fbpx
Reportažai

Ilgai laukti „Piligrimai“ pasiekė Lietuvos kino teatrus

Filmo „Piligrimai“ premjera
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Pagaliau vakar Vilniuje „Forums Cinemas Vingis“ kino teatre įvyko 2021 m. Venecijos kino festivalio „Horizontų“ programoje „Juoduoju liūtu“ (geriausias filmas) apdovanoto filmo „Piligrimai“ premjera. Tai pirmas kartas, kuomet lietuvių kurtas filmas gavo tokį svarbų apdovanojimą.

„Piligrimų“ premjera ir kelionė prasidėjo seniausiame pasaulyje kino festivalyje Venecijoje. Jame filmas dalyvavo konkursinėje programoje „Horizontai“, į kurią kviečiami kūrėjai, ieškantys naujų kino formų. Laurynui Bareišai su visa kūrybine grupe buvo įteiktas aukščiausias apdovanojimas „Juodasis liūtas“, – kalbėjo kino festivalio „Kino pavasaris“ direktorius Algirdas Ramaška.

Drama taip pat keliavo po Talino, Kairo, Vienos, Belgrado, Salonikų kino festivalius. Pastarajame 2021 m. L. Bareiša buvo apdovanotas už geriausią scenarijų. Taip pat neseniai pasibaigusiame „Kino pavasario“ festivalyje filmas dalyvavo Europos debiutų konkurse, kuriame geriausiu aktoriumi buvo išrinktas dramos pagrindinis aktorius Giedrius Kiela.

Algirdas Ramaška
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Prisimindamas filmo kūrimą, jo režisierius Laurynas Bareiša minėjo, jog jam atrodo, kad filmą jis kūrė visiškai kitokiame pasaulyje ir dabar savo darbe pastebi kitus akcentus.

„Šį filmą, atrodo, dariau visiškai kitokiame pasaulyje. Kai kuri, apie pagrindinius veikėjus dažniausiai galvoji, apie ką jiems yra šitas filmas. Ir jiems šis filmas buvo apie tragediją, apie susitaikymą, apie bandymą pamiršti.

Bet dabar, kai ji žiūriu, man šis filmas yra apie antraplanius veikėjus. Nors ir mes šioje situacijoje, esant karui, esame antrame plane, bet turime savyje rasti jėgų nepasiduoti nuovargiui ir prisiimti tai, kad atmintis yra maratonas, ir tai, kas vyksta dabar, turėsime išlaikyti kolektyvinėje sąmonėje ir pasistengti to niekada nepamirši.

Galbūt įvykis, kuris apibrėžia mus, įvyko ne mums, taip kartais būna. Norėčiau sau palinkėti neperdegti ir daryti viską, kas įmanoma, kad pabaigtume šį karą, bet kartu ir paruošti save tam, kad visa ši patirtis liks su mumis“, – samprotavo režisierius.

Laurynas Bareiša
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Gaila, bet filmo premjeros džiaugsmą užgožė Ukrainoje vykstantis karas.

„Manau, kad daug kam yra gana sunku dalyvauti renginiuose ir atrodo, kad daug dalykų yra beprasmiai, tačiau šiandien, manau, yra ta diena, kada neturėtume taip manyti, nes čia susirinkę daug žmonių, kuriems iš visos širdies norėčiau padėkoti, kad prisidėjote prie šito filmo įgyvendinimo. Galbūt šita premjera dabar yra kažkiek santūresnė, slogesnė ir ne tokia džiugi, bet labai kviečiu visus pasižiūrėti į tai, kaip į gerą prisiminimą, kuris mums visiems atnešė labai didelį apdovanojimą“, – kalbėjo filmo prodiuserė Klementina Remeikaitė.

Klementina Remeikaitė
Fotografė Vytautė Ribokaitė

„Džiugus vakaras tuo, kad pagaliau sulaukėme šio filmo lietuviškosios premjeros. Jis, galima pasakyti, per pastaruosius keletą dešimtmečių buvo tas, kuris leido Lietuvos vardui nuskambėti plačiausiai tarptautinėje kino plotmėje, apkeliavo nemažai festivalių. Filmo laimėti apdovanojimai įrodo mūsų kino srities, mūsų kino industrijos galimybes, mūsų kūrėjų potencialą.

Džiugu, kad šis filmas, nors ir praėjus pusmečiui po pelnyto svarbaus apdovanojimo atkeliauja į Lietuvos kino ekranus ir leis jums visiems juo pasidžiaugti ir įsitraukti į filmo istoriją“, – filmo premjera džiaugėsi Lietuvos kino centro direktorius Laimonas Ubavičius.

Laimonas Ubavičius
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Filme pagrindiniai veikėjai Paulius ir Indrė atvyksta į Karmėlavą̨, kur lygiai prieš ketverius metus buvo nužudytas Pauliaus brolis, Indrės vaikinas Matas. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad jie neturi jokio konkretaus tikslo. Tačiau netrukus vietos gyventojai supranta, kas šie atvykėliai. Paulius mėgina išsiaiškinti įvykio aplinkybes, Indrė bando jį sulaikyti nuo neapgalvotų veiksmų, tačiau pati pradeda abejoti kelionės prasme.

Filmo premjeros akimirkos

LKC finansuojamo projekto „Lietuviško kino sklaida internetinėje erdvėje 2022“ tekstas
LKC
Komentarai
Esu „KINFO“ redaktorius ir kitų darbų darbelių darytojas. Į „KINFO“ komandą patekau netikėtai, tad būnant „KINFO“ komandoje netikėtumų ir nuotykių netrūksta. Smagu, kad „KINFO“ sudaro galimybę tobulėti, sutikti naujų įdomių žmonių bei progą prisidėti prie lietuviško kino sklaidos. Kinas, anksčiau buvęs interesų periferijoje, tapo itin svarbia gyvenimo dalimi, be kurios būtų nemiela gyventi.