fbpx
Reportažai, Scanorama

Jubiliejinės „Scanoramos“ uždaryme – lietuvės režisierės triumfas

Gražina Arlickaitė
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Sekmadienio vakarą su žiūrovais atsisveikino vienas didžiausių kino renginių Lietuvoje – Europos šalių kino forumas „Scanorama“. Uždarymo metu buvo paskelbti ir apdovanoti konkursinės programos „Naujasis Baltijos kinas“ nugalėtojai – geriausias programos filmas ir geriausias lietuviškas programos filmas.

„Mums visiems yra labai svarbu sužinoti, kaip artimiausiu metu atrodys baltiškojo kino profilis. Nes tų jaunųjų, kurie dabar varžosi tarpusavyje dėl teisės žengti žingsnį į didįjį kiną, ir priklausys mūsų kino profilis. Todėl tai mums labai brangūs žmonės, labai svarbi programa ir mes ja nuoširdžiai didžiuojamės. Taip pat ir tuo, kad iš jos jau pakėlė sparnus daug puikių ilgametražių filmų debiutantų – E. Vertelytės „Stebuklas“, seserų Samulionyčių premjera „Močiute, Guten Tag!“, ankstesnio mūsų laureato Andriaus Blaževičiaus „Šventasis“ ir daugelis kitų“, – apie konkursinę programą kalbėjo festivalio vadovė Gražina Arlickaitė.

Konkursinę „Naujasis Baltijos kinas“ programą sudarė dvi dalys: pirmoji programa buvo skirta tik lietuviškiems filmams, atrinkti 5-i (iš 38-ių pateiktų konkurso atrankai), o antroji – estų ir latvių darbams, kurių šiemet irgi buvo penki: 2 darbai iš Latvijos ir 3 – iš Estijos.

Filmus vertino tarptautinė žiuri: kino prodiuseris Zeki Peynirci (Turkija), Austrijos studentų kino festivalio „film:riss“ įkūrėjas ir meno vadovas Dominikas Tschütscheris (Austrija), kino ir teatro aktorė Anjorka Strechel (Vokietija), o jai pirmininkavo aktorė, tarptautinių kino projektų ekspertė Leonor Silveira (Portugalija).

Geriausiam lietuvių režisieriaus filmui atiteko audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacijos „AVAKA“ įsteigtas 3000 Eur piniginis prizas, o pagrindinio prizo laimėtojui „Vilniaus kino klasteris“ būsimam autoriaus kino projektui padovanojo paslaugų už 12 000 eurų.

Konkursinės programos žiuri
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Kiek netikėtai prieš paskelbiant pagrindinius nugalėtojus buvo skirti du specialūs paminėjimai.

Už šmaikštų veikėjo portretą ir drąsią vizualią kalbą, naudojamą su didžiausiu autentiškumu ir nuoširdumu, pirmasis specialusis paminėjimas buvo paskirtas latvių režisieriui Armands Začs už jo dokumentinį filmą „Jei medžiai galėtų kalbėti“ (If Trees Could Talk, 2016).

Už subtilumą ir lengvumą, su kuriuo papasakota vaiko istorija, antrasis specialusis paminėjimas atiteko estų režisierei Helen Takkin už filmą „Elo“ (Elo, 2017).

Dar didesniu netikėtumu tapo tai, kad abu pagrindinius prizus – geriausias programos filmas ir geriausias lietuviškas filmas – pelnė Klaudijos Matvejevaitės trumpemtražė juosta „Paskutinė diena“.

Režisierė Klaudija Matvejevaitė
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Kaip teigė vertinimo komisija, „filmas apdovanotas už puikius ir netikėtus sprendimus, kurie atsiskleidė visuose kūrybiniuose lygmenyse. Nuo pat pirmųjų filmo akimirkų galima matyti ir justi išskirtinį talentą, slypintį pritrenkiančioje vaidyboje, kinematografijoje bei paveikią atmosferą, sukuriamą mažoje erdvėje“.

 „Labai džiaugiuosi, kad laimėjo filmas, per kurį žmonės juokėsi. Ačiū jums už juoką“, – atsiimdama prizus dėkojo režisierė Klaudija Matvejevaitė.

Festivalis „Scanorama“ Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose dar tęsis iki lapkričio 26 dienos.

Renginio akimirkos

Komentarai
Esu „KINFO“ redaktorius ir kitų darbų darbelių darytojas. Į „KINFO“ komandą patekau netikėtai, tad būnant „KINFO“ komandoje netikėtumų ir nuotykių netrūksta. Smagu, kad „KINFO“ sudaro galimybę tobulėti, sutikti naujų įdomių žmonių bei progą prisidėti prie lietuviško kino sklaidos. Kinas, anksčiau buvęs interesų periferijoje, tapo itin svarbia gyvenimo dalimi, be kurios būtų nemiela gyventi.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas