fbpx
Naujienos, Pamatyk kine

Artėjant rudeniui kino mylėtojus į sales sugrąžins net keturi legendinio įtampos meistro A. Hitchcocko šedevrai

Kadras iš filmo „Langas į kiema“
„Park Circus“ archyvas

Alfredas Hitchcockas – vienas tų režisierių, kurių kūrybą priskirti prie tam tikros kino krypties ar srovės buvo sunku. Būtent tai jam leido atsidurti siaurame autorinio kino kūrėjų, kuriais žavisi kino tyrinėtojai ir mylėtojai visame pasaulyje, rate. Pasidžiaugti galime ir mes – netrukus į Lietuvos didžiuosius ekranus trumpam sugrįš keturi šio režisieriaus darbai. Jo populiarumą įrodo faktas, kad bilietų į vieną iš seansų Vilniuje jau nebėra.

Nors kai kurie A. Hitchcocką laiko pramoginio, populiariojo kino atstovu, kūrusiu prikaustančius trilerius, tačiau daugiau su autoriaus kūryba susipažinę žino, kad jis buvo kūrybiškas ir novatoriškas kino menininkas, analizavęs pasaulį, domėjęsis žmonių vidinėmis dramomis ir didelį dėmesį skyręs kino formai. Tad nenuostabu, kad būtent jam pavyko išplėsti ir pagilinti nusistovėjusią detektyvo žanro sampratą.

Kadras iš filmo „Langas į kiemą“
„Park Circus“ archyvas

A. Hitchcocko darbuose, priešingai nei įprasta, nusikaltimo tyrimu rūpinasi paprasti, visai netikėtai detektyvo vaidmenį perimantys asmenys. Vieni tai daro savo noru, vedami noro patenkinti smalsumą, kiti – dėl nepagrįstų kaltinimų. Dėl netikrumo ir įtampos, kuri nuolat juntama režisieriaus filmuose, jis buvo pramintas „saspenso“ meistru. Galima paminėti ir tai, kad jo kūryba turėjo didelę įtaką žymiam prancūzų Naujosios bangos judėjimui.

Pradėti pažintį su A. Hitchcocku žiūrovai galės nuo rugpjūčio 29-osios, kai kino centruose „Forum Cinemas“ Vilniuje ir Kaune bus rodomas jo trileris „Langas į kiemą“ (Rear Window, 1954). Brandžiajam etapui priskiriamame kūrinyje aktorius Jamesas Stewartas vaidina fotografą Džefrį, kuris dėl kojos lūžio dienas leidžia stebėdamas kaimynus. Vieną dieną Džefris pastebi, kad dingsta vieno kaimyno žmona, o jos vyras elgiasi keistai. Netrukus jis kartu su savo mergina Liza (akt. Grace Kelly) ima manyti, kad kaimynas nužudė savo žmoną. Stebėtojų pora tampa detektyvais, siekiančiais išsiaiškinti tiesą.

Filmo „Langas į kiemą“ anonsas:

Antrasis įtampos meistro darbas jo gerbėjų laukia jau kitą dieną. Filmą „Pagauti vagį“ (To Catch a Thief, 1955) rodys kino teatro „Pasaka“ projektas „Kinas po žvaigždėmis“. Būtent į šį seansą bilietai jau išpirkti. Romantiniame trileryje pasakojama istorija apie vagies karjerą baigusį Džoną Robie (akt. Cary Grantas), siekiantį išsiaiškinti, kas pradeda apvoginėti prancūzų Rivjeros turistus pagal jo paties metodiką.  Kartu su C. Grantu pasirodo jau minėta G. Kelly – ji yra ta, kuri suvilioja buvusį vagį. Nors režisierius būsimą Monako princesę kvietė filmuotis ir toliau, „Pagauti vagį“ buvo paskutinis jos vaidmuo A. Hitchcocko filme. 1956 m. tapusi princese, ji pasitraukė iš kino.

Plačiau apie šį filmą prieš seansą papasakos skaitmeninės reklamos specialistė ir atlikėja Dovilė Filmanavičiūtė.

Filmo „Pagauti vagį“ anonsas:

Vieno paskutiniųjų nebylių A. Hitchcocko filmų „Nuomininkas: Londono paslaptis“ (The Lodger: The Story of the London Fog, 1927), pasakojančio garsiojo žudiko Džeko Skerdiko istoriją, seansus Vilniuje ir Kaune surengs ankstyvojo kino festivalis „Pirmoji banga“. Įdomu, kad britų režisierius, įkvėptas pamatyto teatro spektaklio, buvo vienas pirmųjų paslaptingą žmogžudysčių istoriją perkėlusių į kiną.

„Nors šis filmas nėra A. Hitchcocko debiutas, tačiau tiek autorius, tiek kritikai jį laiko pirmuoju „hičkokišku“ filmu: trileris, jame atsiranda blondinės, pasirodo pats režisierius. Kai kurie šiame filme atranda kadrus, kurie pasikartoja vėlesniuose jo darbuose – „Svaigulys“ (Vertigo, 1958) ir kituose“, – filmo vietą „saspenso“ meistro kūryboje apibūdino vienas festivalio organizatorių Dmitrijus Gluščevskij.

Kraupių žmogžudysčių krečiamame Londone, paslaptingas jaunuolis išsinuomoja kambarį. Buto šeimininkė netikėtai pastebi ryšį tarp jo buvimo namuose ir įvykdomų nusikaltimų. Moteriai pasidaro dar baisiau, kai keistasis nuomininkas pradeda simpatizuoti jos dukrai.

Filmo „Nuomininkas: Londono paslaptis“ anonsas: 

Pažintį su A. Hitchcocko kūryba rugsėjo 26-ąją vainikuos garsiausias ir labiausiai aptarinėjamas jo filmas „Psichopatas“ (Psycho, 1960). Apie naują gyvenimą svajojanti Marion (akt. Vera Miles) pasitaikius progai iš darbdavio pavagia 40 tūkst. dolerių. Sprukdama pas mylimąjį ji apsistoja pakelės motelyje, kuriame dirba motinos užguitas keistuolis Normanas (akt. Anthony Perkinsas).

Režisieriaus biografiją tyrinėjęs ir knygą apie tai parašęs Patrickas McGilliganas teigia, kad „Psichopate“ A. Hitchcockas dalijasi pamąstymais apie Ameriką ir jos visuomenę. Šis nebrangus, į psichologinio siaubo trilerio žanrą netelpantis režisieriaus darbas įveikęs cenzūrą sugebėjo praminti taką moderniam Amerikos kinui, t. y. rodyti nebūtinai tai, kas gražu ir padoru.

Filmo „Psichopatas“ anonsas:

Išskirtinių filmų seansų serija „Pamatyk kine“ siekiama dideliame kino ekrane parodyti visų pamėgtas juostas. Šiais metais specialiuose seansuose žiūrovai galėjo išvysti režisieriaus Franciso Fordo Coppola karinę dramą „Šių dienų apokalipsė“ („Apocalypse Now. Redux“, 2001), Sergio Leone vesterną „Geras, blogas ir bjaurus“ („Il buono, il brutto, il cattivo“, 1966), brolių Coenų komediją „Didysis Lebovskis“ („The Big Lebowski“, 1998) ir Williamo Wylerio romantinę komediją „Kaip pavogti milijoną“ („How to steal a million“, 1966). Seansus organizuoja kino naujienų portalas KINFO.LT.

Filmo „Langas į kiemą“ seansai vyks rugpjūčio 29 d. kino teatruose „Forum Cinemas“ Vilniuje ir Kaune. Bilietų skaičius ribotas. Juos galima įsigyti: http://www.forumcinemas.lt/Event/306452/?dt=29.08.2018&eventType=1_1000

Daugiau informacijos: http://www.facebook.com/events/520882298342548/

Komentarai