fbpx
Naujienos

Vytauto V. Landsbergio filmo apie Antaną Sutkų premjeroje – bičiulių dėmesys ir užuominos apie naują parodą Ukrainai

Kadras iš filmo „Antanas Sutkus: scenos iš fotografo gyvenimo“

2018-aisiais, minint Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, Nacionalinės galerija kvietė aplankyti vieno garsiausių Lietuvos fotografų Antano Sutkaus parodą „KOSMOS“. Praėjus beveik ketveriems metams A. Sutkus čia sugrįžo kitame amplua – antradienį toje pačioje erdvėje režisierius Vytautas V. Landsbergis šventiškai pristatė savo naują filmą – dokumentinę juostą „Antanas Sutkus. Scenos iš fotografo gyvenimo“.

Į išankstinę premjerą čia rinkosi būrys garbių svečių, kūrybinės komandos bičiulių – fotografijos, kino, kultūros ir meno atstovų, tarp kurių – Romualdas Požerskis, Indra Marcinkevičienė, Renata Šerelytė, Romas Lileikis, Giedrė Beinoriūtė, Artūras Morozovas, Daina Urbanavičienė, Arūnas Gelūnas, Darius Lebedzinskas, Giedrius Tamoševičius, Tomas Pabedinskas, Ignas Staškevičius, Valentinas Sventickas, Donatas Puslys, Aldona Vilutytė ir kiti.

Jie ne tik pirmi turėjo galimybę pamatyti naują filmą, čia vyko ir naujos, prestižinės Vokietijos leidyklos „Steidl“ išleistos A. Sutkaus knygos „Gatvės gyvenimas“ („Street Life“) pristatymas.

„Jei šis renginys vyktų Gruzijoje, jis būtų tiesiog neįmanomas – kiekvienai šventei turėtume skirti po dieną. O čia šiandien švenčiame dvi progas: ir knygos, ir filmo pristatymus“, – susirinkusiai publikai kalbėjo Lietuvos fotomenininkų sąjungos Kauno skyriaus vadovas Gintaras Česonis.

Pasak jo, dar 2018-ųjų lapkritį pristatyta A. Sutkaus paroda „KOSMOS“ išprovokavo ieškoti tarptautinio leidėjo, tačiau „Steidl“ dėmesys nebuvo šio kelio pradžia – dar 2017 m. Berlyne jam buvo įteiktas garbingas Vokietijos fotografijos asociacijos Dr. Erich Salomon apdovanojimas, kuris, G. Česonio teigimu, labai pakeitęs A. Sutkų.

„Antanas ne kartą viešai yra sakęs, kad fotoaparatą padeda į šoną ir dirba tik su archyvu, tačiau laimėta „Leica“ gražino jam norą fotografuoti ir kameros šiandien jis nepaleidžia iš rankų“, – kalbėjo G. Česonis.

Dviguboje premjeroje dalyvavo ir „Gatvės gyvenimo“ sudarytojas, specialiai iš Vokietijos atvykęs Thomas Schirmbockas. Tardamas sveikinimo žodį jis dėkojo už galimybę prisidėti prie A. Sutkaus kūrybos įprasminimo, užsimezgusio judviejų tarpusavio ryšio.

„Esu labai laimingas čia galėdamas viešėti jau antrą kartą. Pirmąjį lankiausi „KOSMOS“ atidaryme – man tai buvo didelis įvykis. Ši paroda mane įtraukė domėtis lietuvių fotografija plačiąja prasme, o ji – labai ryški ir tikrai yra kuo didžiuotis“, – sakė T. Schirmbockas.

„Steidl“ šiandien – viena preciziškiausių meno leidyklų, su kuria A. Sutkus jau spėjo išleisti keturias knygas – ne tik „Gatvės gyvenimą“, bet ir anksčiau pasirodžiusias „Vaikystė“ („Children“, 2021), „Pro Memoria“, (2020)„Planeta Lietuva“ („Planet Lithuania“, 2018), pakeliui laukia ir dar vienas fotografijų albumas.

„Jei Sutkaus fotografija nėra meno kūrinys, pasakykite man, kas tada yra menas?“ – retoriškai susirinkusių svečių klausė T. Schirmbockas.

Bendradarbiavimu su pasaulinio lygio leidykla džiaugėsi ir pats A. Sutkus. Pasak jo, nors Lietuvoje yra gerų meno knygų, trūksta sklaidos. „Reikės steigti naują organizaciją, kuri užsiimtų meno sklaida. Lietuva tapo per daug sportinė – mums rūpi tik medaliai, pergalės. Tačiau man pasisekė – džiaugiuosi, kad „Planeta Lietuva“ pernai buvo geriausiai parduodamas albumas ir nepaisant to, kad nebuvo pigi, parduota buvo daugiau nei 300 vnt.“, – mintimis su renginio svečiais dalijosi A. Sutkus.

Fotomenininkas taip pat užsiminė apie greitu laukiantį naują projektą – jau vasario 22 d. Nacionalinėje dailės galerijoje planuojama nauja, drauge su režisieriumi V. V. Landsbergiu, fotografais Artūru Morozovu bei Tadu Kazakevičiumi rengiama paroda, pasakojanti apie į Lietuvą nuo karo pabėgusių Ukrainos vaikų ir jų motinų portretus. Projektą taip pat lydės naujas filmas.

Pristatydamas šią iniciatyvą A. Sutkus pacitavo viename žurnale perskaitytus verslininkės, labdaros ir paramos fondo „Saulės smiltys“ steigėjos Marijos Dubickienės žodžius: „Manau, kad karas išryškina moters esybę, Tėvynę. Motina, žmona, dukra – viskas yra moteriškos giminės, dėl to vyrai eina į karą“. „Nes šalia jų… yra stiprios ir gražios moterys“, – pratęsė mintį pats.

Prieš pradedant rodyti filmą sveikinimo žodį tarė ir „Antanas Sutkus. Scenos iš fotografo gyvenimo“ režisierius V. V. Landsbergis. Jis dėkojo kūrybinei komandai, ypač filmo operatoriui Povilui Baltinui, įkalbėjusiam jį drauge imtis šio filmo. Taip pat filmo herojui A. Sutkui, jo žmonai Rimai Sutkienei.

Lietuvos kino centro ir LRT remiamas filmas „Antanas Sutkus. Scenos iš fotografo gyvenimo“ kino teatruose bus rodomas nuo sausio 25 d. Pirmieji seansai planuojami Vilniaus „Pasakos“, „Skalvijos“ kino teatruose, vėliau juosta bus rodoma Kauno „Romuvoje“, Klaipėdos „Klube 8 ½“, Šiaulių fotografijos muziejuje, Panevėžio „Garse“, Alytaus „Dainavoje“, Marijampolės „Spindulyje“,  Utenos „Kino namuose“, jį išvysti galės ir Anykščių, Mažeikių, Gargždų, Telšių kino teatrų žiūrovai.

Kūrybinė komanda užsimena ir apie planus juostą parodyti užsienyje, filmas galimai keliaus ir po Vokietijos kino teatrus.

Komentarai