fbpx
Kino industrija, Naujienos

Kaip TV ir kino produkcijos autoriams nepasiklysti mokestiniuose įsipareigojimuose?

Auditorė, lektorė Jurgita Navikienė AVAKA archyvas
Auditorė, lektorė Jurgita Navikienė
AVAKA archyvas

Audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacija AVAKA tęsia seminarų ciklą „Kita kūrybos pusė“, padedantį rasti atsakymus į aktualius klausimus. Savo prigimtimi finansinių temų vengiantys kūrėjai vis dėlto gali gana lengvai susitvarkyti asmeninę buhalteriją.

 

Kovo 26 dieną, 14 val. Vilnaus Mokytojų namuose įvyks seminaras, kurio tema – „Mokestiniai autoriaus įsipareigojimai“. Seminarą ves auditorė, lektorė Jurgita Navikienė. Ji yra įsitikinusi, kad televizijos ir kino produkcijos kūrėjai gali išvengti nesuprantamų finansinių niuansų, priimdami nesudėtingus sprendimus.

Paprastąja formuluote autorius neretai yra tas menininkas, kuris stiprus savo veikloje, tačiau jam principingai svetimos finansų valdymo ir mokesčių temos. Tuo tikslu AVAKA ir organizuoja seminarus, idant kūrėjai galėtų betarpiškai pabendrauti su specialistais ir išsiaiškinti jiems rūpimus klausimus.

J.Navikienės požiūriu, kiekvienas turi dirbti savo darbą ir neprivalo išmanyti visų sričių tobulai: „Joks buhalteris ar mokesčių konsultantas nesukurtų puikių kino, dailės, muzikos, šokio ar kitų meno rūšių kūrinių. O kam menininkui gaišti savo brangų laiką, gilinantis į mokesčių sistemos subtilybes? Juolab, kad mokesčių sistema nuolat keičiasi, kaip ir metinių gyventojų pajamų deklaracijų formos, jų pildymo tvarka ir mokesčių tarifai. Maža to – menininkas turi žinoti, ar jis laikomas nuolatiniu Lietuvos gyventoju, ar ne. O čia jau prisideda visos apmokestinimo ir deklaravimo vingrybės…“

Tinkamiausias ir praktikoje puikiai veikiantis sprendimas – turėti asmeninį mokesčių konsultantą. Tai galėtų būti individualią veiklą vykdantis fizinis asmuo – mokesčių konsultantas, audito įmonės atstovas ar apskaitos paslaugas teikiančios įmonės paskirtas atsakingas darbuotojas.

„Minėtą asmenį renkantis yra svarbu ne tik pačiam asmeniškai juo pasitikėti, bet ir gauti rekomendacijų. Galima palyginti mokesčių konsultanto pasirinkimo procedūrą su dantų gydytojo ar kito sveikatos specialisto tinkamo pasirinkimo sėkme“, – pataria J.Navikienė.

Seminaro lektorė pasirengusi atsakyti į autoriams rūpimus klausimus, susijusius su mokestiniais įsipareigojimais ir galimomis lengvatomis, apie kurias menininkai neretai būna nieko negirdėję.

„Autoriaus gaunamų pajamų apmokestinimas labai priklauso nuo to, ar jis turi darbo santykius, ar turi vaikų iki 18 metų ir panašiai. Tiesiog reikia nustatyti visą eilę aplinkybių ir jų pagrindu galima įvertinti tinkamiausią veiklos pasirinkimo ir pajamų apmokestinimo alternatyvą“, – sako J.Navikienė.

AVAKA rengiami seminarai yra nemokami, tačiau reikalinga registracija internetiniame puslapyje avaka.lt/seminarai. Projektą dalinai finansuoja Lietuvos Respublikos Kultūros ministerija.

Komentarai