Jau vienuoliktus metus kino centras „Garsas“ panevėžiečius ir miesto svečius kviečia pavasarį sutikti mėgaujantis ne tik šviesesnėmis dienomis, bet ir geru europiniu nekomerciniu kinu. Balandžio 17 – 23 d. visą savaitę šurmuliuos tarptautinis filmų festivalis „Europos kinas ir dieną, ir naktį“. Šiais metais festivalio trijose programose žiūrovams bus pristatyti iš viso 34 žinomų režisierių filmai iš 14-kos skirtingų Europos šalių: Prancūzijos, Vokietijos, Belgijos, D. Britanijos, Norvegijos, Danijos, Nyderlandų, Ispanijos, Italijos, Šveicarijos, Turkijos, Serbijos, Irano ir Rumunijos. Bendradarbiaujant su Europos šalių ambasadomis, jų kultūros centrais ir institutais, festivalio metu siekiama supažindinti visuomenę su nekomerciniu Europos kino menu, pristatomos naujausios kino tendencijos.
Tarptautinis filmų festivalis „Europos kinas ir dieną, ir naktį“ organizuojamas nuo 2005 metų – tai graži tarptautinė pavasario šventė, kuri vyksta ne Lietuvos sostinėje, o Aukštaitijos regione – Panevėžyje. Festivalį sudaro trys kino programos, rodomos dvejose kino centro „Garsas“ salėse: pagrindinė programa „Kinas, keičiantis mus“, specialioji programa vaikams ir jaunimui „Pažadinti žvilgsniai“ ir komedijų žanro filmų programa „Mirti negalima juoktis“. Per septynias festivalio dienas pristatomi europiniai filmai, skirti įvairaus amžiaus auditorijai, priversiantys žiūrovus šiek tiek sustoti, pabėgti nuo įprasto gyvenimo tempo, daugiau skirti dėmesio aplinkiniams, bendrauti. Festivalio vienas iš pagrindinių tikslų būtent ir yra skatinti žiūrovus diskutuoti, kalbėtis, dalintis savo nuomone. Festivaliui atrinkti filmai ne tik nagrinėja aktualias socialines temas, pristato įvairias kultūras, žmonių gyvenimo būdą, bet ir kalba apie kiekvienam iš mūsų artimas problemas, gyvenimiškas situacijas ir kartais labai netikėtus problemų sprendimo būdus.
Festivalio atidaryme – intriguojantis filmas SILVI ir pagrindinė šio filmo aktorė Lina Wendel
Festivalio iškilmingas atidarymas balandžio 17 d. dvejose kino centro „Garsas“ kino salėse.
Vaikų ir jaunimo programos „Pažadinti žvilgsniai“ atidarymas prasidės 12 val. organizuojamo esė konkurso „Spyglys kišenėje“ dalyvių apdovanojimu. Atidaryme bus pristatytas vokiečių režisieriaus Edwardo Bergerio filmas „Džekas“, kuriam Vokietijos kino klasifikavimo centras FBW suteikė ypač vertingo filmo kategoriją. Filmo pagrindinis herojus dešimtmetis berniukas Džekas patiria gana sunkių gyvenimo išbandymų ieškant savo mamos bei globojant savo mažąjį broliuką Manuelį. Po filmo žiūrovus skambiai, trankiai ir energingai sutiks jaunimo grupė BIGSURAS. Taip pat žiūrovų laukia raudonas kilimas, fotosesija su Čarliu Čaplinu, daugybė apdovanojimų ir siurprizų.
Iškilmingoje vakarinėje festivalio atidarymo ceremonijoje 19 val. žiūrovų laukia netikėtumų ir staigmenų kupinas vakaras. Šiais metais festivalio tema – Kinas ir dieną, ir naktį, todėl pasirinktos pagrindinės spalvos: juoda ir balta žiūrovams leis pasijusti lyg sename gerame filme su Čarliu Čaplinu. Atidaryme dalyvaus žinomi užsienio ir lietuvių aktoriai, kino industrijos atstovai, įvairių šalių ambasadoriai ir kiti garbūs svečiai, su kuriais žiūrovai galės bendrauti ir diskutuoti viso renginio metu.
Dvejose kino centro „Garsas“ salėse atidarymo vakarą bus parodyti šeši įvairių žanrų filmai. Festivalį didžiojoje salėje atidarys vokiečių režisieriaus Nico Sommer intriguojantis filmas „Silvi“, kurį dovanoja miestas partneris Liunenas (Vokietija) bei Liuneno miesto kino festivalis. Šį filmą pristatyti atvyksta pagrindinė aktorė Lina Wendel bei Liuneno kino festivalio direktorius Michaelis Wiedemanas. Mažojoje salėje žiūrovų laukia anglų režisieriaus Jonathano Glazerio filmas „Po tavo oda“, pelnęs net 34 apdovanojimus garsiausiuose pasaulio festivaliuose.
Žiūrovai taip pat pamatys šiais metais Oskarui nominuotą filmą „Dvi dienos, viena naktis“ (rež.: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne), norvegų režisieriaus Eriko Poppe‘o sukurtą dramą apie vienos geriausių karo fotografių likimą ir blaškymąsi tarp šeimos ir savo mirtinai pavojingos profesijos filme „Tūkstantį kartų labanakt“.
Po gardžios kino naktipiečių pertraukos ištvermingiausių žiūrovų laukia komedijų programos „Mirti negalima juoktis“ atidarymas su užkrečiantį juoką garantuojančia turkų komedija „Vizontelė“ (rež. Ylimaz Erdogan) bei prancūzų komedija „Aš, aš pats ir mano mama“, pasakojančia režisieriaus Guillaume‘o Gallienne‘o, filme vaidinančio patį save, tikrą istoriją apie savo išgyvenimus, kai jo mama, taip troškusi mergaitės, kad gimus berniukui, žūtbūt nusprendžia paversti jį mergaite.
Gerą atidarymo nuotaiką užtikrins džiazo virtuozo Rimanto Bagdono bei Jorūnės Jakubienėnės romantiškos džiazo melodijos.
Pagrindinė programa „Kinas, keičiantis mus“ – žmonės ir jų netikėčiausios gyvenimo istorijos
Festivalio rengėjai pagrindinėje programoje pristato 17-ka filmų, kalbančių ir kviečiančių diskutuoti įvairiais aktualiais klausimais žmogų, kaip individualią asmenybę, kaip šeimos, įvairių veiklų atstovą, galų gale kaip svarbų savo visuomenės, šalies gyventoją. Programoje žiūrovai turės galimybę pamatyti naujausius filmus, tokius kaip vokiečių režisieriaus Sebastiano Schipperio tarptautiniame Berlyno kino festivalyje pristatytą ir pelniusį net tris garbingas nominacijas filmą „Mano vardas Viktorija“, 2015 m. Oskarui nominuotų ir laimėjusių trumpametražių vaidybinių filmų programą, Oskaro laureatui už filmą „Artistas“ laimėjusio prancūzų režisieriaus, turinčio lietuviškų šaknų, Michaelio Hazanavičiaus naujausią filmą „Ieškojimai“. Iš naujo primirštas istorijas atrasti žiūrovus kvies jau klasika tapęs ispanų filmas „Los Tarantos“ (rež. Franciso Rovira Beleta), kuris įtrauks į aistringą flamenko šokio sūkurį. Žiūrovai taip pat pamatys neįprastas gyvenimiškas istorijas ir dar labiau netikėtus herojų pasirinkimus filmuose „Metų pilietis“ (rež. Hans Petter Moland), „Marie Kroyer“ (rež. Bille August), „Šaulys“ (rež. Annette K. Olsen), „Šiaurės vakarai“ (rež. Michael Noer), „Meilė mėgsta atsitiktinumus“ (rež. Omer Faruk Sorak) ir kt.
Komedijų programoje „Mirti negalima juoktis“ – gyvenimas gražus, bet dar įdomiau tampa, kai yra iš ko pasijuokti
Smagiai pasijuokti, o gal net ir išspausti vieną kitą juoko ašarą šiais metais kvies aštuonios komedijos, pristatomos komedijų žanro programoje „Mirti negalima juoktis“. Žiūrovus kviečiame pasinerti į įvairių tautų humoro pasaulį – filmai žavės nuo subtilaus Nyderlandų humoro („Marartonas“, rež. Diederick Koopal) iki netikėčiausių komiškų situacijų kupinų rumunų („Adalberto svajonė“, rež. Gabriel Achim), serbų („Susitikime Montevidėjuje, rež. Dragan Bjelogrlic), turkų („Vizontelė“, rež. Faruk Sorak) komedijų. Gyvenimiškais, bet itin komiškais nutikimais stebins ir žiūrovus atsipalaiduoti bei į visus sunkumus pažiūrėti per gero humoro prizmę kvies prancūzai („Džema Boveri“, rež. Anne Fontaine, „Gazelės“, rež. Mona Achache, „Aš, aš pats ir mano mama“, rež. Guillaume Gallienne) bei italai („Septintas veiksmas“, rež. Barry Levinson).
Vaikų ir jaunimo programa „Pažadinti žvilgsniai“ – nuo aštriausių paaugliško gyvenimo epizodų iki stebuklingų ir nepakartojamų nuotykių
Šiais metais net dešimt filmų papuoš vaikų ir jaunimo programą „Pažadinti žvilgsniai“. Pačių mažiausių kino žiūrovų jau laukia ypatingų galių turintis ir gelbėti pasaulį pasiruošęs superberniukas Pelle filme „Superherojus“ (rež. Ask Hasselbalch), o filme „Džekas“ mažieji žiūrovai kartu su Džeku ir jo mažuoju broliuku leisis į pavojų ir kitų pamokančių istorijų kupiną kelionę ieškoti mamos ir šilto bei laimingo gyvenimo. Paaugliai šiais metais galės patirti įvairiausių kvapą gniaužiančių nuotykių, išgyventi įvairias paauglystės problemas su filmais „Pabučiuok mane, tu idiote“ (rež. Stian Kristiansen), „Liverpool‘io vartininkas“ (rež. Arild Andresen), „Barbarai“ (Ivan Ikic), „Pramogų klasė“ (rež. Barbara Bredero) ir kt.
Balandžio 17 – 23 d. kino centras „Garsas“ kviečia panevėžiečius ir miesto svečius į XI-ąjį tarptautinį filmų festivalį „Europos kinas ir dieną, ir naktį“ mėgautis intelektualiu kinu, o po filmų neskubėti namo, bet bendrauti, diskutuoti ir vertinti matytus naujausius Europos kino kūrėjų darbus, pelniusius pripažinimą įvairiuose festivaliuose, kritikų įvertinimą.