fbpx
Kino pavasaris, Naujienos

„Kino pavasario“ dokumentikos programoje – filmas apie jauniausią Nobelio premijos laureatę ir 6 kitos tikros istorijos

Kadras iš filmo „Žmogus“ Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas
Kadras iš filmo „Žmogus“
Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas

Pabėgėlių gyvenimai, kova už moterų teises, žmogiškumo paieškos vis žiaurėjančiame pasaulyje – „Kino pavasario“ dokumentinių filmų programa šiemet tradiciškai imsis sudėtingų temų, bet pasiūlys ir šviesų požiūrį į jas.

„Man šių metų dokumentinių filmų programa – visų pirma apie svajones ir ryžtą jas įgyvendinti. „Mieli žmonės“ pasiryžo tapti pirmąja Somalio ledo ritulio komanda, nors nebuvo net stovėję ant ledo, o už mergaičių mokslą kovojančios Malalos nesustabdė net kulka galvoje. Iš svajonių gimė Pamuko muziejus, o „Ponas Gaga“ per šokį dabar svajonėms įkvepia ir kitus. Tad šios programos filmus visų pirma rekomenduoju visiems svajotojams, ir tiems, kurie ieško įkvėpimo savo didžiausiems troškimams įgyvendinti“, – sako programos „Dokumentika“ sudarytoja Eglė Želvytė.

Šią savaitę paaiškėjo, kad Berlyno kino festivalio programoje „Jaunojo kino forumas“ įvyks kinų režisieriaus Wango Bingo filmo „Ta’ang“ pasaulinė premjera. Ir tai viena iš 7 programos dokumentinių juostų. Festivalio organizatoriai kviečia su jomis susipažinti.

Kadras iš filmo „Aš esu Malala“ Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas
Kadras iš filmo „Aš esu Malala“
Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas

„Oskaro“ laimėtojo sugrįžimas

Amerikiečių režisierius Davisas Guggenheimas gavo „Oskarą“ už filmą „Nepatogi tiesa“ („An Inconvenient Truth“), sukėlusį tarptautinę diskusiją apie klimato kaitą. „Kino pavasario“ žiūrovai galės pamatyti naująją jo juostą „Aš esu Malala“ („He Named Me Malala“), kuris pasakoja apie Malalą Yousafzai – pakistanietę paauglę, kurios kova už mergaičių teisę į mokslą virto pasauliniu judėjimu.

Užpernai, būdama vos 17-os, Malala apdovanota Nobelio premija. Ji yra jauniausias žmogus istorijoje, kada nors gavęs tokį įvertinimą. D. Guggenheimo dokumentika parodys ne tik herojiškąją Malalos pusę, bet ir lig šiol nematytus jos veidus – mokinės, sesės, dukros, paprastos paauglės.

Filmo anonsas:

Ką reiškia būti žmogumi?

Šių metų „Kino pavasario“ programa „Dokumentika“ išsiskirs šviesiais filmais – vienu jų bus prancūzo Yanno Arthus-Bertrando epiškas kūrinys „Žmogus“ („Human“). Per daugiau nei dvejus metus filmo komanda apkeliavo 60 šalių ir paėmė interviu iš 2020 žmonių. Filme susipina neįtikėtini gamtos vaizdai, muzika ir tikros žmonių papasakotos istorijos, nagrinėjančios, ką reiškia būti žmogumi šiandienos pasaulyje.

Filmo anonsas:

Įkvepiančią žinią neša ir švedų režisierių Karin af Klintbergo ir Anderso Helgeso juosta „Mieli žmonės“ („Nice People“). Švedijos kaime gyvenantys Somalio imigrantai, padedami idealistiško vietinio verslininko, suformavo pirmąją nacionalinę Somalio bandžio (ledo ritulio atšaka) rinktinę. Vaikinai prieš tai niekada nebuvo čiuožinėję ant ledo, bet treniravosi tiek, kad išvyko į bandžio pasaulio čempionatą Sibire. Filmas liečia svarbią migrantų integracijos temą, tačiau visų pirma tai – pakylėjantis pasakojimas, parodantis, kaip toli gali nuvesti keisčiausia idėja, jeigu ja tiki ir sulauki palaikymo.

Filmo anonsas:

Dar jausmingesnis bus „Ponas Gaga“ („Mr. Gaga“) – dokumentika apie 60-metį Izraelio choreografą Ohadą Nahariną, suformavusį revoliucinę „Gaga“ šokio filosofiją. Šokio vaizdų kupina juosta bus vienas gražiausių ne tik dokumentikos programoje, bet ir visame šiųmečiame festivalyje.

Filmo anonsas:

Pamukas keliasi į kiną

„Kino pavasario“ programos „Dokumentika“ herojumi taps ir garsiausias šiuolaikinis turkų rašytojas Orhanas Pamukas.

Vienas įspūdingiausių jo romanų „Nekaltybės muziejus“ pasakoja apie du įsimylėjėlius, kuriems būti kartu neleido skirtingas socialinis statusas. Kad išsaugotų prisiminimus, knygos herojus įkuria judviejų meilei skirtą muziejų, ką vėliau Stambule, remdamasis savo knyga, O. Pamukas padarė iš tikro. Atmosferiškas britų režisieriaus Granto Gee filmas „Nekalti prisiminimai“ („Innocence of Memories“) semiasi įkvėpimo tiek iš romano, tiek iš muziejaus, bet nebando atkartoti nė vieno jų. Prie kritikų puikiai įvertinto filmo daug prisidėjo ir pats O. Pamukas – jis buvo scenarijaus bendraautorius.

Filmo anonsas:

Tiesiai iš Berlyno kino festivalio į Vilnių atkeliaus filmas „Ta’ang“, kalbantis apie Vakarų žiūrovo nepažintą pabėgėlių maršrutą – iš Mianmaro (Birmos) į Kiniją, bandant kirsti didžiąją Kinijos sieną. Kinų režisieriui Wangui Bingui, kurio filmą „Trys seserys“ „Kino pavasario“ žiūrovai festivalyje galėjo matyti prieš kelerius metus, pavyko užfiksuoti vietas ir žmones, kurie lig šiol nesulaukė dėmesio iš tarptautinės žiniasklaidos.

Laukia ir animacinis filmas – apie lenkų disidentą

Į programą „Dokumentika“ šiemet netikėtai įtrauktas ir animacinis filmas – tai rumunų režisierės Ancos Damianos „Magiškas kalnas“ („The Magic Mountain“). Naudodama skirtingiausias įmanomas animacijos technikas filmo komanda žiūrovams pristato Lenkijos disidentą, XX a. Don Kichotu vadinamą ekscentrišką dailininką, politinį aktyvistą ir alpinistą Adamą Jaceką Winklerį. Tai žmogus, kurio gyvenimo istorija verta filmo – dabar jis jį turi.

Visi šie dokumentiniai filmai prisideda prie 130 pilnametražių filmų, kuriuos šiemet parodys „Kino pavasaris“. Didžiausio Lietuvoje kino festivalio startas įvyks kovo 31 d.

Plačiau apie programą.

Komentarai
Vilniaus tarptautinis kino festivalis (VTKF) „Kino pavasaris“ yra didžiausias kino renginys Lietuvoje. Sukurtas 1995 metais, festivalis vieno didžiausių ir gausiausiai lankomų renginių šalyje vardą užsitarnavo pateikdamas žiūrovams kruopščiai atrinktą, didžiuosiuose pasaulio festivaliuose kino profesionalų ir mėgėjų įvertintą kino programą.