fbpx
Naujienos, Festivaliai, GoDebut

Žingsniai pirmyn su Europos kino festivaliu GoDebut

GoDebut 2021

Gruodžio 17–19 d. į Klaipėdą sugrįžta Europos kino debiutų festivalis GoDebut. Tai – tarptautinis kino renginys, šiemet pristatysiantis 48 debiutuojančių kūrėjų filmus net iš 15 šalių: nuo artimiausių kaimynų (Latvijos, Lenkijos) iki Ispanijos, Portugalijos ar tolimojo Azerbaidžano. Festivalis – tai galimybė debiutuojantiems kino kūrėjams žengti žingsnį pirmyn į profesionalų kino pasaulį, būti pastebėtiems tarptautiniu lygmeniu, užmegzti kūrybines pažintis ir gyvai pristatyti savo kūrybą žiūrovams bei profesionalų žiuri.

Debiutai kino profesionalų apsuptyje

Festivalio pamatas – konkursinė programa, kurią sudaro 48 filmai, pasižymintis žanrų, trukmės, tematine bei geografine įvairove. Žiūrovai išvys nuo minutės iki pusvalandžio trunkančius vaidybinius, dokumentinius, animacinius ir eksperimentinius filmus iš Lietuvos, Latvijos, Lenkijos, Rusijos, Prancūzijos, Belgijos, Ispanijos, Vengrijos, Šveicarijos, Danijos, Ukrainos, Portugalijos, Austrijos, Vokietijos ir  Azerbaidžano. Jaunieji kūrėjai įvairiomis kinematografinėmis formomis kalba apie tikėjimą savo jėgomis, svajonių siekį nepaisant fizinių ar socialinių kliūčių, kelia lytiškumo asmenybės identiteto klausimus, reflektuoja šių dienų aktualijas, gy

Inesa Kurklietytė
GoDebut 2021 nuotrauka

venimą pandemijos laikotarpiu. Dažnas motyvas debiutuojančių lietuvių režisierių istorijose – ryšys su vyresniąja karta, šeimos iššūkiai, praeities, istorijos, prisiminimų refleksijos.

GoDebut konkursinės programos dalis – „Išdrįsk būti žalias“ filmai, įvairiais, netradiciniais kampais analizuojantys gyvybiškai aktualią temą apie mus supančią aplinką, pasaulio ateitį ir žmonių tolimesnį (iš)gyvenimą jame. Vienas išskirtinių filmų šioje kategorijoje lenkų režisieriaus Rafal Malecki filmas „Rūdys“ (eng. Rust), pasakojantis apie menininkę-suvirintoją Mariola
Wawrzusiak-Borcz, kuri klaidžioja postindustrinėse vietovėse ieškodama metalo laužo, kurį naudoja savo meno kūriniuose. Suvirinimo metu ji kuria bauginančias gyvūnų, androidų ir nuo karo nukentėjusių vaikų skulptūras. 

Konkursinės programos filmus vertins kino profesionalai iš Suomijos, Latvijos, JAV, Prancūzijos ir Lietuvos – tai Tarptautinio Tamperės kino festivalio direktorius, Europos Kino Akademijos narys Jukka-Pekka Laakso, kino animacijos guru, animacinių ir trumpametražių filmų kuratorė, programuotoja ir projektų vadovė, Rygos Tarptautinio Filmų Festivalio viena iš įkūrėjų, Latvijos Animacijos Asociacijos vadovė Anna Zača (Veilande-Kustikova), kino kūrėjas ir prodiuseris, Indianos menų komisijos narys, filmų festivalio „One Race Human Race“ meno vadovas Paul W. Nethercott, režisierė, kurios filmai skina laurus įvairiuose festivaliuose, lietuviškų šaknų turinti Alanté Kavaïté bei Lietuvos kino režisierius, scenaristas, prodiuseris Audrius Juzėnas. Ši komisija bus atsakinga už festivalio pagrindinio prizo – „Auksinės Anikės“ – įteikimą geriausiam šių metų debiutiniam filmui. Taip pat, bus renkami geriausi filmai novelės, inovatyvaus, trumpametražio ir specialios programos „Išdrįsk būti žalias“ kategorijose. Kino profesionalai festivalyje ne tik vertins konkursinės programos filmus, bet yra pasiryžę jauniesiems kūrėjams detaliau pakomentuoti jų darbus, kad žingsniai pirmyn į kino profesionalų gretas ir kelyje kylantys iššūkiai būtų kuo lengviau įveikiami ir rezultatyvesni.

Jukka-Pekka Laakso
GoDebut 2021 nuotrauka

Be tarptautinės žiuri, festivalyje filmus vertins ir publikos žiuri, sudaryta iš kino bei kultūros entuziastų: rašytoje Diana Latvė, poetė, kino mylėtoja Jūratė Straupaitė, kultūrinės veiklos vadybininkas, tarptautinio gatvės teatrų „Šermukšnis“ programos koordinatorius Arūnas Peštenis ir istorinės dramos „Klaipėda, 1923“ idėjos autorius, ko-prodiuseris Mindaugas Gudelis. Šiai komisijai vadovaus žinoma Lietuvos kino kūrėja, režisierė, „Audiovizualinių menų industrijos inkubatoriaus“ (AMII) direktorė Inesa Kurklietytė. Publikos žiuri Publikos žiuri nuspręs, kam atiteks ne tik „Sidabrinė Anikė“, bet ir kitas, specialiai Lietuvių kino kūrėjams skirtas prizas – „Sidabrinis tripodas“, įsteigtas festivalio ištikimų partnerių – Lietuvos jūrų uosto direkcijos.

Galimybė gilinti žinias: GoCampus programa

Festivalio dalyviai ir miesto svečiai turės išskirtinę galimybę gruodžio 18 d. dalyvauti edukacinių renginių cikle GoCampus. Dokumentinių filmų kūrėjas Audrius Stonys Palangos kurorto muziejuje gvildens dokumentinio kino kūrybos subtilybes. Seminaro metu bus kalbama apie herojaus paiešką dokumentiniame kine. Kaip filmo personažas padiktuoja ne tik filmo siužetines, prasmines linijas, bet ir filmo formą, ritmiką ir struktūrą. Prodiuseris ir režisierius Riho Västrik iš Estijos tęs dokumentinio filmo temą ir su dalyviais kalbės apie scenarijaus svarbą kuriant dokumentinė kiną. Tarptautinės žiuri komisijos narys, filmų prodiuseris Paul W. Nethercott moderuos kūrybines dirbtuves itin aktualia tema debiutuojantiems kino kūrėjams ir padės išsiaiškinti, kaip sėkmingai parduoti savo filmą.

Nors GoCampus programa orientuota į pradedančiuosius kino režisierius, seminarai, diskusijos ir dirbtuvės yra atviros visiems kino mylėtojams. Pirmus žingsnius kine mūsų festivalyje gali žengti visi.

Kęstutis Meškys
GoDebut 2021 nuotrauka

xxx

Festivalio organizatoriai primena, kad dalyvauti festivalio renginiuose gali tik turintys galiojantį Galybių pasą, bei primygtinai prašo laikytis visų saugumo reikalavimų ir saugoti save bei kitus.  Taip pat, informuoja, kad renginio metu bus fotografuojama ir filmuojama ir kad dalyviai gali būti matomi nuotraukose ir vaizdo įrašuose, kurie bus skelbiami socialiniuose tinkluose ir žiniasklaidoje. Festivalio komanda tikisi, kad nepaisant iššūkių, žiūrovai susirinkę į Klaipėdos Kultūros fabriką, turės progą susipažinti su įvairaus žanro trumpo metro filmų juostomis, naujais kino vardais ir naujomis čia gimstančiomis kino tendencijomis bei patirs malonių įspūdžių.

RENGINIŲ PROGRAMA

GRUODŽIO 17 d. (penktadienis)
10:00–16:00 Svečių registracija, KF I a. fojė
15:00–16:45 Europos filmų konkursas, KF kino salė
18:00–19:00 Festivalio atidarymas, KF kino salė
19:00–21:00 Europos kino debiutas. Sėkmės istorija, KF kino salė
ĮSIKLAUSYK Į LAIKĄ (pranc. Ecoute le temps, rež. Alantė Kavaitė, Prancūzija, 2007, 87 min.), KF kino salė
21:00–23:00 Europos filmų konkursas, KF kino salė
22:00–24:00 PROK‘o klubas, KF I a. fojė

GRUODŽIO 18 d. (šeštadienis)
12:00–14:00 Europos filmų konkursas IŠDRĮSK BŪTI ŽALIAS, KF kino salė
14:00–16:00 Europos filmų konkursas, KF kino salė
16:00–17:00 Festivalio svečias. JAV kino debiutai, KF kino salė
HELIKOPTERIS (eng. Helicopter, rež. Ari Gold, JAV, 2000, 22 min.), pristato filmo režisierius Ari Gold (JAV)
DVIRATIS (jap. Jitensha/eng. Bicycle, rež. Dean Yamada, Japonija/JAV, 2009, 21 min.), pristato filmo prodiuseris Paul Nethercott (JAV)

18:00–20:00 Europos filmų konkursas, KF kino salė
20:00–22:00 Lietuvos filmų konkursas, KF kino salė
22:00–23:00 Festivalio nugalėtojų apdovanojimai, KF kino salė
23:00–03:00 GoDebut 2021 dūzgės, JAZZpilis muzikinis klubas
 
Kultūrinė programa festivalio svečiams
 
15:30–18:00 Išvyka į Palangą ir ekskursija po Kalėdinį kurortą
 Svečiai renkasi KF I a. fojė 15:15

Edukacinė programa GoCampus
 
16:00–17:00 Seminaras DOKUMENTINIS KINAS. HEROJAUS PAIEŠKA (eng. Documentary film. In Search of a hero), Audrius Stonys (Lietuva), Palangos kurorto muziejaus renginių salė
18:00–19:00 Panelinė diskusija SCENARIJUS KINO DOKUMENTIKOJE (eng. The Place of the script in documentary cinema), vedėjas Riho Västrik (Estija), KF kino galerija, I a.
19:00–20:00 Dirbtuvės KAIP PARDUOTI FILMĄ (eng. How to promote and distribute film), vedėjas Paul Nethercott (JAV), KF kino galerija, I a.

GRUODŽIO 19 d. (sekmadienis)
 14:00–16:00 Festivalio filmų-laureatų peržiūra, KF kino salė
16:00–18:00 Kūrybinių dirbtuvių NORDBALTIC INCUBATOR: DOKUMENTINĖ KLAIPĖDA’21 filmų peržiūra, KF kino salė
18:00–19:00 Festivalio uždarymas, KF I a. fojė

KF kino salė – Kultūros fabriko kino salė (Bangų g. 5A, Klaipėda)
KF I a. fojė – Kultūros fabriko I aukšto fojė (Bangų g. 5A, Klaipėda)
KF kino galerija, I a. – Kultūros fabriko kino galerija, I aukštas (Bangų g. 5A, Klaipėda)

JAZZpilis muzikinis klubas (Pilies g. 6, Klaipėda)
Palangos kurorto muziejus (Birutės al. 34A, Palanga)

Festivalio renginių kalba: lietuvių /anglų
Edukacinės programos GoCampus kalba: anglų

Komentarai