fbpx
Reportažai

Apdovanoti geriausi Lietuvos kino operatoriai

Andrius Rožickas
Fotografė Monika Daužickaitė

Šv. Kotrynos bažnyčioje Vilniuje, gegužės 29 d., įvyko aštuntieji Lietuvos kino operatorių asociacijos (LAC) organizuojami apdovanojimai „Ąžuolas“. Apdovanotas geriausias Lietuvos metų kino operatorius, įteikta „Gilė“ – geriausiam metų jaunajam kino operatoriui, paskelbtas apdovanojimas už kūrybinius gyvenimo pasiekimus bei operatorių dėkingumo prizas.

„Labai džiugu, kad iš tokios mažos valstybės, tokios mažos kino industrijos tiek daug čia jūsų susirinko. Svarbu, kad „Ąžuolo“ apdovanojimai yra skirti ne tik operatoriams – tai šventė, skirta visiems jums, nuo kurių priklauso mūsų, operatorių, geras darbas“, – susirinkusiuosius pasveikino LAC pirmininkas Simonas Glinskis.

Šių metų „Ąžuolo“ apdovanojimų laureatus rinko penkių narių tarptautinė komisija, kurią sudarė kino režisierius, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, Lietuvos kinematografininkų sąjungos pirmininkas Gytis Lukšas, kino režisierius ir operatorius Kornelijus Matuzevičius, nufilmavęs daugiau nei 70 dokumentinių filmų, kūrėjas taip pat yra pelnęs LAC apdovanojimą už kūrybinius gyvenimo pasiekimus, kino kritikė Neringa Kažukauskaitė, operatorius Vilius Mačiulskis ir Prahos kino mokykloje FAMU studijavęs operatorius Klausas Fuxjägeris, daugiau nei du dešimtmečius dirba su Holivudo produkcija, autoriniu kinu bei reklama.

Neringa Kažukauskaitė
Fotografė Monika Daužickaitė

„Kai būdavo mažai gerų filmų ir mažai gerų operatorių, buvo sunku rinkti. Bet kaip buvo šiemet sunku, kai visi keturi nominuoti „Ąžuolui“ operatoriai yra verti šito prizo. Jie visi turi visas operatoriaus profesijos savybes: puikų amato išmanymą, kūrybiškumą, sugebėjimą vaizdu atskleisti filmo dramaturgiją ir pakelti į tam tikrą kitą lygmenį“, – operatorių darbais džiaugėsi N. Kažukauskaitė

Pirmajame konkurso etape komisijos nariai iš pateiktų filmų atrinko nominantus, o antrajame — išrinko geriausius operatorių darbus. Iš pat pradžių buvo po tris nominantus, tačiau pasitarusi vertinimo komisija vėliau įtraukė ir po ketvirtąjį pretendentą gauti „Ąžuolo“ ar „Gilės“ apdovanojimui: Saulių Lukoševičių ir Nojų Drąsutį.

„Ąžuolas“ geriausiam operatoriui

Tapti geriausiu metų kino operatoriumi varžėsi: Audrius Kemežys (už filmą „Moteris ir ledynas“, rež. Audrius Stonys), Kristina Sereikaitė (už filmą „Šaltos ausys“, rež. Linas Mikuta), Linas Dabriška (už filmą „Šventasis“, rež. Andrius Blaževičius) ir Saulius Lukoševičius (už filmą „Ateljė „Rojaus drabužiai“, rež. Albina Griniūtė).

Už įtaigų ir subtilų filmo vaizdą, sukurtą kūrybiškai sujungiant meninius ir techninius sprendimus geriausiu Lietuvos metų kino operatoriumi buvo išrinktas Saulius Lukoševičius. Nugalėtojui atiteko ir LATGA 1500 Eurų piniginė premija naujiems kūrybiniams sumanymams.

Saulius Lukoševičius
Fotografė Monika Daužickaitė

„Tai yra šventė mums, operatoriams, labai ačiū savo mėgstamai režisierei Albinai Griniūtei, kad patikėjo manimi. Ačiū žmonėms, kurie patikėjo šiuo filmu. Tai yra didelis įvertinimas“, – dėkojo operatorius.

Perdarė filmavimo kamerą, kad būtų galima filmuoti infraraudonaisiais spinduliais.

„Turėjau savo kamerą, garantija jau buvo pasibaigusi, tai mes su garso režisieriumi, ją išardėme, išėmėme filtrą, kuris blokuoja infraraudonuosius spindulius. Tada užfiltravome su kitu filtru ir gavome tą efektą, kai medžiai lyg ir žydi. Išeina toks žiemos pasakiškas efektas, kaip rojus“, – filmo kūrimo subtilybes papasakojo geriausiu kino operatoriumi išrinktas S. Lukoševičius.

Apdovanoti jaunieji operatoriai

Šiemet gauti „Gilę“ už metų geriausią jaunojo kino operatoriaus darbą pretendavo keturi jaunieji kūrėjai: Linas Žiūra (už filmą „Gyvenimas yra gražus ir niekada nesibaigia“, rež. Saulė Bliuvaitė), Zbigniev Bartoševič (už filmą „Šaknys karčios“, rež. Domas Petronis), Jevgenij Tichonov (už filmą „Šimtą kartų tvirtesni nei plienas“, rež. Jevgenij Tichonov) ir Nojus Drąsutis (už filmą „Žemė“, rež. Tadas Šlajus).

Jevgenijus Tichonovas
Fotografė Monika Daužickaitė

 „Gilės“ apdovanojimas buvo įteiktas Jevgenijui Tichonovui už savo paties režisuotą filmą „Šimtą kartų tvirtesni nei plienas“. Jis taip pat gavo ir 1000 eurų AVAKA įsteigtą piniginį prizą.

„Kai atėjau studijuoti į LMTA magistrantūros, A. Puipa, sužinojęs, kad aš filmuoju reklamas, pavadino mane picų kepėju. Tai dariau šitą darbą, kad jam įrodyčiau, jog nesu picų kepėjas. O, kaip jis sako, patekau į geresnį restoraną“, – atsiėmęs jaunojo operatoriaus prizą kalbėjo J. Tichonovas.

Specialųjį žiūri paminėjimą už paveikiai sukurtą filmo atmosferą ir drąsią ją įgyvendinant Neringa Kažukauskaitė įteikė Nojui Drąsučiui  už filmą „Žeme“ (rež. Tadas Šlajus).

Nojus Drąsutis
Fotografė Monika Daužickaitė

„Kai žiuri svarstė „Gilės“ nominaciją, tai buvo vienas filmas, kuris kažkaip visiems „įkrito“. Savo keistumu, netaisyklingumu. Vienus tas keistumas ir netaisyklingumas erzino, kitus – žavėjo. Supratome, kad palikti filmo kūrėjo be paminėjimo, padrąsinimo už nebijojimą daryti taip, kaip jis jaučia, kaip jisai mano, negalime“, – komisijos darbo užkulisius atskleidė kino kritikė.

„Norėčiau visiems padėkoti. Man labai patiko užduotis, kurią davė Tadas Šlajus, sugalvodamas labai įdomų scenarijų. Tai ją ir padariau“, – dėkojo jaunasis operatorius Nojus Drąsutis.

Pagerbti už nuopelnus Lietuvos kinui

Už kūrybinius gyvenimo pasiekimus „Ąžuolo“ statulėlė buvo įteikta Kėdainių kino studijai „Mėgėjas“. Garbingą apdovanojimą atsiėmė du jos nariai – Vitolis Laumakys ir Adolfas Morėnas.

Vitolis Laumakys ir Adolfas Morėnas
Fotografė Monika Daužickaitė

„Viskas prasidėjo per motociklą. Jisai [Adolfas Morėnas] buvo ketvirtame aukšte, o aš – pirmame. Man neužsivedė motociklas. Jis iš viršaus žiūri pasirėmęs ir sako: „Ką neužsiveda?“ Sakau, neužsiveda. „Tai gal padėt?“ – sako. Taigi mes pasišnekėjome. Jisai prisipažino, kad mėgsta ir svajoja būti kino operatoriumi-inžinieriumi, o aš jau buvau išlaikęs egzaminus į VGIKą. Tuomet buvo ieškoma pirmoji „partija“ Lietuvoje, galinčių kurti nacionalinį kiną. Taigi įvyko tas pokalbis ir mes nusprendėme, kad mes galime pradėti daryti kiną“, – kino studijos įkūrimo aplinkybes prisiminė V. Laumakys.

Ši kino studija buvo įkurta 1962 m. Kėdainiuose. 1963–2004 m. sukurtų darbų kolekcijoje yra 61 filmas. 2013 m. filmų kolekcija pripažinta nacionalinės reikšmės dokumentu ir įrašyta į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ Lietuvos nacionalinį registrą.

Audronė Trukanaitė
Fotografė Monika Daužickaitė

Kino operatorių dėkingumo apdovanojimas buvo įteiktas fotoprocesų, spalvotyros ir kino technologijos dėstytojai, išugdžiusiai ne vieną garsių kino operatorių kartą Audronei Trukanaitei.

„Aš labai dėkinga, kad mane prisiminėte. Čia labai daug jaunimo. Iš savo patyrimo galiu jums pasakyti, kad jūs visuomet siekite ir išnaudokite šansus“, – atsiimdama dėkingumo „Ąžuolą“ džiaugėsi A. Trukanaitė.

Šių metų LAC organizuojamuose „Ąžuolo“ apdovanojimuose galėjo dalyvauti lietuviški pilnametražiai bei trumpametražiai vaidybiniai ir dokumentiniai kino filmai, kurių oficiali premjera įvyko 2016-ais metais. Į „Gilės“ apdovanojimą gali pretenduoti studentų mokomieji ar baigiamieji darbai, sukurti studijų metu. Šiemet „Ąžuolo“ nominacijai buvo pateikta dešimt, „Gilei“ – devyni filmai.

Apdovanojimų akimirkos

Komentarai
Esu „KINFO“ redaktorius ir kitų darbų darbelių darytojas. Į „KINFO“ komandą patekau netikėtai, tad būnant „KINFO“ komandoje netikėtumų ir nuotykių netrūksta. Smagu, kad „KINFO“ sudaro galimybę tobulėti, sutikti naujų įdomių žmonių bei progą prisidėti prie lietuviško kino sklaidos. Kinas, anksčiau buvęs interesų periferijoje, tapo itin svarbia gyvenimo dalimi, be kurios būtų nemiela gyventi.