fbpx
Reportažai

Jubiliejų švenčianti ,,Scanorama“ startavo su šmaikščiu islandų filmu

Scanoramos atidarymas. Foto - Šarūnė Rudžianskaitė
Scanoramos atidarymas. Foto - Šarūnė Rudžianskaitė
Foto – Šarūnė Rudžianskaitė

Vakar Vilniuje iškilmingai prasidėjo vienuolika dienų truksiantis Europos šalių kino forumas ,,Scanorama“. Ši tradicinė rudens kino šventė, prasidedanti sostinėje, o vėliau keliaujanti į Kauną, Klaipėdą bei Šiaulius, šiemet švenčia savo dešimties metų jubiliejų. Festivalio atidarymo šventinę nuotaiką kūrė gyva muzika, originaliais kostiumais pasidabinę baleto artistai ir išskirtiniai svečiai – garbingi Lietuvos ir užsienio kino kūrėjai.

,,Jubiliejinė ,,Scanorama“, dešimtoji, sveikinasi su žiūrovais ir dėkoja jiems už ištikimybę festivaliui. Ačiū jums visiems. Be jūsų nebūtų ir mūsų. Mes būtume tiesiog nereikalingi“, – atidarymo ceremonijoje sakė festivalio direktorė Gražina Arlickaitė ir nuoširdžiai dėkojo ne tik kino forumo rėmėjams, bet ir gausiam bei pasišventusiam ,,Scanoramos“ kolektyvui bei čia plušantiems Lietuvos ir Jungtinės Karalystės savanoriams. Visai festivalio komandai žiūrovų ir kino centro ,,Forum Cinemas“, kuris jau yra tapęs ,,Scanoramos“ namais, vardu dėkojo ir Dainius Beržinis, kuris teigė manantis, kad Europos šalių kino forumas yra puikiausias ginklas nuo lapkričio sukeliamos rudeninės depresijos.

,,Prasidėjusi ,,Scanorama“ laukia savo svečių. Laukia reikliosios žiūri ir konkursantų, kurie atkeliaus išgirsti verdiktą, kuris iš jų yra geriausias. Laukia režisierių, prodiuserių, kino institucijų atstovų, laukia nuolatinių savo senbuvių ir pirmą kartą atvyksiančių svečių. Iš tikrųjų, labai gausus būrys svečių atvyks šiais metais į ,,Scanoramą“ ir kiekvieną dieną žiūrovams nusilenkti prieš filmą ir po jo ateis koks nors talentingas, gabus žmogus iš kokios nors Europos šalies. – rekordiniu užsienio svečių skaičiumi džiaugėsi G. Arlickaitė. – Jau greitai atvyks Vokietijos dokumentinio kino pasididžiavimas Ulrike Ottinger, kuri pristatys savo naujausią filmą ,,Po sniegu”, ir žinoma, mes visi laukiame ir sulauksime mūsų didžiosios viešnios iš Šiaurės, kad galėtume jai pasakyti: ,,Sveika, Liv Ullmann!“ scan1

Festivalio atidarymo vakaras buvo skirtas Islandijai, kuri pirmoji pripažino Lietuvos nepriklausomybę. ,,Man labai smagu, kad šį vakarą mes pradedame jauno islando režisieriaus filmu, kuris drąsiu, savarankišku žingsniu ir su pasitikėjimu atėjo į kiną. Mes rodome jums filmą ,,Bet kuriuo keliu“, jo režisierius Hafšteinnas Gunnaras Sigurdssonas ir aktorius Hilmaras Gudjonssonas yra mūsų svečiai“, – atidarymo filmą pristatė festivalio direktorė ir pakvietė jo kūrėjus tarti žodį.

„Man didelė garbė, kad mano filmas atidaro šį kino festivalį. Mums šis projektas yra ypatingas, nes tai mano pirmas vaidybinis filmas. Tiesa, prieš tai norėjau kurti kitą filmą, bet planus sužlugdė Islandiją ištikusi ekonominė krizė. Tačiau aš vis vien labai norėjau filmuoti ir nusprendžiau kurti mažesnio biudžeto filmą su tik dviem aktoriais ir vienu keliu“, – apie filmo gimimo kelią pasakojo humoro jausmo nestokojantis jo režisierius H. G. Sigurdssonas.

Pristatydama kitą svečią, aktorių H. Gudjonssoną, kuris yra vienas iš dviejų pagrindinių filmo aktorių, G. Arlickaitė auditorijai paminėjo ir tai, kad už šį įtaigų vaidmenį jis šiemet pelnė organizacijos „European Film Promotion“ jaunajam Europos kino aktoriui skirtą apdovanojimą „Shooting stars“. H. Gudjonssonas padėkojo už tokį pristatymą ir visą salę privertė nuoširdžiai kvatotis iš savo tolimesnio šmaikštaus pasisakymo: „Man buvo malonu gauti „Shooting stars“ apdovanojimą, bet viskas prasidėjo nuo režisieriaus skambučio man ir šio filmo, todėl tikiuosi, kad jūs žiūrėdami mėgausitės visu filmu, o ne tik jame vaidinančia žvaigžde“.

Šiaurietišku humoru pakerėję ir filmo kūrimo istorija suintrigavę festivalio svečiai pakvietė į kino seansą. Salės šviesos užtemo ir prasidėjo įspūdingas reginys, pirmasis iš daugybės puikių filmų, kurie dar laukia festivalio žiūrovų. Ir nenustebkite, jeigu festivalio filmai pakutens jūsų jausmus, privers permąstyti įsitikinimus ar sukels daugybę klausimų, nes tokia jų misija, apie tai byloja ir šių metų jubiliejinės „Scanoramos“ šūkis – ,,Viskas gali apsiversti. Požiūrius keičiantys filmai“.

Komentarai