fbpx
Naujienos

Kaip kinas tampa politika, o politika – kinu, kvies diskutuoti Kino stovykla

Kino stovykla 2014 „Meno avilio“ archyvas
Kino stovykla 2014
„Meno avilio“ archyvas

Kinas yra politika. Ar ne? Į klausimą bandys atsakyti kino kūrėjai, tyrėjai ir mėgėjai, liepos 23–26 d. susitiksiantys Gelgaudiškio dvare – jau šeštojoje „Meno avilio“ organizuojamoje Kino stovykloje. Šių metų temą – „Kinas ir politika“ – nagrinės serbų režisierė Mila Turajlic, Ukrainos pilietinio protesto kūrybinė grupė „Babylon 13“, rusų meno kolektyvo „Chto delat“ narė Marina Maraeva, lietuvių režisierius Mantas Kvedaravičius ir kiti. Be to, dalyvių laukia koncertas ir spektaklis.

„Kasmet susirenkame, kad pakalbėtume apie kiną iš esmės. Reaguodami į pasaulinius įvykius ir konfliktus, pasirinkome, mūsų manymu, šiandien itin aktualų kino ir politikos santykį,“ – pasisako „Meno avilio“ projektų koordinatorė Goda Jurevičiūtė.

Jos teigimu, kinas yra galingas ginklas, tačiau tema bus nagrinėjama įvairiais rakursais: politinių aktualijų vaizdavimas kine, skirtingų kino gamybos organizavimo būdų įtaka kino turiniui, kino propaganda, kino kūrėjo aktyvaus vaidmens politikoje svarba ir kt. Ketvirtadienio vakaras prasidės konfliktiškai. Režisierius M. Kvedaravičius kalbės apie estetiką ir politiką, menotyrininkė Inesa Brašiškė pristatys Oskaro laureatės Lauros Poitras (JAV) vadinamąją „Rugsėjo 11-osios trilogiją“.

Penktadienis skirtas egzotiškam Azijos ir Lotynų Amerikos kinui ir su juo susijusiais pranešimais, skaitomais orientalisto Deimanto Valančiūno, rašytojos Vaivos Grainytės, literatūrologės Aistės Kučinskienės. Vėliau programoje – susitikimas su M. Turajlic ir Balkanų komunistiniu kinu. Penktadienio vakaro atokvėpiui – meninio sindikato „Bad Rabbits“ spektaklis.

Šeštadienį apie kiną kaip politinį įvykį kalbės filosofai Audronė Žukauskaitė ir Gintautas Mažeikis. Vėliau – Ukrainą stebėsime pro „Babylon 13“ kameras drauge su režisierėmis Larysa Artiugina ir Oleksandra Chuprina, operatoriumi Ihor Ivanko. Vyks meno kolektyvo „Chto delat“ (Rusija) filmo „The Excluded. In a Moment of Danger“ peržiūra ir diskusija su kūrėja M. Maraeva. Vakarą užbaigs muzikanto Adomo Koreniuko (grupė „Parranda Polar“) koncertas.

Sekmadienį istorikas Audrius Dambrauskas papasakos apie kiną Ostlande Antrojo pasaulinio karo metais. Stovyklos finiše – diskusija „Šiuolaikinės Lietuvos kino politikos iššūkiai“, kurioje dalyvaus Lietuvos prodiuseriai ir režisieriai (tikslinama), pokalbį moderuos istorikė Lina Kaminskaitė-Jančorienė.

Šeštus metus iš eilės vykstanti Kino stovykla – neformali kino kūrėjų, kritikų, kinotyrininkų, studentų ir žiūrovų diskusijų erdvė. Rengėjams teko „išrasti“ tik pirmos stovyklos temą – „Kelio filmas“, o vėlesnės gimė pokalbiuose su dalyviais: 2011 m. stovyklautojai gilinosi į „Kino ir laisvės“, 2012 m. – į „Kino ir istorijos“, 2013 m. – į „Kino ir garso“, 2014 m. į „Kino ir kūno“ sąsajas.

Šiemet VšĮ „Meno avilio“ su Kultūros tarybos programa rengiama Kino stovykla „Kinas ir politika“ vyks Gelgaudiškio dvaro sodyboje (Šakių r.), liepos 23–26 d. Registracija į stovyklą el. paštu goda@menoavilys.org.

Daugiau informacijos ir stovyklos programa.

Komentarai