fbpx
Lietuviški filmai, Naujienos

Išankstinėje premjeroje pirmieji filmą „Tarp pilkų debesų“ pamatė tremtį išgyvenę lietuviai

Filmo „Tarp pilkų debesų“ išankstinė premjera
Nuotrauka: Irmantas Gelūnas/ŽMONĖS

Pirmadienio vakarą įvykusi išankstinė filmo Tarp pilkų debesų“ premjera pirmiausiai subūrė tremtį išgyvenusius žmones, projekto Misija Sibiras dalyvius ir visuomenės veikėjus. Susirinkę svečiai neslėpė emocijų ir ragino džiaugtis, kad lietuvių tautos istorija sklinda po visą pasaulį. Pagal lietuvių kilmės JAV rašytojos R. Šepetys romaną sukurto filmo premjeroje apsilankė ir prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Patys pirmieji filmą pamatyti buvo pakviesti tie, kuriems ši istorija pažįstama ir artima labiausiai – tai tremtį patyrę žmonės.  Vienas jų – Laptevų jūros tremtinių draugijos pirmininkas Jonas Markauskas. Jis džiaugėsi, kad visuomenė galės pamatyti dalelę to, ką jam pačiam teko išgyventi, nes kiekvienas žmogus, išgyvenęs tremtį, nori, kad tai būtų tinkamai prisiminta. „Rūta  Šepetys meistriškai paskleidė pasauliui žinią apie 1941 metų ir vėlesnius sovietų vykdytus gyventojų trėmimus ir žudymus“,  –  teigė J. Markauskas. Jis prieš filmo peržiūrą romano autorei bei filmo režisieriui Mariui Markevičiui įteikė tremtinės Dalios Grinkevičiūtės atminties ir pagarbos medalį už tremties sklaidą pasaulyje.

Filmo „Tarp pilkų debesų“ išankstinė premjera
Nuotrauka: Irmantas Gelūnas/ŽMONĖS

Romano „Tarp pilkų debesų“ autorė R. Šepetys dėkojo projekto „Misija Sibiras“ dalyviams už istorijos išsaugojimą ir teisybę, o už stiprybę ir tiesos pojūtį padėkos žodį ji tarė ir filmą stebėjusiai prezidentei D. Grybauskaitei.

Filmo premjeroje dalyvavo ir tremtinė Irena Saulutė Špakauskienė, kurios asmeniniai gyvenimo įvykiai taip pat atsispindi romane. Paklausta, kokie jausmai užplūsta po tiek metų stebint ekrane savo istoriją, ji pasakojo, kad kiekvieną kartą prisimenant gyvenimą tremtyje, užplūsta vis nauji prisiminimai. „Visa tai jaudina ir aš niekad negaliu pamiršti tos istorijos, nes gyvenu du gyvenimus – dabartinį ir aną. Kasdien reikia apie tai pasakoti“. I. S. Špakauskienė kalbėjo, kad didžiausia gyvenimo pamoka, kurią ji išmoko tremtyje, yra kiekvieną sekundę būti laimingai. „Svarbiausia yra kiekvieną sekundę prisiminti tuos, kurie neužaugo, kurie negrįžo ir mirė siaubingomis aplinkybėmis“, – sakė tremtinė.

Pirmieji filmą žiūrėjo ir projekto „Misija Sibiras“ dalyviai, patys savo akimis matę ir tvarkę apleistas tremtinių kapavietes. Projekto vadovė Raminta Kėželytė džiaugėsi, kad atsiranda įvairesnių formų, kaip kalbėti apie tremties istoriją. „Mes keliaujame į susitikimus mokyklose ir pasakojame savo įspūdžius, bet manau, kad filmas, tie vizualūs vaizdai pasakojimus dar labiau sustiprina emociškai, ir ta istorija turi sklisti ir turi būti išsaugota“, – sakė R. Kėželytė.

Ankstesnės ekspedicijos dalyvė Lina Vasiliauskienė pasakojo, kad lankantis Sibire ją labiausiai nustebino tai, kaip stipriai ten dar yra išlikusi lietuvybė. „Užsukus į senesnes trobas, matant tuos medinius kryžius, išlikusius daiktus, kapus, ant kurių pasodintos rūtos – akivaizdu, kokia stipri buvo ir išliko mūsų tauta“.

„Tarp pilkų debesų“ kinuose pasirodys nuo spalio 12 dienos.

Komentarai