Prisipažinsiu, esu bloga šokėja. Ne visada teisingai trypčioju pagal ritmą, o pačios sukurti judesiai draugų vadinami linksmai epitetais. Tačiau bare mane kartais atskirsite iš, kaip vadinu, sinedanciškų judesių, kurie būna paimti iš įvairių filmų šokių scenų. Jų turiu ne vieną ir ne du. Ir ne 10, tačiau šiam kartui tiek ir bus.
10 kino filmų šokių scenų, kurios priverčia pašokti ir išlieka pasąmonėje dar ilgai. Nes tai ne šiaip šokiai, o vidinė žmogaus muzika, kurią judesiais padeda išreikšti kūnas. Beje, į sąrašą neįtraukiau daugumos klasikinių filmų šokių scenų (kalbu apie garsiuosius „Flashdance“, „Dirty dancing“ ir kt. filmus), nes jas ir taip visi žino.
Daug įdomiau buvo pasižvalgyti po pačių herojų pasąmonės sukurtus, KEISTAI KEISTUS, šokius.
1. „Atsiskyrėlių gauja“ ( „Bande à part“ aka „Band of outsiders“)
Apie šį filmą senokai sužinojau iš prancūzų grupės „Nouvelle Vague“ dainos „Dance with me“. Ir kokius metus tikėjau, jog dviejų vyrukų ir merginos kavinėje šokami judesiai sukurti specialiai šios „Nouvelle Vague“ dainos klipui.
Visgi apšvita atėjo ir atradau originalią šokių sceną, kuri slėpėsi legendiniame Jeano Luco Godardo filme „Atsiskyrėlių gauja“ ( „Bande à part“, 1964). Šokio scenai (kaip ir visam filmui) muziką sukūrė Michelas Legrandas, o viena pagrindinių filmo aktorių Anna Karina teigė, kad šį šokį jie vadino Madisonu, kuris buvo labai populiarus 1950-1960 metais. Kaip Madisonas šokamas, galite pamatyti čia.
Madisono šokio scena vėliau įkvėpė ne vieną kino režisierių replikuoti ją savo filmuose. Tai ir Halo Hartley „Paprastame vyrame“ („Simple Men“, 1992 m.), ir Martino Hyneso filme „The Go-Getter“ (2007 m.) esančios šokių scenos. Ir, žinoma, Jeano Luco Godardo gerbėjo, režisieriaus Quentino Tarantino filmas „Bulvarinis skaitalas“ („Pulp fiction“), kurio šokių sceną su aktoriais Uma ir Johnu matė ir žino kiekvienas.
2. „Bulvarinis skaitalas“ („Pulp fiction“)
Iš įvairių istorijų į vieną susiliejantis Q. Tarantino filmas „Bulvarinis skaitalas“ („Pulp fiction“, 1994) jau seniai įėjo į kino klasikos istoriją. Ir jame esantį šokį įsidėmėjo ne vienas.
Vincentas Vega (aktorius Johnas Travolta) ir Mia Wallace (aktorė Uma Thurman) apsilanko 1950-ųjų tematikos restorane „Jack Rabbit Slim“ ir neplanuotai šokių konkurse sutrypia savotišką tvistą pagal 1964-ųjų dainininko Chucko Berry klasiką „You Never Can Tell“. Beje, daugelis manė, jog ši šokio scena buvo inspiruota ne jau ne kartą minėto J.L. Godardo filmo, bet „Šeštadienio nakties karštio“ („Saturday Night Fever“, 1977), kuriame tas pats Travolta puikiai šoko kaip Tony Manero.
3. „Iltinis dantis“ („Kynodontas“, 2009)
Pirmiausia rekomenduoju visiems, kas nematė šio graikų režisieriaus Giorgos Lanthimos susukto filmo, jį pažiūrėti. Nors 2010 metų kino festivalio „Kino pavasaris“ žiūrovai jau spėjo „Kynodontas“ pamatyti arba bent jau įsidėmėti pavadinimą ateičiai.
Filme pasakojama istorija apie šeimą, kuri gyvena kitaip nei visi. 3 paaugliai yra visiškai izoliuoti nuo išorinio pasaulio savo tėvų namuose, kuriuose galioja visiškai kitokios taisyklės. Kėdė ten vadinama šakute, o pasaulis už namų kiemų yra mirtinai pavojingas. Tėvas yra vienintelis šeimos narys, kuris gali išvykti iš namų ribų mašina, o likusius šeimos narius prižiūri mama, kuri su savo vyru kalba paslėptu telefonu.
Tačiau namuose galioja svarbiausia taisyklė – kai sesėms ir broliui kažkada iškris iltinis dantis, jie galės ištrūkti iš namų ribų…
Vyresnioji dukra: Mama, ką reiškia žodis vagina?
Mama: Iš ko išmokai šį žodį?
Vyresnioji dukra: Iš vaizdajuosčių grotuvo.
Mama: Vagina yra didelė lempa. Pavyzdžiui, kuomet vaginą išjungiame, kambaryje pasidaro tamsu.
Grįžkime prie šokių scenos. Tėvų vestuvių jubiliejaus proga dukros sušoka išties keistą kompoziciją, kuriai gitara akompanuoja brolis. Turint galvoje, jog seserys net neturi suvokimo, kas yra choreografija, iš kažkur jos surenka įvairiausių įsivaizduojamų šokių daleles, kuriose pamatysite ir aerobikos ir erotinių šokių motyvų. Šokis sukrečia savo kaltumu, turiu galvoje, kaltumu, kurį sukėlė darymas to, kas neleidžiama.
4. „Kitės salonas“ („Salon Kitty“ )
Kartais filmų paletės desertui pasirenku ir nestandartinius filmus. Nestandartinius ne ta prasme, jog jie labai nekomerciniai, bet sakykime tokie, kokius ne kiekvienas prisipažįsta žiūrįs. Ypač kai kalbame apie erotinių filmų karalių – italą Tintą Brassą. 1976 metais sukurtas filmas „Kitės salonas“ pasakoja istoriją, kuri nukelia į 1939 metų Berlyną, karo pradžią. Vadinamajame „Kitės salone“ renkasi SS karininkai, kurie čia ne tik linksminasi klausydami dainų, bet ir pavertė šią vietą privačiu viešnamiu. Vienoje iš scenų viešnamyje atradau puikią šokio sceną. Kuom labiausiai sužavėjo šis šokis – tai vyriškos ir moteriškojo prado variacija.
5. „Nuo sutemų iki aušros“ („From Dusk Till Dawn“)
1996 metais režisieriaus Roberto Rodriguezo sukurtas filmas pasakoja istoriją apie brolius Sethą ir Richardą , kurie Teksase užpuolį banką ir, slėpdamiesi nuo policijos, įkaitais paėmė keliaujantį kunigą ir jo šeimą. Pakeliui į išsvajotąją Meksiką keliauninkai užsuką į keistą klubą „Titty Twister“, kuriame lankytojai netikėtai pavirsta tik košmaruose ir kino filmuose matytais padarais.
Nors aktorės Salmos Hayek vaidinama herojė Santanico, „Titty Twister“ vampyrų karalienė, šiame filme pasirodo ne kaip pagrindinė herojė, jos šokis su gyvate išties užkaitina kraują, o paskutinė jo dalis, kurioje šokėja Q.Tarantino vaidinamam herojui Richardui Geckui įkiša pėdą į burną ir per koją supila vyną, ne vieną nustebino fantazijos erotiškumu.
p.s. jei sakysite, jog šis šokis ne šiaip paprastas viliotinis, o išties profesionalus ir gerai parengtas, esate teisūs, tačiau šiame labiau keistų šokių rinkinyje jis puikiai dera.
6. „Nuolatinės atostogos“ („Permanent Vacation“)
1980 metais režisieriaus Jimo Jarmuscho susukta juosta „Permanent Vacation“ buvo pirmasis po jo nebaigtų kino studijų filmas Niujorke. „Permanent Vacation“ daugelio kritikų įvardijamas kaip J. Jarmuscho stiliaus atsiradimo pradininkas. Pagrindinis filmo herojus (aktorius Chrisas Parkeris) šlaistosi Niujorke, kuriame ne tik bando surasti savo gyvenimo prasmę, bet ir nuolat susitinka ypač keistų žmonių.
Net nežinau, ar labai reikia komentuoti vaikino šokamus judesius.
Beje šokama pagal Earlo Bostico dainą „Up There in Orbit“ .
7. „Napaleonas Dinamitas“ („Napoleon Dynamite“)
16-metis Napoleonas Dinamitas (aktorius Jonas Hederas) gyvena Prestone, Aidaho valstijoje. Napaleonas ne šiaip tipinis paauglys, tą pasako vien jo pavardė. Napaleonas gyvena kartu su senele ir 32 metų broliu (aktorius Aaronas Ruellas). Ant galvos jam pūpsi didelė afrikietiška šukuosena, žieminiai ilgaauliai visus metus, laisvalaikiu vaikinas piešia keistas pabaisas, o geriausią draugą Pedrą (aktorius Efrenas Ramirezas) vaikinas sugalvojo išrinkti mokyklos mokinių tarybos pirmininku. Tam, žinoma, reikia geros rinkimų kampanijos.
Pedro rinkiminės kompanijos metu kandidatai turi susirinkusiems sakyti agitacines kalbas bei parodyti savo meninius gabumus. Deja, Pedro nėra labai iškalbus ir jo postringavimai nelabai sužavi moksleivių, o apie meninį pasirodymą jis net pamiršo. Nepaleonas nebūtų Dinamitas, jei spontaniškai nesugalvotų, kaip išgelbėti nevykusią draugo kalbą. „Jamiroquai“ daina „Just Dance“ įjungta ir Napaleono šokis prasideda. Galbūt ne toks, kokio tikėjosi moksleiviai, tačiau tikrai toks, kokio galima laukti iš Napaleono, ir tikrai toks, kuris nugali visus Pedro varžovus rinkiminėje kampanijoje.
Pedro: Ar manai, kad žmonės už mane balsuos?
Napoleonas Dynamitas: Žinoma! Aš už tave balsuočiau.
Pedro: O kokie mano sugebėjimai?
Napoleonas Dynamitas: Na, tu turi mielą dviratį. Ir tu tikrai gerai sutari su merginomis. Plius, tu kaip ir vienintelis vaikinas mokykloje, kuris turi ūsus,
8. „Rizikingas verslas“ („Risky Business“)
Čikagos priemiestyje gyvenantis paauglys Joelas Goodsonas (aktorius Tomas Cruisas) paliekamas vienas namuose, kol tėvai atostogauja. Ką veikti vieniems namuose daugelis dar prisimena iš legendinio „Vienas namuose“, tačiau „Risky Business“ – labiau seksuali ir pašėlusi versija. 1983-aisias režisieriaus Paulo Brickmano sukurtas ikona tapęs filmas pagrindinį filmo aktorių Tomą Cruise’ą padarė tikra Holivudo superžvaigžde.
Pirmąją buvimo vienas naktį Joealas pasiutėliškai gerai vienas sušoka valgomajame vienais apatiniais, marškiniais, saulės akiniais ir kojinėmis. Vaikinukas trypčiojo pagal Bobo Segero dainą „Old Time Rock and Roll“. Beje, buvo ir bus ne vienas, kuris šią ikoninę šokio sceną bandė ir bando pakartoti namie. Moviefone.com atrinko penkias pačias blogiausias T. Cruiso judesių variacijas, kurias galite pamatyti čia.
9. „Laimingi kartu“ („Happy Together“)
„Happy Together“ – 1997 metais Honkonge gyvenančio režisieriaus Wongo Kar-wai sukurtas filmas, kuriame pasakojama dviejų vyrų – Ho Po-Wing ir Lai Yiu-fai (aktoriai Leslie Cheung ir Tony Leung Chiu-Wai) meilės istorija: vyrai iškeliauja į Argentiną, kurioje tikisi atgaivinti griūvančius santykius. Pagrindinis tikslas – aplankyti Iguazu kroklius
Filmo pavadinimą Wong Kar-wai inspiravo grupės „The Turtles“ 1967 metais sukurta daina „Happy Together“, kurią rasite čia. Filme šią dainą perdainavo Danny Chungas.
Vienoje iš filmo scenų Ho Po-Wing ir Lai Yiu-fai šoka tango pagal kompozitoriaus Ástoro Piazzolla muziką. Šis šokis neįprastas vien dėl fakto, jog tango šoka du vyrai. Tačiau jų aistra šokant išties didelė, atsargiais žingsneliai Ho ir Lai šoka meilės sukinius apleistoje virtuvėje, o žinant, kiek kančių jiems teko patirti dėl abiejų meilės – šokime galima pamatyti tiek dramų ir aistros, kaip jokiame kitame filme.
Aistra atsispindi ir paskutiniuose muzikos garsuose, kuomet sušokę savo dramos himną, pagrindiniai filmo herojai aistringai puola glamonėtis.
10. „Buffalas ’66“ („Buffalo ’66“)
1998 metais režisieriaus Vincento Gallo sukurtą filmą „Buffalo ’66“ turbūt matėte ne vienas. Tai nepaprasta meilės istorija, kurios pasakojimą lydi sarkastiškos scenos. Billy Brownas (aktorius Vincentas Gallo) po penkerių metų išeina iš kalėjimo ir pagrobia jauną studentę šokėją Laylą (aktorė Christina Ricci), kurią jėga priverčia suvaidinti būsimą sužadėtinę prieš jo tėvus. Filme V.Gallo ne tik režisierius, pagrindinio vaidmens atlikėjas, bet ir kai kurių muzikinio garso takelio dainų autorius.
O kaip šokis? Sakykite ką norite, bet jis išties… kerinčiai nekaltas. Tartum baili balta gulbė Christinos Ricci vaidinama Layla šoka boulingo salėje, jos mažus judesius lydi batelių kaukšėjimas, o jos veido išraiška ir susikaupimas, atrodo, skirtas kažkam, turinčiam nežmogišką pavidalą. Šokiui režisierius parinko Kingo Crimsono dainą „Moonchild“.
Moonchild – Buffalo ’66 from stian hilton on Vimeo.
Gero klausymo:) Jei ir tu žinai kokių keistų šokių iš įvairių filmų – labai lauksiu komentaruose.