„KINFO apdovanojimai“, arba žiūrovų kino apdovanojimai, skelbia pertrauką. Ir visa tai tik dėl to, kad „valstiečiai“ ir Trumpas kol kas dar neįvertino lietuviško kino. Štai ir pajuokavome. Tegu šis juokas netampa realybe.
Organizacinė KINFO komanda nusprendė apdovanojimus „reorganizuoti“. Rimtų tetų ir dėdžių ant raudono kilimo renginių šiomis dienomis Lietuvoje apstu – premjerų ir renginių galime sulaukti kone kiekvieną mėnesį. Ar KINFO apdovanojimai siekia tapti tokiu pat kaip visi? Atsakymas – ne.
KINFO tikslas yra prisidėti prie lietuviško kino populiarinimo, kūrėjų pristatymo visuomenei. Nes filmas – ne tik aktoriai ar režisierius (dažniausiai tik juos ir žinome). Aikštelėje ir už jos ribų dažniausiai dirba dešimtys ar net šimtai žmonių, juk ne veltui po filmo bėga ilgiausi titrai. Koks geriausias būdas parodyti visų šių žmonių nuopelnus kino pasaulyje? Prie šio klausimo ir sustosime bei ieškosime tinkamiausio atsakymo.
Kiekvieni metai vis kitokie
Kiekvieni kino metai yra vis kitokie ir nenuspėjami. Visuomet su intriga laukiame, kokie filmai pasirodys, ar jie bus verti žiūrovo dėmesio. Dar pirmoje 2016 metų pusėje Lietuvos kino centras (LKC) skelbė Lietuvos kino teatrų statistiką, kurioje užfiksuotas lietuviško komercinio kino kilimas. Neseniai LKC savo metinėje ataskaitoje pateikė 2016 m. kino teatro lankomumo skaičius – parduoti 3 656 279 bilietai. Tai daugiau nei visoje Lietuva gyventojų. Praeitais metais pristatyta 17-a lietuviško kino premjerų. Atrodo visai solidžiai.
2016 m. metai pasižymėjo ir komedijų gausa: „Tarp mūsų berniukų“, „Patriotai“, „12 kėdžių“. Visgi kulminaciją pasiekėme su dviem režisieriaus Tado Vidmanto „Gauto iškvietimo“ filmais. Po pirmojo režisieriui sekėsi taip gerai, kad nieko nelaukdamas jis pradėjo kurti antrąjį filmą, kuris iš tiesų yra „trečias“… pala… pasimetėme… Žodžiu, gal kas nors žino, kur ta antra dalis?
Apdovanojimų pasiekimai ir laimėtojai
Į vieną vietą surinkta informacija apie visų metų lietuviškus filmus tapo duomenų baze, o laisvas balsavimas internete suteikė lietuviško kino žiūrovams galimybę išreikšti savo nuomonę. Tokių platformų, kuriose balsuoja išskirtinai tik interneto vartotojai, nėra daug. Specialiame KINFO puslapyje kino kūrėjai, aktoriai bei filmai per visą laikotarpį sulaukė daugiau nei 150 000 balsų.
Lietuviškas kinas kaip niekada išpopuliarėjo, prie to prisidėjo ir KINFO. Nuo 2014 metų trejus metus iš eilės organizuotas renginys apdovanojo 40 lietuviško kino kūrėjų ir renginių organizatorių bei pristatė lietuviškų filmų, renginių ir projektų gausą – daugiau nei 150 lietuviškų filmų ir renginių kasmet. KINFO statulėlių laimėtojams tai tapo paskata toliau sėkmingai dirbti kino industrijoje. Taip pat renginiai buvo transliuojami tiesiogiai internete 15min.lt, TV3play ir kitose interneto erdvėse. 2016 m. Vilniaus miesto savivaldybė buvo kultūrinio renginio globėja.
Trumpai prisiminkime, kokie žmonės tapo „Metų kino žmonėmis“. Ir visus juos išrinkote Jūs, žiūrovai. Dar pirmuosiuose apdovanojimuose „Metų aktoriaus 2014“ laimėjimas atiteko Vytautui Šapranauskui už vaidmenį „Valentinas vienas“, o aktorės – Anastasijai Marčenkaitei už vaidmenį „Ekeskursantė“. Už „Metų aktorės darbą 2015“ KINFO statulėlė buvo įteikta Rimantei Valiukaitei („Kaip parduoti žmoną“), „Metų aktorimi 2015“ tapo Vytautas Kaniušonis („Lošėjas“). 2016 m. daugiausiai balsų atiteko Giedriui Savickui („Traukinio apiplėšimas, kurį įvykdė Saulius ir Paulius“) ir Justei Zinkevičiūtei („Dėdė, Rokas ir Nida“).
Metų filmais tapo: 2014 m. „Emigrantai“ (rež. Justinas Krisiūnas), 2015 m. „Redirected/Už Lietuvą!“ (rež. Emilis Vėlyvis), 2016 m. „Dėdė, Rokas ir Nida“ (rež. Justinas Krisiūnas).
Ar bus KINFO apdovanojimai 2018 metais?
Tai parodys laikas. Tačiau jau dabar dirbame su naujais projektais ir idėjomis, todėl toliau nuosekliai šviesime skaitytojus apie kiną Lietuvoje ir pasaulyje. Nuoširdžiai dėkojame visiems prisidėjusiems: komandai, savanoriams, partneriams, rėmėjams ir lietuviško kino žiūrovams.
Dėkojame ir vedėjams: Šarūnui Gedvilui ir Indrei Kavaliauskaitei-Morkūnienei, Laurynui Onuškevičiui ir Simonui Storpirščiui bei Gabijai Urniežiūtei ir Justui Vanagui.
Gero kino!
Donatas, Aušra, Lina, Audrius, Laura.