Kino ekranuose dar 1952 m. pasirodęs miuziklas „Dainuojantys lietuje“ išsyk tapo hitu, į kurį ne taip paprasta buvo gauti bilietų. Su laiku Stanley Donan ir Gene Kelly režisuotas filmas imtas dar labiau vertinti – dabar jis laikomas vienu geriausių kada nors sukurtų holivudinių miuziklų. Net ir tie, kurie nejaučia simpatijos Holivude sukurtiems filmams, sutinka, kad Holivudas nėra jau taip ir blogai, jei jis geba su ironija pažvelgti į savo veikimo mechanizmus ir šiek tiek iš savęs pasijuokti, kaip tai daroma šiame miuzikle.
„Dainuojantys lietuje“ seansai vyks gruodį sekmadieniais „Skalvijos“ kino centre (gruodžio 31 d. rengiamas specialus šventinis seansas), po vieną seansą bus surengta Utenos kino namuose „Taurapilis“ (gruodžio 5 d.) ir Klaipėdos „Kultūros fabrike“ (gruodžio 8 d.).
Miuziklas išsiskiria įspūdingais šokių ir dainų pasirodymais, jie kuria nuotaikingą šventinę atmosferą. Iki šiol radijo stotyse, ypač prieš šventes, skamba Gene Kelly atliekamas numeris „Dainuojantys lietuje“, kurį bus girdėję ir nemačiusieji filmo. Tai viena žymiausių scenų kino istorijoje. Apimtas euforijos filmo herojus šoka tuščioje gatvėje pliaupiant lietui, tai užlipdamas ant žibintų stulpų, tai taškydamas balas. Ir niekas net neįtartų, kad per filmavimus aktorius gerokai karščiavo.
Tačiau „Dainuojantys lietuje“ vertinami ne tik už muzikinius pasirodymus. Tai ir kiek supaprastintas, bet realybę atspindintis pasakojimas apie laiką, kai Holivude atsirado garsas ir buvo pereita nuo nebylaus prie garsinio kino. Susidurta su gausybe iššūkių: nekokybiški garso įrašai, pašaliniai foniniai garsai, su mikrofonais nemokantys elgtis aktoriai. Akylesnis žiūrovas iškart pastebėdavo nemokšiškai slepiamus mikrofonus. Publika juokėsi, pirmą sykį išgirdusi, kaip kalba jų mylimos ekrano žvaigždės.
Viena pirmųjų garsinio kino reklamų skelbė „Garbo kalba!”, tačiau jos partneris Johnas Gilbertas mieliau būtų to negirdėjęs. Kaip ir Donas Lokvudas (akt. G. Kelly) iš miuziklo „Dainuojantys lietuje“, kuris su Lina Lamont (akt. Jean Hagen) yra garsi ekrano pora. Donas turi puikų balsą, kuo negali pasigirti Lina. Net ir pasamdžius dikcijos mokytoją, ji susiduria su nemenkais sunkumais.
Beje, dėl prasto nekokybiško garso filmas turėjo būti įgarsintas iš anksto. Jo kūrėjų laukė ir daugiau išbandymų – per gaisrą sudegė originalus miuziklo negatyvas kartu su „Piliečio Keino“ negatyvu.
Mėgstantys komedijas miuziklą „Dainuojantys lietuje“ įvertins už dialogų šmaikštumą, puikų scenaristų Adolpho Green ir Betty Comden humoro jausmą, o kostiuminių filmų gerbėjai – už preciziškai aktoriams parinktus kostiumus. Kostiumų dizaineris walteris Plunkettas ya sakęs, kad „Dainuojantys lietuje“ buvo didžiausias iššūkis jo karjeroje, pranokęs net ir dramą „Vėjo nublokšti“. Miuziklo aktoriams buvo sukurta per 500 originalių kostiumų.
Nedovanotina būtų nepaminėti išskirtinio G. Kelly indėlio į miuziklo sukūrimą. Tai vienas iš filmo režisierių, taip pat pagrindinio vaidmens atlikėjas, daininkas, šokėjas, choreografas… 4-5 deš. Holivude nebuvo už jį labiau vertinamo aktoriaus, kuris gebėtų ir šokti, ir dainuoti. „Dainuojantys lietuje“ – tai G. Kelly karjeros pikas.. Nepaisant įspūdingų pasiekimų, JAV kino akademija G. Kelly įvertino tik sykį, tais pačiais 1952 m. įteikdama Garbės „Oskarą“.
Miuziklas „Dainuojantys lietuje“ saugomas JAV Nacionaliniame filmų registre, pabrėžiama kultūrinė, istorinė, estetinė jo vertė. 2012 m., minint filmo 60-etį, jis suskaitmenintas ir vėl paleistas į kino ekranus.
Filmo anonsas: