jungtinių Amerikos Valstijų ambasadai.

„Festivalis – tai ne vien filmų peržiūros, jame bus ir gausybė renginių: diskutuosime apie žmogaus reprodukcines teises, lytinį švietimą, smurtą šeimoje, Rusijos perspektyvas tapti demokratine valstybe, apie tai, kaip atrodys Ukraina 2015 metų pasaulio žemėlapyje, ir kalbėsime apie pasaulio atstumtuosius – dalitus. Kita festivalio diskusijų tema – Vilniaus planavimas ir visuomenės įtraukimas į miesto viešųjų erdvių planavimą. Galėsite stebėti ir parodas: kino centre „Skalvija“ – nuotraukų parodą „Rusijos teismas“, skirta „Bolotnoe“ bylai, o „Gėlių paviljone“ – parodą apie viešąsias Vilniaus erdves“, – numatomus renginius vardino festivalio renginių koordinatorė Birutė Sabatauskaitė. Taip pat ji pasidžiaugė, kad šiemet festivalis gausus ne tik renginių, bet ir svečių – kino kūrėjų iš užsienio, kurių bus net penkiolika.

Festivalis „Nepatogus kinas“ atidarymas, Nerijaus Širvio nuotrauka
Festivalis „Nepatogus kinas“ atidarymas
Nerijaus Širvio nuotrauka

„Nepatogaus kino“ atidarymui buvo pasirinkta austrų režisieriaus, „Oskaro“ nominanto Huberto Sauperio filmas „Atvykstam su taika“ (We Come As Friends), kurio tema ypač artima šių metų festivalio temai – jame kalbama apie tai, ką reiškia būti suaugusiu. Stebėdami filmą galime suprasti, kad suaugęs ir sąmoningas žmogus yra atsakingas ne tik už save ir tai, kas vyksta aplink jį, bet ir už tai, kas vyksta labai toli nuo jo namų. Filme žiūrovas išvys, kaip režisierius savadarbiu lėktuvėliu leidžiasi į kruvino konflikto draskomą vidurio Afrikos valstybę – Sudaną. Siurrealistinėje kelionėje tikrovė maišosi su vaizdais, kurie lyg iš mokslinės fantastikos filmų, vietos gyventojų lūkesčiai susikerta su didžiųjų valstybių ir tarptautinių korporacijų galios žaidimais. Šis pasakojimas jau sulaukė didžiųjų festivalių įvertinimų – iš šių metų „Sundance“ kino festivalio išsivežė specialųjį žiuri prizą, o po europinės premjeros Berlyne filmui įteiktas „Taikos apdovanojimas“.

Tarptautinis dokumentinių filmų festivalis „Nepatogus kinas“ Vilniuje vyks spalio 22–30 d., kino teatruose „Pasaka“, „Skalvija“ ir „Multikino“. Lapkričio pradžioje dalis festivalio programos keliaus į Kauną, Klaipėdą, Šiaulius, Panevėžį, Marijampolę, Alytų ir Anykščius. Į visus festivalio seansus žiūrovai gali patekti patys nusprendę, kiek verta mokėti už bilietą (įėjimas – bent vienas centas).

Akimirkos iš festivalio atidarymo

Komentarai