fbpx
Kino industrija, Naujienos

Dviems lietuviškiems kino projektams – europinės programos pripažinimas

Kadras iš filmo „Pilis“

Dažno lietuviško kino projekto įgyvendinimas neįmanomas be europinio finansavimo. Viena prestiziškiausių filmų finansavimo priemonių yra ES programa „Kūrybiška Europa” MEDIA, kurios sėkmingų rezultatų vakar sulaukė dvi lietuviškos kompanijos — „Artbox” ir „Just a Moment”. Šios kompanijos vysto jaunų talentingų kino kūrėjų kino projektus — režisierės Linos Lužytės vaidybinį filmą „Pilis” ir Emilijos Škarnulytės kūrybinės dokumentikos filmą „Energijos sala”.

Europos Komisijos įgyvedinama programa „Kūrybiška Europa” MEDIA – tai viena pagrindinių programų, finansuojančių Europos audiovizualinių kūrinių (filmų, televizijos serialų, vaizdo žaidimų) vystymą ir platinimą. Lietuva šioje programoje dalyvauja nuo 2003 m. ir pastaraisiais metais skirtingų programos schemų pagalba kasmet įsisavina virš 800 tūkst. eurų. MEDIA pasižymi itin griežtais atrankos kriterijais, kuriais siekiama atrinkti ir finansuoti tik tuos audiovizualinius projektus, kurie geba pasiekti tarptautinę auditoriją. Pasak „Kūrybiška Europa“ MEDIA programos biuro Lietuvoje vadovės Evos Brazdžionytės, per paskutinius metus šios programos pavadinimas įgavo labai didelę reikšmę tarptautinės audiovizualinės industrijos rate, jos paramos užsitikrinimas ženklina aukšto lygio projekto pripažinimą.

Vakar Europos Komisija paskelbė vienos iš MEDIA programos schemos  — „Projektų vystymas. Vieno kūrinio projektai” — rezultatus. Du kartus per metus vykstantis šios schemos paraiškų konkursas kasmet sulaukia daugiau nei 700 paraiškų iš visos Europos. Paskutinio konkurso rezultatų sąraše iš viso finansuoti 57 projektai, jų įgyvendinimui skirta daugiau nei 2,3 mln. eurų. Dalis šios finansinės paramos atiteks ir minėtų dviejų lietuviškų filmų  — „Pilis” ir „Energijos sala” — parengiamiesiems darbams.

Kadras iš filmo „Energijos sala“

Emilijos Škarnulytės filmas „Energijos sala” – tai meditatyvi audiovizualinė ekspedicija į šiuo metu uždaromą Ignalinos atominę elektrinę (IAE) Lietuvoje. Kartu tai archeologijos ekspedicija iš ateities į paprastam žmogui neprienamas vietas: į tuščius, bet vis dar alsuojančius branduolinius reaktorius, nutilusias turbinų sales, požeminius sarkofagų kambarius. Žmogaus ten nebėra, ekspedicijos metu randami tik artefaktai, liekanos, tebedirbantys tušti branduolinių reaktorių valdymo kambariai, įjungti ekranai. Praeitis tampa raktai į ateitį. Ir atvirkščiai. Šio kūrybinės dokumentikos filmo projektą vysto kompanija „Just a Moment”, prodiuserė Dagnė Vildžiūnaitė. „Kūrybiška Europa” MEDIA „Energijos salos” vystymui skyrė 25 tūkst. eurų.

Filmas „Pilis“ pasakoja apie iš Lietuvos emigravusias Moniką ir jos mamą Jolantą, kurios stengiasi įsitvirtinti Dubline, kaip muzikantės. Kartą jos pakviečiamos groti ištaigingoje Golvėjaus pilyje. „Pilis“ – tai antrasis Linos Lužytės ilgametražis vaidybinis filmas, paliečiantis svarbius šiuolaikinės visuomenės klausimus: emigraciją, nacionalinį identitetą, atsakomybę ir kt. Žiūrovai ir kritikai palankiai įvertino pirmąjį režisierės filmą „Amžinai kartu“ ir tikimasi, kad naujasis jos filmas dar maloniau nustebins. Kaip teigia filmo prodiuseris Kęstutis Drazdauskas, pagrindinės filmo veikėjos yra lietuvės, tačiau filmo tema – universali, dėl to itin džiugu, kad „Pilis“ neliko nepastebėta ir MEDIA įvertino šio filmo tarptautinį potencialą. Šis vaidybinio filmo projekto vystymui skirtas 30 tūkst. eurų MEDIA programos finansavimas.

„Kūrybiška Europa“ MEDIA programos vieno kūrinio finansavimo schemos tikslas yra remti europinių audiovizualinių kūrinių vystymą, siekiant paskatinti Europos audiovizualinių kūrinių gamybos įmonių bendradarbiavimą ir kūrinių platinimą tarptautiniu mastu, pritraukiant naujas auditorijas.

Komentarai
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas