
ACME FILM archyvas.
Jau šį penktadienį, kovo 28 dieną, didžiuosiuose ekranuose kino studija A24 pristato trims „Oskarams“ nominuotą jaudinančią juostą, sukurtą pagal įkvepiančią istoriją – „Sing Singo kalėjimas“. Tikrais įvykiais paremta juosta jau sulaukė gausybės pagyrų „Kino pavasaryje“. Čia pagrindinius vaidmenis atlieka „Candyman“ bei „Euforija“ išgarsėjęs, už vaidmenį „Rustin“ ir „Sing Singo kalėjimas“ dviems „Oskarams“ nominuotas Colmanas Domingo bei taip pat su „Sing Singo kalėjimas“ į svarbiausią kino pasaulio statulėlę pretendavęs buvęs nusikaltėlis Clarence’as Maclinas. Svarbus ir, turbūt, kiekvieno lietuvio širdžiai mielas akcentas – dramos scenografiją sukūrė lietuvė Rūta Kiškytė!
Filmas paremtas tikromis kalėjimo trupės narių istorijomis, o didžioji dalis aktorių, jau atlikusių bausmes įkalinimo įstaigose, jame vaidina save pačius. Pavyzdžiui, minėtoji juostos žvaigždė C. Maclinas iš tiesų už ginkluotą apiplėšimą šešerius metus praleido griežto režimo kalėjime. Tai, ką jis ten patyrė, kaip pats sako, pakeitė niekada apie aktorystę nė negalvojusio vyro gyvenimą.
Kalėjimuose dažnai taikomos įvairios kalinių reabilitacijos programos, viena tokių – padedanti nuteistiesiems atsitiesti per meną. Jiems siūloma dienas leisti dalyvaujant už grotų vykstančiuose vaidybos užsiėmimuose. Taip laiką atlikinėdamas bausmę tuos šešerius metus leisdavo ir C. Maclinas.
„Mane buvo užvaldę stereotipai, koks turėčiau būti“, – sako jis dabar, kalbėdamas su žurnalistais. „Maniau, kad turėčiau žaisti krepšinį ar futbolą, nes tai labai vyriška“.
Būsimas aktorius bandė tobulinti savo sportinius įgūdžius, tačiau tai niekada nebuvo jo stiprybė.
„Ir tuomet, leisdamas ilgus metus anapus grotų, įsitikinau, kad geriau sekasi menas, tik tai kažkodėl mėginau slopinti“, – atvirauja C. Maclinas.
Filme „Sing Singo kalėjimas“ jam tenka grįžti į savo buvusį gyvenimą, kai dienas leido atribotas nuo pasaulio, kad suvaidintų kiek modifikuotą savęs versiją – įkalinimo įstaigoje kiti jo prisibijo, nes vyras atiminėja pinigus iš silpnesnių nuteistųjų ir net užsiima narkotikų platinimu. Na, o realiame gyvenime tam, kad gautų galimybę dalyvauti kalėjimo teatro užsiėmimuose, jis turėjo metus laiko elgtis nepriekaištingai. Sako, kad dėl šios galimybės jo gyvenimas ir ėmė tvarkytis.
Išėjęs į laisvę, C. Maclinas dirbo su problematišku jaunimu, kūrybinių menų specialistu ir gaujų intervencijos specialistu, kurio pagrindinė užduotis buvo jaunus žmones ištraukti iš priklausomybių bei psichologinių traumų liūno. Dabar buvęs kalinys – ne tik „Oskaro“ nominaciją pelnęs aktorius, bet ir dramos „Sing Singo kalėjimas“ vykdomasis prodiuseris.
Vyras teigia, jog buvo išties daug baimių vaidinti save, koks buvo juodžiausiu gyvenimo periodu. Tačiau jis nori, kad žmonės pamatytų bei suprastų meno galią, išties keičiančią prasikaltusiųjų likimus.
„Mes esame daug daugiau nei tai, ką apie mus galvojate žiūrėdami dokumentinius filmus, TV serialus ar žinias“, – sako jis. „Turime parodyti, kad kiekviename kalėjime yra dalis tokių, kurie nėra smurto ir korupcijos dalis, kurie nuoširdžiai stengiasi tapti geresniais žmonėmis ir būti labiau pasiruošę grįžę namo įsilieti į dorą visuomenę“.

Iki širdies gelmių persmelkiančiame filme „Sing Sing“ pavadintame kalėjime kalintis Divine G laukia naujo bylos svarstymo. Bėgančius metus jis įprasmina kartu su teatro trupe statydamas spektaklius – nuo Šekspyro iki pačių sukurtų komedijų apie keliones laiku. Nieko keisto, kad kalinčius trupės narius periodiškai užplūsta pyktis ir neviltis dėl tokios tolimos laisvės ir išsiilgtų artimųjų.
Tačiau menas geba negatyvias emocijas paversti grožiu, ir tai perteikti žiūrovams padėjo nepriekaištingas filmo dailininkės – lietuvės Rūtos Kiškytės darbas. Juosta „Sing Singo kalėjimas“ Lietuvos kinuose – jau nuo šio penktadienio, kovo 28-osios.