fbpx
Kino gidas

„Kino pavasaris“. „Rusiška žiema“ – apie menininką, kūrėją ir antrą šansą

Kadras iš filmo „Rusiška žiema“  Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas
Kadras iš filmo „Rusiška žiema“
Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas

Jau 18-ą kartą vykstančio tarptautinio kino festivalio „Kino pavasaris“ apžvalgą pradėsiu nuo dokumentinio biografinio filmo apie Johną Forté‘ą „Rusiška žiema“ (The Russian Winter, rež. Petteris Ringbomas, 2012). Bet pirmiausiai pakalbėkime apie Lietuvą.

Kiek kartų įvairiuose interneto portaluose matėte antraštes: „JI pribloškė naujais batų raištelių atspalviais dienos šviesoje“? „JIS sušius valgo ne su aliuminėmis šakutėmis, o su iš ekologiško medžio pagamintais pagaliukais (nuolat atnaujinama)“? O kai žmonės išties kažką nuveikia (o jei dar sėkmingai!) – šnipštas ir įkapių tyla.

Kad Alina Orlova ne tik kuria dainas trimis kalbomis, bet ir koncertuoja jomis oficialiai kalbančiose šalyse – nėra paslaptis. O kad rengia koncertus su pasaulinio masto muzikos žvaigždėmis kaip, pavyzdžiui, Johnas Forté‘as – bent man buvo didelė naujiena. Tiesa, apie tai, kad su SunSay (buvęs grupės „5nizza“ narys) ji įrašė dainą, pranešimų spaudai buvo, bet vien dėl to, kad jis pats koncertavo Lietuvoje. O kad „Rusiškoje žiemoje“ A. Orlova atlieka ne šiaip epizodinį vaidmenį, tarkime, tarp pro šalį ėjusių praeivių, vėlgi tylomis ištylėta. Keista tai, kad iš to nėra daroma sensacija. Juk toli gražu ne kiekvienam ir ne kiekvienai Lietuvos estrados princui ir princesei pavyksta, švelnokai tariant, prasimušti toliau už savo kieme pasistatytos scenos ribų.

Johnas Forté‘as – reperis, muzikos kūrėjas ir atlikėjas, prodiuseris ir kt. Prisidėjo prie hiphopo grupės „The Fugees“ lengendinio albumo „The Score“ (dainos „Ready Or Not“, „Fu-Gee-la“ ir, žinoma, „Killing Me Softly“) kūrimo, už ką, būdamas dvidešimt vienerių metų, buvo nominuotas „Grammy“ apdovanojimui.

Vėliau, pradėjęs solinę karjerą, išleido tris tikrus albumus („Poly Sci“, 1998; „I, John“, 2002; „The Water Suite“, 2009). Taigi kūrė griežtesnį hiphopą, daugiausiai derinamą su melodinga instrumentine muzika. Tačiau pripažinęs ir atradęs savyje, kad gali ne tik repuoti, bet ir dainuoti, pakeitė muzikos skambesį, kuris, būtent, tapo melodingesnis ir pramaišiui jungiamas jau su švelnesne regio stilistika ir repavimu bei kt.

„Rusiška žiema“ – apie menininką, kūrėją ir antrą šansą. Apie bandymą įkvėpti kitus, nes kurti visada yra sunkiau negu griauti. Dokumentinis filmas apie keliavimą Rusijoje (taip, tai – atskiras žanras), koncertuojant ir įrašinėjant albumą su vietos muzikantais. Gautos lėšos buvo skirtos labdarai. Tiesa, reikia paminėti, kad filmas gal dėl režisieriaus patirties stokos, nes „Rusiška žiema“ – pirmas režisieriaus Petterio Ringbomo pilnametražis darbas, kartais atrodo nepakankamai suveržtas, todėl tam tikri siužeto niuansai nepakankamai motyvuoti. Taip pat šio filmo, kaip ypač originalaus, irgi negalima įvardinti, nors visi būtini komponentai – gera muzika, aiški mintis, įdomūs veikėjai,  savi veidai ir kt. – yra. Lengva ir neįpareigojanti „Rusiška žiema“.

 

 

Komentarai